Jak na dřevěný obklad?

Jak obložit zeď dřevem

Pokud je do domu nezabudováváte dodatečně, montujeme dřevěné obklady zásadně na neomítnuté stěny. Obložení připevňujeme na konstrukci z dřevěných latí (ta tvoří mezi obložením a stěnou mezeru širokou 2 až 3 cm). Díky mezeře dochází k žádoucímu odvětrání dřeva a vytvořený vzduchový polštář navíc brání tepelným ztrátám.
Archiv

Jak obložit stěnu překližkou

Obložte překližkou celou stěnu

Velkoplošnou překližkovou desku můžete využít jako obklad stěny, na niž zavěsíte obrázky, přivrtáte poličky nebo přidáte věšáky a vytvoříte tak stěnu do předsíně. Světlá překližka dodává interiéru pocit světlosti a moderní téměř minimalistický vzhled.

Co se starým dřevěným obložením

Nové dřevo se impregnuje, ochraňuje se před houbami a plísněmi. U starého nátěru se před renovací nejdříve připravuje podklad. Starý nátěr obložení stropu nebo natřené dřevěné obložení stěn má po čase tendence k odlupování. Proto je nutno starý nátěr odstranit broušením a povrch zbavit veškerého prachu.
Archiv

Jak obložit venkovní stěnu dřevem

Palubky budete obkládat vodorovně, klást je budete perem nahoru. Při kotvení použijte kvalitní dlouhodobě nekorodující materiály. Šrouby nezapouštějte příliš hluboko do dřeva. Fasádní palubky s perem a drážkou lze kotvit do pera pozinkovanými kolářskými hřebíčky nebo nastřelovacími hřebíčky o délce 45 mm či více.
Archiv

Čím obložit stěny

Běžně se používají sklo, kámen, dřevo, keramika a cihla, mezi atypické obklady patří třeba kovové plechy nebo plasty. Na co myslet hned zkraje Zvolený materiál i plocha, kterou chcete obkládat, mají ladit s celkovým charakterem interiéru.

Čím zakrýt palubky

Mezi palubkami a stěnami nebo stropem nechte malou dilatační mezeru – cca 8 mm, kterou nakonec zakryjete krajovou lištou. Dáte tak dřevu prostor pro jeho přirozené rozpínání při zvýšené vlhkosti vzduchu. Při obložení stěn je vhodné vytvořit mezi podlahou a obložením sokl.

Jak opracovat překližku

Překližku lze obrábět (řezat, frézovat, brousit) a opatřovat krycí vrstvou stejně jako masivní dřevo. Protože krycí vrstvy jsou vždy z masivního dřeva (většinou vrstvy dýhy), je nutné při broušení respektovat stejné zásady jako při opracování masivního dřeva.

Jak ošetřit překližku

Odpověď: Pro nalakování překližky můžete použít lak S1020 LAzurol lak venkovní pochozí, který je poměrně mechanicky odolný, tvrdý a dobře odolává povětrnostním vlivům. První nátěr je potřebné zhotovit více naředěným lakem jako penetrční nátěr.

Jak oživit dřevěné obložení

V případě odolného exotického dřeva oživíme jeho povrchový vzhled především pomocí oleje. Použít lze i vosky a voskové pasty, ovšem jejich aplikace bude častější. Příliš vhodný není především pro tropické dřeviny nátěr lazurou a nebo lakem.

Jak ozivit Stare palubky

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Jak obložit fasádu dřevem

Při instalaci dřevěné fasády horizontálně se palubky pokládají vždy perem nahoru. Palubky nikdy nestahujte, při vyšší vlhkosti by mohlo dojít k vyboulení fasády. Doporučená vlhkost je ale 12–19 %, v tomto případě je dobré mezi nimi nechat vůli 1–2 mm.

Jak na dřevěnou fasádu

Dřevěné fasády by zásadně měly být namontovány jako obložení s odvětráním zezadu a podle odborných pravidel tesařského řemesla. V celé ploše musí být zaručena neomezená cirkulace vzduchu (přívod a odvod vzduchu také v oblasti oken a střechy). Naše fasádní profily se dodávají s vlhkostí dřeva 14 – 18 %.

Jak Oblozit stenu obkladem

Vypínače a zásuvky, které potřebujete obložit, si vyměřte a vyznačte na materiál. Vyřízněte požadovaný tvar vrtačkou s diamantovou vrtací korunkou – vrtací korunku při vrtání chlaďte vodou. Poslední obklad v řadě si odměřte a seřízněte pomocí úhlové brusky. Nezapomeňte použít ochranné brýle a chránit si sluch.

Co na vlhkou zeď

Pro obklad vlhkých zdí se v současnosti využívají speciální hydroventilační (sanační) desky/dlaždice, kotvené v hydrofilním tmelu. S jejich pomocí zakryjete poškozená místa, aniž by zeď přestala dýchat. Snadno se omývají, dlouho vydrží a v případě potřeby jdou jednoduše vyměnit.

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Co to je překližka

Překližky (PDP = překližovaná deska překližka) jsou kompozitní desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh. Jednotlivé dýhy jsou na sebe lepeny křížem. Počet dýh je většinou lichý, ale může být sudý, když se dají dvě podélné nebo příční dýhy (vložky) na sebe.

Jak lakovat překližku

Zásadně se nedoporučuje lakovat rovnou (bez předběžného ošetření), protože by se lak vsákl do překližky. Další podmínkou je, aby se lakování provádělo v několika vrstvách. Pokud jde o nástroje, můžete použít obyčejný štětec, váleček i stříkací pistoli.

Jak brousit překližku

Překližku lze obrábět (řezat, frézovat, brousit) a opatřovat krycí vrstvou stejně jako masivní dřevo. Protože krycí vrstvy jsou vždy z masivního dřeva (většinou vrstvy dýhy), je nutné při broušení respektovat stejné zásady jako při opracování masivního dřeva.

Čím natřít překližku

Broušení musí být provedeno opravdu důkladně, aby byl povrch překližky co nejvíce hladký. Na hrubý povrch barva špatně přilne. Zásadně se nedoporučuje lakovat rovnou (bez předběžného ošetření), protože by se lak vsákl do překližky. Další podmínkou je, aby se lakování provádělo v několika vrstvách.

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak ozivit stare dřevo

Z obyčejného octa a olivového oleje vytvoříme ideální čisticí prostředek na staré dřevo. 3 díly olivového oleje a 1 díl octa slijeme do lahvičky s rozprašovačem, naneseme na dřevo a rozetřeme hadříkem do ztracena. Komu by se zdál ocet na staré dřevo příliš agresivní, může místo něj použít citronovou šťávu.

Jak často natírat palubky

Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Čím natřít obkladové palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat.

Jaké dřevo na obklad fasády

Na dřevěnou fasádu se může použít téměř jakékoliv dřevo. Nejlepší volbou je však sibiřský modřín. Jeho cena je nejvyšší, ale mezi jeho největší výhody patří bezúdržbovost. Musíme se však smířit s faktem, že jeho stálobarevnost během pár let pomine.