Jak se dělá Bezinková šťáva
Přebrané květy dáme do většího hrnce, zalijeme převařenou vodou, přidáme plátky citronu a 50 g kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Poté scedíme, vymačkáme (nejlépe přes plátno, stačí i cedník, ale jsou tam potom drobné usazeniny – smítky), přidáme cukr a pomůcku ke konzervování. Mícháme.
ArchivPodobné
Jak uchovat Bezovou šťávu
Hotový bezový sirup zavařte při 80 stupních a uchovávejte v suchu a chladu. Další možností je bezový sirup nezavařovat, ale uchovávat v lednici. Tam vám vydrží čerstvý až 10 dní.
Archiv
Jak dlouho vydrží Bezinková šťáva
Naplníme do vymytých a suchých lahví, zazátkujeme a skladujeme v ledničce. Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní.
Archiv
Jak udělat Bezinkový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.
Jak dlouho vařit Bezinkový med
Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.
Jak dlouho nechat louhovat bez
Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.
Jak uchovat Bezinkový sirup
Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
Jak zakonzervovat sirup
Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.
Co se dá delat z bezu
Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.
Jak se dělá šťáva z květů černého bezu
Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a 1 kilogramu cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.
Jak zahustit Bezinkovy sirup
Postup přípravy receptu
Pak dáme do cedníku čistý plátěný ubrousek, přes který výluh přecedíme a bezinky vymačkáme. Do výluhu nasypeme cukr krupici nebo krystal a přivedeme k varu. Nejprve můžeme vařit na vyšší stupeň, ale čím bude sirup hustější, tím bude mít snahu pěnit a utíkat z hrnce.
Co se dá udělat z květů bezinek
Z květů se dá připravit Bezová šťáva nebo kvašením osvěžující limonáda. Je možné z nich vyrobit i sirup. Ze sušených léčivý čaj. Z bezinek se vyrábí sirup, marmeláda, likéry i víno.
Jak dlouho vydrží domácí šťáva
V lednici vydrží šťáva až 24 hodin, naopak pokud jí necháte při pokojové teplotě, může se zkazit během několika hodin. Pro případ, že potřebujete dopravit šťávu třeba na zahradní párty, před cestou do ní přihoďte kostky ledu. Šťávu je možné i zamrazit – v mrazáku vydrží minimálně měsíc.
Jak dlouho sterilizovat sirup
Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.
Jak sterilovat bezový sirup
Tip 1: Lahve řádně vymyjte a dejte sterilovat do trouby zahřáté na 150°C po dobu 30 min. Víčka řádně umyjte a dejte do hrnce se studenou vodou, přiveďte vodu k varu a povařte alespoň 5 min. Víčka a lahve vyndavejte nerezovou pinzetou a nechte je okapat. Šťávu plňte do horkých lahví.
Kdy sbírat běž na sirup
Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.
Jak dlouho se vaří med z bezu
Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.
Jak zahustit sirup
V některých případech je potřeba džemy, sirupy i marmelády zahustit, obvykle používáme želírovací cukr. Mnohem lepší a nechemickou variantou je pektin, ať už jablečný nebo citrusový. Důležité je ho nejdříve důkladně smíchat s cukrem a rychle vmíchat do podušené směsi.
Co dát do sirupu aby se nezkazil
Sirupy plníme do dobře vymytých šroubovacích lahví (např. od alkoholu), nejlépe z čirého skla. Po vymytí láhve na pár minut vložíme do vyhřáté trouby – narovnáme je vodorovně na plech, který vsuneme do trouby, a chvíli jej v ní necháme.
Jak konzervovat domácí sirup
Nejlepší je sterilace sirupů v otevřených lahvích. Naplněné lahve postavíme do vysokého hrnce na podložku a hrnec naplníme teplou vodou do výše 2 cm pod hrdla lahví. Hrnec s náplní zahříváme až je šťáva teplá 75 stupňů a tuto teplotu udržujeme nejméně 10 minut.
Jak dlouho vydrží domácí sirup
Domácí výroba sirupů
Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.
Jak uchovat bezinky
Nejlepší formou, jak uchovat v bezinkách všechny prospěšné látky, je sušení. Krom toho, že se takto utlumí účinky látek, které zasyrova mohou vyvolávat příznaky otravy, zničí se jen minimum vitamínů. Usušené bezinky se dají použít nejen do čajů, ale také třeba do likérů a do pečiva.
Na co je dobrý Bezinkový sirup
Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.
Jak se dělá Bezinková limonáda
BEZINKOVÁ LIMONÁDA č.1
Květy naskládáme do sklenice, přidáme na kolečka nakrájený citron. Do horké vody vmícháme cukr a ocet a touto vodou zalijeme květy ve sklenici. Uzavřeme potravinovou fólií a necháme 5 dnů odstát. Pak scedíme přes jemné plátýnko a cedníček.
Jak zhoustne marmeláda
Záchranou je citrusový pektin. Na 1 kg ovoce stačí 3-4 lžičky pektinu. Je ale potřeba smíchat ho s částí cukru mimo hrnec a pak do zavařeniny vmíchat společně. Povaři ještě pár minut, zkusit "talířkový test" a pokud je džem tuhý, ihned s ním do sklenic.