Jak si doma vyrobit hydroponii
Jak vyrobit nádobu pro hydroponii
Použijete menší a větší kelímek, do horního kelímku vyvrtáte otvory. Rostlinu umístíte do substrátu v horním kelímku a spodní kelímek naplníte roztokem. Roztok by měl sahat 2 cm pod dno horního (vnitřního) kelímku. Kořenový krček bude nad vodou a kořeny se zapustí do roztoku.
Archiv
Jak začít s hydroponii
Nejjednodušším způsobem, jak začít s hydroponickým pěstováním, je nechat ve vodě zakořenit rostlinu, kterou chceme pěstovat. Takto připravená rostlina bude již zvyklá na prostředí roztoku a bude lépe prosperovat. Zakořeněnou rostlinu pak přesadíme do speciálního květináče určeného pro hydroponické pěstování.
Jak pěstovat rajčata doma hydroponie
Konkrétně u rajčat v moderním hydroponickém skleníku postačí na 1 kg sklizených plodů cca 15–30 litrů vody. Hydroponická zelenina ve sklenících a fóliovnících může být napadená celou řadou chorob a škůdců, které je potřeba omezit. Rostliny mohou být ošetřované buďto chemickými pesticidy, nebo pomocí tzv.
Jak pěstovat květiny v hydroponii
V hydroponické nádobě se pokojovnkám daří lépe než při pěstování v substrátu. Do zvolené nádoby vložíme několik stonků, tak aby celek pěkně vypadal. Umístíme rostliny na světlé místo a pravidelně doléváme a vyměňujeme vodu. Čas od času je potřeba kartáčkem nebo drátěnkou pečlivě vyčistit vnitřek nádoby.
Archiv
Co je hydroponické pěstování
Hydroponie neboli hydroponické pěstování rostlin představuje důmyslný způsob pěstování v živném roztoku, který rostlině dodává vše potřebné bez nutnosti jejího uchycení v půdě.
Co lze pěstovat hydroponicky
Hydroponicky lze pěstovat celou řadu rostlin od melounů, přes papriky až po orchideje. Hydroponické pěstování je méně náročné na prostor než klasické pěstování v půdě a uvádí se, že dokáže uspořit až 90 % vody. Rostliny pěstované hydroponicky rychleji rostou, mohou být silnější a také mohou poskytnout bohatší úrodu.
Co lze pěstovat Hydroponický
Jednoduše si díky ní vypěstujete i pokojovky. Okrasné rostliny vhodné pro hydroponii jsou například draceny, fíkovníky, diefenbachie nebo břečťany. Z kvetoucích rostlin se pro hydroponické pěstování nabízí africké fialky, některé druhy orchidejí, případně tulipány, narcisy i další cibuloviny.
Co pěstovat v Aquaponii
Nejčastějším produktem je salát, fazole nebo bylinky. Ty totiž lze pěstovat i v uzavřeném prostředí. Aquaponičtí zahradníci se ale nebojí ani pěstování kořenové zeleniny, jahod nebo rajčat, které ale potřebují opylování.
Jak dlouho svítit rajčatům
V prvotní fázi růstu, která trvá přibližně 14 dní, přisvěcujte rostliny až 18 hodin denně. Pak začněte počet hodin svícení snižovat každých 14 dní, až se dostanete na 12 hodin svícení. Na světle ubírejte i v případě, že rostlina dozrává příliš rychle.
Co se dá pestovat hydroponicky
Okrasné rostliny vhodné pro hydroponii jsou například draceny, fíkovníky, diefenbachie nebo břečťany. Z kvetoucích rostlin se pro hydroponické pěstování nabízí africké fialky, některé druhy orchidejí, případně tulipány, narcisy i další cibuloviny.
Na co se používá keramzit
Keramzit a jeho využití ve stavebnictví
Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.
Jak pěstovat v keramzitu
současně použitím keramzitu zvýšíme přísun vzduchu ke kořenům a tím se zlepšuje jejich růst. Pro pěstování si vybíráme nádoby s několika otvory na dně pro kořeny. Do takto vybrané nádoby vysadíme předpěstovanou rostlinku. Kořeny rostlinky se protáhnou otvory na dně a zasypou se keramzitem.
Jak pěstovat orchideje ve vodě
Orchideje zalévejte pouze pokud jsou jejich kořeny úplně bílé a substrát zaschne. Substrát musí být vzdušný, aby umožnil kořenům dýchat. Doporučujeme používat kokosový substrát, který dobře udržuje vlhkost. Kořen vycházející z květináče je běžnou věcí, můžete jej občas postříkat vodou.
Co je to živný roztok
Voda obohacená o hnojivo. Rostliny z tohoto roztoku čerpají živiny, a to buď přímo v případě hydroponie nebo aeroponie, anebo z pěstebního média (půda, substrát), do kterého je formou pravidelné zálivky dodáván.
Jak funguje Aquaponie
Aquaponie je systém, který je založen na přirozeném koloběhu hnojiv v přírodě: zvířata poskytují výživu rostlinám a rostliny zase zvířatům. V pokročilé aquaponii je tento systém, na rozdíl od přírody, kontrolovaný. Aquaponie je hrdou alternativou k tradičnímu zemědělství, která má velkou perspektivu.
Jaká je úspora vody v Aquaponickém zemědělství v porovnání s konvenčními způsoby zemědělství
Aquaponické farmy jsou od nich asi 20krát menší. A co spotřeba vody Rostliny žijí přímo v ní, proto z koloběhu pěstování zcela vypadává potřeba zavlažování. Výsledkem je tedy až 90% úspora vody.
Jak mít silné sazenice rajčat
Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.
Jak podpořit zrání rajčat
V polovině srpna odřízněte vrchol rostliny s květy a malými plody, které by stejně nedozrály a jen by rostlinu vysilovaly. Jde o vrchní část nad listem nad posledním dobře vyvinutým hroznem plodů. Zrání rajčat urychlíte nejen tímto zásahem, ale i odstraněním stínících listů.
Jak pěstovat zeleninu ve vodě
Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití půdy. Běžná zemina se vymění za roztoky bohaté na živiny a zelenina a bylinky se pěstují pouze na vodě. Speciální desky z polystyrenu plavou po povrchu, a kořeny rostlin v plastových otvorech tak mají stálý přísun vody s živným roztokem.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co dát na dno květináče
K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.
Jak dlouho vydrží orchidej bez vody
Rostlinku nezalévejte alespoň týden, při použití dobře navlhčeného substrátu vydrží bez zálivky i dva týdny. Orchideje po přesazení „odpočívají“ i několik měsíců. V té době zredukujte zalévání a nehnojte je.
Jak dlouho nechat orchidej ve vodě
Nachystejte si větší nádobu, do které dáte květináč s orchidejí. Nalijte do ní vlažnou vodu. Když do nádoby orchidej umístíte, voda by měla sahat až po okraj květináče. Nechte ji tam zhruba dvacet minut.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.