Jak na Špagetovou dýní?

Jak udělat Špagetovou dýní

Troubu předehřeju na 200 °C a na plech si připravím pečicí papír. Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).
Archiv

Jak dlouho vařit Špagetovou dýní

Doba vaření je o poznání delší než u jiných dýní nebo rychle měkké dýně hokaido. Špagetová dýně pro změknutí potřebuje zhruba 20 – 50 minut tepelné úpravy. Je vhodné ji vařit se slupkou, aby se dužina nerozpadla, naopak, ze slupky ji potom krásně vyškrábeme.
Archiv

Jak vypadá špagetová dýně

Špagetová dýně vypadá docela nenápadně oproti svým oranžovým kolegyním. Je žlutá, oválná, protáhlá, dužinu má též světle žlutou. Ze všech dýní, které znám, má tahle kráska nejjemnější a nejméně vtíravou dýňovou chuť i vůni, takže se snadno do jídla maskuje, pokud něco takového máte vůči dalším členům rodiny zapotřebí.
Archiv

Jak oloupat Spagetovou dýní

Špagetová dýně

Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.
Archiv

Jaké jsou druhy dýní

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Jak připravit máslovou dýní

Máslové dýně rozpůlíme, vydlabeme z nich semínka, položíme je na plech vyložený pečicím papírem, dužinu zakápneme olivovým olejem. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C asi 60 minut do změknutí. Po upečení z dýně vydlabeme měkkou dužinu, kterou vložíme do připravené misky.

Jak se pozná zralé hokaido

U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

Jak dlouho se peče dýně

Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.

Která dýně se loupe

Dýně hokkaido se od ostatních dýní liší nejen svým pravidelně zaobleným vzhledem. Je známa svou vynikající kaštanovou či oříškovou chutí a hodí se při přípravě polévek, ale i do pečených či dušených jídel. Od ostatních dýní se však nejvíc liší tím, že se neloupe!

Jak poznat Špagetovou dýní

Špagetová dýně má oválný, protáhlý tvar. Má žlutou až žluto oranžovou slupku, která se nemusí loupat, stačí ji jen povařit. Dužnina Špagetové dýně vytváří špagetová vlákna, pokud je dýně zralá. Vlákna se od sebe oddělí při povaření.

Jak poznat okrasnou dýní

Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej. Obdobné je to u cuket. Po rozkrojení můžete okrasné dýně poznat také podle malého množství dužiny, její přílišné vláknitosti, tuhosti nebo naopak vodnatosti.

Jak dlouho se peče máslová dýně

Máslovou dýni pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C cca 35 min doměkka.

Jak připravit dýně

Dýně jsou skvělé pečené nebo vařené v páře. Dýni dobře omyjte, nakrájejte na menší kousky a položte na pekáč. Pokapejte olejem a vložte do předehřáté trouby na 180 °C na cca 40 minut péci. Poté ji můžete rozmixovat do krémové polévky či použít jako náplň na sladký koláč.

Jak poznat zralou Špagetovou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak se Zaštipují dýně Hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak se peče dýně hokaido

Dýní nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Položíme na pečicí papír na plech a potřeme směsí z oleje, česneku, bylinek a soli. Pečeme při teplotě 180 °C zhruba 40 minut. Podáváme s parmezánem jako samostatné jídlo nebo bez něj jako přílohu k masům či rybám.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Která dýně se nemusí loupat

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Jak uchovat nakrájenou dýní

Nakrojená dýně zabalená do fólie vydrží v lednici asi týden. Naporcovanou můžete bez větší újmy i zmrazit. Jen ji předtím zabalte do potravinové fólie, aby na povrchu neosychala.

Kdy se sbírají dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Kdy se sbírají okrasné dýně

Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít.

Jak vysušit tykev

Tykve vyžadují dobře ventilovaný, vzdušný a suchý prostor, příliš velká vlhkost způsobí, že začnou plesnivět. Pro jistotu umístěte dýni na podložku, která je rezistentní vůči plísni. Na menší a okrasné dýně lze například využít plastový obal na vajíčka.

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.

Jak se dělá máslová dýně

Dýni důkladně omyjeme, oloupeme a vyjmeme z ní semínka.. Nakrájíme ji na plátky, půlměsíčky nebo na kostičky, co máme raději. Do pánve dáme prohřát olivový olej, lehce osmahneme cibulku, přidáme dýni a rozmarýn, osolíme a opepříme. Malinko podlijeme vodou a za občasného promíchání osmahneme do měkka.