Jak na kvašení?

Jak na mléčné kvašení

Bakteriím mléčného kvašení, hlavním aktérům procesu fermentace, ale sůl nevadí. Použijte nejlépe mořskou nebo nejodizovanou, určenou k nakládání. Ta běžně používaná totiž obsahuje protihrudkující látky a je obohacená jódem.
Archiv

Jak udělat doma kvašenou zeleninu

Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.
Archiv

Co všechno se dá kvasit

Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek.
Archiv

Co je to mléčné kvašení

Mléčné kvašení je kvasný pochod bez přístupu vzduchu (anaerobní), při němž bakterie vyrábějí z jednoduchých sacharidů (hlavně mono-, di- a oligosacharidů) kyselinu mléčnou.

Co způsobuje kvašení

Kvašení je anaerobní proces, při kterém kvasinky žerou cukry a vyrábí oxid uhličitý a alkohol. Oxid uhličitý polapený do těsta toto nadýchá a alkohol se hodí tak nějak na cokoliv. Třeba dezinfekci.

Jak dlouho vydrží kvašená zelenina

Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů. Ale to bohatě stačí.

Jak doma fermentovat

V jednom litru vody rozmíchejte 20 g kvalitní soli jako je solný květ nebo himalájská sůl. Zeleninu očistěte a pokrájejte na menší kousky. Dejte jí do velké mísy nebo hrnce a dobře promíchejte. Přidejte solný roztok a nechte hodinu nebo i déle odstát.

Jaký plyn vzniká při kvašení

Oxid uhličitý (CO2) vzniká při kvašení vína, přeměnou cukrů na alkohol. Při jablečno-mléčné fermentaci, vzniká přeměnou kyseliny jablečné na kyselinu mléčnou.

Jak urychlit kvašení

Dodržujte teploty. V domě najděte místo, kde se teploty pohybují mezi 15 a 20 °C. Mějte na paměti, že pod teplotou 10 °C se proces kvašení zastavuje. Čím vyšší teplota, tím je kvašení rychlejší, podle zkušeností je ale výhodnější kvasit raději pomaleji, 15 °C je ideálních, teplota by měla být stálá.

Proč jíst kvašenou zeleninu

Kvašená zelenina je stravitelnější a také výživnější než stejná zelenina tepelně upravená a dokonce i syrová. Kvašené potraviny mají velmi příznivé účinky na zdraví a náladu. Kvašeným potravinám jsou na základě výzkumů připisovány až zázračné vlastnosti.

Jak dlouho trvá fermentace

A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.

Jak si žijí kvasinky

V přírodě jsou kvasinky všudypřítomné organismy, zejména v prostředí s vyšším obsahem cukrů (spadané ovoce, květy rostlin, kůra stromů). V půdě rozkládají odumřelé části rostlinných a živočišných tkání, řada druhů žije v symbióze se živočichy, zejména s hmyzem.

Kdy s kvasem do pálenice

Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny. Pachuť plísní destilát znehodnotí.

Jak dlouho vydrží kvas

Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech. Malé množství rozkvasu (nakrmeného kvasu připraveného k pečení) se umístí do čisté (!)

Jak správně fermentovat

Sklenice pak umístěte na tmavé chladnější místo, kde bude teplota mezi 18-21 °C a počkejte 7-10 dní, než proběhne hlavní proces fermentace. Proces kvašení doprovází unikání oxidu uhličitého a tedy i bublání a pěnění fermentu. Proto sklenice nezapomeňte umístit do misek nebo na talířky, kam bude moct tekutina utíkat.

Na co je dobrá kvašená zelenina

Kvašená zelenina má spoustu předností. Je nejpřirozenějším zdrojem vitaminu C v pozdně podzimním a zimním období. Obsahuje bakterie mléčného kvašení, které podporují zdravou střevní mikrofloru a tedy i dobré fungování naší imunity.

Co všechno lze fermentovat

Nejčastější fermentované potravinykvašená zelenina – kysané zelí, kimči, okurky “kvašáky”…kysané mléčné výrobky (a jejich rostlinné alternativy) – jogurt, kefír, zrající sýry.fermentované luštěniny – tempeh, sojová omáčka, miso, natto.fermentované obiloviny – kváskové pečivo a placky, fermentované kaše – amazaké

Jak se rychle zbavit kvasinek

Na kvasinky platí antimykotická léčba

Pokud se potvrdí kvasinkový původ, je potřeba absolvovat antimykotickou léčbu. Při ní se používají jak masti a gely, tak vaginální tablety nebo globule. I před jejich zavedením je vhodné provést výplach, který funguje jako doplňková léčba k vyčištění pochvy.

Jak dlouho se léčí kvasinky

Obvykle trvá léčba 6 – 12 dní.

Jak se pozná hotový kvas

Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme. Kvas "nasává" aroma okolí. Takže pokud jej budete mít ve špatné garáži, kde je výrazně cítit benzín a jiné výpary, tak to na pálence poznáte.

Jak poznat že je hotový kvas

Hlídejte deku a vůni. Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká.

Jak pečovat o kvásek

Kvásek musíte alespoň jednou za týden “nakrmit”. Jednoduše vyndat z lednice, přidat dvě vrchovaté lžíce mouky, trošku vlažné vody a zamíchat na středně husté těstíčko. Opět přikrýt a nechat 24 hodin při pokojové teplotě. Poté můžete část kvásku použít do pečení a část vrátit do lednice.

Jak dlouho fermentovat

Sklenice umístěte na tmavé místo, nebo alespoň ne na přímé slunce. Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí.

Jak dlouho nechat kvasit zeleninu

Zelenina pustí šťávu a začne být trochu cítit, to je v pořádku, je to znamení, že probíhá mléčné kvašení. Nechte 3 – 5 dní kvasit a pak jí dejte do lednice, tím se kvasný proces zastaví. Je důležité, aby zelenina byla ponořená ve šťávě. Takto uskladněná vydrží v lednici i několik měsíců.

Co nemají rádi kvasinky

Na kvasinky platí kyselé prostředí, to ony nemají rády. Není tak nic překvapujícího, že na poševní mykózy platí ocet. Ocet a octová voda byly, a mnohdy stále jsou, prvními pomocníky při vzplanutí mykózy. Zatímco dnes žena volí slabý roztok octu, tak ženy v minulosti octovou vodu sem tam i popíjely.