Jak na dokonalý vývar?

Jak si doma udělat vývar

Hrnec s masem a vodou pomalu přiveďte k varu. Mezitím ještě přidejte kořenovou zeleninu a koření. Jakmile dosáhne voda bodu varu, snižte plamen na minimum tak, aby se vývar nevařil, ale doslova táhnul – jemně pobublával. Na povrchu začne vznikat pěna, kterou odebírejte děrovanou lžící.
ArchivPodobné

Jak na zakalený vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží. Před sléváním hotového vývaru vždy do cedníku dejte papírovou kuchyňskou utěrku.

Jak rychle udělat vývar

Mrkev, cibuli, petržel a celer nastrouháme na struhadle. Všechnu zeleninu a koření dáme do hrnce a zalijeme 3 litry vody, kterou přivedeme co nejrychleji k varu. Poté var ztlumíme a jen mírně probubláváme 20 minut. Na konci vývar přecedíme přes síto, zchladíme a uchováme pro další použití.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Archiv

Jak dlouho táhnout vývar

Táhnout vývar necháme minimálně 5 hodin, ale můžeme až 10 hodin. Poté vývar procedíme přes jemné sítko nebo plátno (nejlepší jsou staré pleny).

Jak dlouho se má vařit vývar

Do hrnce dejte připravené maso, kosti a zeleninu, přidejte koření a zalijte studenou vodou. Přiveďte pozvolna k varu, pak stáhněte plotýnku na minimum. Hovězí vývar si žádá zhruba pět hodin táhnutí, kuřecímu stačí asi 1,5 hodiny a zeleninový bude hotový do 40 minut.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak vyčistit polévku

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.

Jakou zavářku do polévky

Zavářky se zavářejí přímo do polévky. Zavářkami se rozumějí: polévkové těstoviny, zavářky z vaječného těsta, noky a knedlíčky, obilniny a obiloviny, syrové vejce. Vložky se upraví zvlášť a vkládají se až do talíře, a nebo se nabídnou v misce, aby si každý dal podle své chuti.

Jak se dělá vývar bez masa

Základem zeleninového vývaru je mrkev, cibule a celer, ideálně ve stejném poměru (1:1:1). Co se týká další zeleniny, je možné v podstatě přidat cokoliv, co vám chutná. Nejčastěji se jedná o rajčata, pórek, petržel, květák či papriku. Zeleninu je ideální nakrájet na drobné kousky, aby se dobře vyluhovala do vývaru.

Jaké maso na vývar

Použijte hovězí kosti, ideální jsou žebra, hrudí, harfa nebo oháňka. Hovězí hrudí je část žebra od hrudní kosti. Na rozdíl od žeberních kostí je tam libové hovězí maso, které dodá polévce potřebnou sílu. Pokud sáhnete po harfě, kost z páteře u vysokého roštěnce, dejte si pozor.

Jak správně uvařit vývar

Když dáte maso a vodu do hrnce, je třeba vodu přivést k varu – a tady možná děláte chybu číslo jedna. Když se voda vaří, musíte plotýnku stáhnout na minimum, protože správný vývar by se neměl vařit, ale jen tak probublávat. Měl by se táhnout, jak se říká.

Jak zchladit vývar

V zimě není problém – zakrytý hrnec postavte na balkon nebo za okno, pokud máte pořádný parapet, a vystydne rychle. V létě se podobné věci nedoporučují, takže zbývá jen postavit zavřený hrnec do dřezu se studenou vodou. Poté by měl přijít do lednice.

Jaké koření do vývaru

Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.

Jak zachranit Zkysly vývar

Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.

Jak odstranit mastnotu z polévky

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je. Máme-li více času, necháme vývar vychladnout.

Co přidat do polévky

Zavářky se zavářejí přímo do polévky. Zavářkami se rozumějí: polévkové těstoviny, zavářky z vaječného těsta, noky a knedlíčky, obilniny a obiloviny, syrové vejce. Vložky se upraví zvlášť a vkládají se až do talíře, a nebo se nabídnou v misce, aby si každý dal podle své chuti.

Jak dlouho vařit kapání do polévky

Postupujeme rychle, protože kapání je brzy uvařené. Jak dlouho musíme kapání v polévce vařit Stačí pouhé dvě minuty a máme hotovo. Můžeme hned podávat hotovou polévku.

Jak dlouho se vaří hovězí vývar

Táhnout vývar necháme minimálně 5 hodin, ale můžeme až 10 hodin. Poté vývar procedíme přes jemné sítko nebo plátno (nejlepší jsou staré pleny). Maso z kostí obereme a natrháme po vláknu. Zeleninu vyhodíme (pokud budeme vývar používat na polévku, uvaříme si v něm novou).

Jak udělat Tmavý vývar

Nejsilnější chuť dodá vývaru vždy maso, ne kosti – ty mají pouze pomocnou roli a přispívají hlavně kolagenem, který se podílí na správné textuře vývaru. Pokud chcete silný vývar, přidejte dostatek odřezků, masitých žeber nebo hovězího hrudí. Pokud chcete získat tmavý vývar, začněte opečením kostí dohněda.

Proč se mi zakalil vývar

Nesbíráte pěnu

Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být. Vyčistit jej lze dvěma způsoby. Buď můžete po uvaření vývar přecedit přes síto, pak se vám ale výsledek bude nejlépe hodit do omáčky.

Proč je vývar zdravý

První důvod, proč je kuřecí vývar zdravý, je jeho vysoký obsah bílkovin a minerálů. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a regeneraci buněk a také hrají klíčovou roli při tvorbě protilátek a enzymů. Minerály, jako je draslík, vápník a hořčík, jsou důležité pro správné fungování svalů, kostí a nervů.

Jak se zbavit mastnoty v polévce

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je. Máme-li více času, necháme vývar vychladnout.

Jak ochladit polévku aby Nezkysla

Aby se nám polévka do druhého dne nezkazila, hlavně nezkysla, postavíme ji v nezakrytém hrnci na drátěnou podložku nebo ji podložíme na jedné straně vařečkou, aby pod ni mohl vzduch. Několikrát ji zamícháme, aby se z tuku nevytvořil celistvý povrch.

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.