Jak legálně pálit alkohol
Domácí pálení alkoholu není povoleno v žádném množství. „Konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje lze vyrábět pouze v provozovně schválené ústředním orgánem státní správy,“ potvrdila Právu mluvčí celní správy Martina Kaňková.
Archiv
Jak naředit pálenku
Pálenku ředíme na požadovanou lihovitost destilovanou vodou potravinářskou. Lijeme ji vždy za stálého míchání do alkoholu. Voda musí mít stejnou teplotu jak destilát. Při nedodržení těchto zásad hrozí zakalení pálenky.
Jak vyrobit domácí calvados
Poměrně jednoduše. Calvados se vyrábí dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu (nikoliv zkvašených drcených jablek – jablkovice). Na litr calvadosu je potřeba cca 18 kilogramů jablek. Po destilaci se čirá pálenka stáčí do francouzských dubových sudů a nechává zrát minimálně 2 roky.
Archiv
Jak se vypaluje slivovice
Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.
Co lze vypalit
Asi nejčastěji se pálí ze švestek, ale použít můžete i jablka, blumy, mirabelky, hrušky, meruňky, broskve či hroznové víno.
Jak zastavit octové kvašení
Těsným uzavřením nádob se hledí omezit přístup vzduchu a tím především potlačit octové kvašení, kterým se tlumí normální průběh kvašení a snižuje výtěžek alkoholu.
Jak spočítat ředění lihu
Z toho pak vyplývá, že budeme-li mít jeden litr lihu 80 %, musíme přidat 1,04 litry (1 040 ml) vody abychom dosáhli požadovanou stupňovitost 40 %. To znamená, že k 0,5 litru lihu (500 ml) přidáme 520 ml vody. Ke zředění 70 litrů lihu o síle 80 % přimísíme 72,8 litru vody abychom získali líh o síle 40 %.
Jak zjemnit pálenku
Do půllitru pálenky přidáte tři lžíce medu, lžíci kurkumy, a necháte asi týden luhovat. A pak už popíjíte, ale jen symbolicky, je to totiž hodně silné.
Jak zjistit jestli je kvas hotový
Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.
Jak dlouho nechat kvasit jablka
Jablka a hrušky
Kvašení trvá 6 – 10 týdnů, v závislosti na teplotě kvasného prostoru (kvas v teplé místnosti bude podstatně rychleji hotový). Výtěžnost ze 100kg kvasu je asi 7 litrů 50% destilátu.
Jak dlouho trvá vypálení
Vypálení destilátu trvá přibližně u objemu do 100 l 2 hod, 300 l 3 hod.…. Můžete čekat přímo na místě, nebo se vrátit po vypálení destilátu.
Co znamená kdyz alkohol Retizkuje
Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje. Vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice.
Jak dlouho trvá vypálení kvasu
Podle zákona si můžete pro svou potřebu nechat vypálit 30 litrů 100% alkoholu, tedy 60 litrů 50%. Pálení obvykle trvá kolem dvou hodin, ve své pálenici se už domluvíte, kdy kvas můžete přivézt a kdy si máte přijet pro hotovou pálenku, jaké lahve doporučují.
Kdy začít pálit kvas
Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny. Pachuť plísní destilát znehodnotí.
Jak urychlit kvašení
Dodržujte teploty. V domě najděte místo, kde se teploty pohybují mezi 15 a 20 °C. Mějte na paměti, že pod teplotou 10 °C se proces kvašení zastavuje. Čím vyšší teplota, tím je kvašení rychlejší, podle zkušeností je ale výhodnější kvasit raději pomaleji, 15 °C je ideálních, teplota by měla být stálá.
Čím se ředí líh
Z toho pak vyplývá, že budeme-li mít jeden litr lihu 80 %, musíme přidat 1,04 litry (1 040 ml) vody abychom dosáhli požadovanou stupňovitost 40 %. To znamená, že k 0,5 litru lihu (500 ml) přidáme 520 ml vody. Ke zředění 70 litrů lihu o síle 80 % přimísíme 72,8 litru vody abychom získali líh o síle 40 %.
Jak dlouho vydrží pálenka
Dobrá pálenka se nesmí bát času a stáří. Neexistuje žádný důvod, proč by destilát nemohl vstoupit do procesu zrání, při kterém dochází k harmonizaci a vzniká tak hodnověrný a stálý produkt. Ačkoliv se o dlouhodobém uložení rozhoduje již při samotném pálení, měla by se každá pálenka dožít stáří několika let.
Jak dlouho větrat pálenku
Čerstvou pálenku musíte nechat vyvětrat. To trvá asi 10 až 14 dní. Mezi základní chemické procesy probíhající při ležení pálenek patří esterifikace (reakce alkoholů s organickými kyselinami) a oxidace (přeměna alkoholů v aldehydy a organické kyseliny případně ketony).
Kdy s kvasem do pálenice
Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny. Pachuť plísní destilát znehodnotí.
Kdy jet do Palenice
Kdy jet s kvasem do pálenice Kvas je připraven k pálení, když se hodnota cukru přiblíží nule. Čím nižší je, tím lépe. Ideální stav nastává už při dvou stupních, ale pálit se dá už od čtyř stupňů.
Jak poznat že je hotový kvas
Hlídejte deku a vůni. Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká.
Jak si udělat kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Kdy pálit třešně
Kvašení je ukončeno za 10 až 14 dnů. Po dokvašení je nutné pálit co nejdříve. Z 300 kg třešní lze získat 9 až 12 litrů absolutního alkoholu.
Jak funguje pálenice
Páry zkondenzované v deflegmátoru vytváří zpětný tok (reflux). Velikostí zpětného toku (chlazením deflegmátoru ) řídíme celý destilační proces. Při velkém zpětném toku dostáváme destilát o vyšší lihovitosti, při malém zpětném toku je výsledný destilát méně lihovitý.
Jaký sud na pálenku
Dubové soudky
Dřevěné sudy se používají převážně ve vinařství, ale jsou i nepostradatelnou součástí výroby nejlepších koňaků, whisky a rumů. Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.