Jak udělat podbití z palubek
Montáž podbití z palubek
Palubky seřízněte na požadovanou délku a tvar. Smontujte nosnou konstrukci pro uchycení palubek a na tuto dřevěnou konstrukci palubky přichyťte pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“. Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů.
Archiv
Jak silné palubky na podbití
Dřevěné palubky
Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž. Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší.
Archiv
Co použít na podbití střechy
Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.
Čím Podbít pergolu
Případně použít krytinu na podbití, například oblíbené asfaltové šindele, plastové šablony napodobující břidlici či eternit, nebo plechové šablony. Jednoduchým a poměrně levným řešením je lehká střecha z bitumenových vlnitých desek.
Jak udělat podhled z palubek
Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.
Jaké palubky na podhledy
Správná volba tloušťky palubek
Pro obklady vnitřních stěn a stropů zvolte tloušťku palubky 12 – 15 mm. Pro obklady ve venkovním prostředí, například odvětrávané fasády, vám doporučujeme palubky s tloušťkou minimálně 19 mm a na podhledy střech 15 mm. Menší tloušťka palubek je pro použití v exteriéru nevhodná.
Jak na podlahové palubky
Pokládání probíhá jako v nekonečném pásu, jednotlivá prkna se přiráží k sobě dřevěným prkýnkem a kladívkem. K roštu se přibíjejí pomocí kolářských hřebíků, zatloukají se šikmo do pera. Jiným způsobem je montáž pomocí vrutů. Ať podlahové palubky už kotvíte hřebíky nebo vruty, přikotvěte je vždy do každé latě roštu.
Jak přibít palubky
Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.
Jak vylepšit pergolu
Zajímavý prvek mohou tvořit dekorační kameny nebo volné dlažební desky, které působí přirozeně a nenásilně. Dřevěné prvky konstrukce i zástěn mohou být z kulatiny či řezané hoblované dřevo. Důležité jsou ochranné nátěry. Kulatiny, které jsou pro pergoly ideální, nás mohou překvapit svou drsností.
Čím natřít podlahové palubky
Ošetřujeme palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.
Co pod palubky
Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40×60 nebo hranolků 60×60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm. Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní.
Jak si vyzdobit pergolu
Na zídce s kolem máme kovové pítko pro ptáčky, dřevěnou chatičku a hlavně květináče s květinkami. Při vstupu máme velkou dřevenou lucernu, kterou využíváme hlavně večer, kdy nám krásně svítí. Dozdobit pergolu můžete také světýlkami, aromalampou nebo svíčkami.
Jak vybavit pergolu
Pergola logicky navazuje na kuchyni s obývákem
Zpravidla v tomto případě bude zapotřebí jen kvalitní zahradní nábytek, který můžeme vybavit i polštářky a dekami, které snadno vezmeme z domova. I osvětlení může častokrát postačit z interiéru a venku už můžeme použít jen svíčky, případně solární lampy.
Jak nejlépe natřít palubky
Palubky je třeba před lazurováním napustit penetračním nátěrem. Penetrace prodlouží trvanlivost lazury a ušetří vám spoustu práce při následné péči o vaše dřevěné dílo. Penetrační nátěr se provádí v jedné až dvou vrstvách podle zvolené značky. Po zaschnutí penetračního nátěru lze přistoupit k nátěru lazurou.
Čím přetřít palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat.
Jak si Zutulnit pergolu
Při vstupu máme velkou dřevenou lucernu, kterou využíváme hlavně večer, kdy nám krásně svítí. Dozdobit pergolu můžete také světýlkami, aromalampou nebo svíčkami. Jak se říká, fantazii se meze nekladou! U nás si můžete vybrat také zvoneček, ručně vyrobené věnečky a další dekorace, které zútulní vaše posezení.
Jak zabydlet pergolu
Pokud si navíc přejete mít pergolu obrostlou barevnými květy, pak zvolte například popínavou růži či vistárii. Nezapomeňte, že u těchto rostlin se drží i hmyz,který někdy může být nevítaným hostem. Z nekvetoucích rostlin je pak velmi pěkný břečťan. Popínavé rostliny obalí pergolu a zajistí chládek.
Jak topit v pergole
Pro vyhřívání průměrné terasy postačí zahradní topidlo s výkonem 2 – 7 kW. Pro vyhřívání větších ploch je lepší sáhnout po topidle s výkonem 13 – 20 kW. Pokud chcete zařízení s dlouhou výdrží, je lepší pořídit voděodolné či nerezové zahradní topidlo.
Jak často natírat palubky
Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Čím natřít palubky na bílo
Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.
Jak zařídit pergolu
Kromě výšky je třeba rostliny dobře hlídat, aby se svou silou nedostaly až pod střechu. Rozmyslete si také, zda sáhnete po jednoleté popínavce či takové, která vydrží i několik let. Pokud si navíc přejete mít pergolu obrostlou barevnými květy, pak zvolte například popínavou růži či vistárii.
Čím obložit pergolu
Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.
Jak osvětlit pergolu
Stropní světlo, které bude osvětlovat jídelní stůl nebo kout v pergole, by mělo být dostatečně silné. Různé závěsné lucerny nebo LED pásky využijte jako dekorativní doplněk nebo pro přisvětlení tmavších koutů. Využít můžete také nástěnná LED svítidla, která paprsky rozptylují do stran a vytváří tak příjemné světlo.
Jak vyhrat pergolu
Moderní volbou jsou plynové infrazářiče.
Infrazářič do pergoly je ideálním zdrojem tepla v otevřeném prostoru. I při nízké spotřebě totiž dokáže teplo sálat skutečně intenzivně. Kvalitní infra topení do pergoly vyhřeje až několikametrový prostor. Nejsou však vhodné do uzavřených prostor.
Jak ošetřit palubky
Ošetřujeme palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.