Jak na Sterkovy záhon?

Co do Sterkoveho záhonu

Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli. Barevně rozzáří záhon pryšce či hvozdíky. Mezi oblíbené trávy se řadí ostřice a kostřavy.
Archiv

Jak Mulcovat Sterkem

Trvanlivý štěrk

Štěrk je vhodné pokládat po výsadbě rostlin na drenážované záhony ve výšce alespoň 6 cm. Mezi štěrk a propustný substrát můžeme položit vrstvu netkané textilie, pak se pěstované rostliny nemohou samy rozrůstat, ale šanci nemá ani plevel. Ten, který se uchytí z navátých semínek, snadno vyškubneme.

Co zasadit do Sterku

Do štěrkové zahrady můžeme vysadit i bylinky. K nejčastějším patří šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Rostliny sázíme standardně, jen se musíme dostat pod vrstvu štěrku a případně i pod geotextilii. Také je možnost, že rostliny zasadíme a teprve po té, nasypeme vrstvu štěrku.

Čím mulčovat trvalky

Mezi organický patří sláma, štěpka, piliny či čerstvě posečená tráva. Anorganický je pak štěrk nebo kačírek. Nespornou výhodou všech zmíněných materiálů je jednak skutečnost, že jejich aplikace je vhodná pro většinu rostlin, ale i to, že v kombinaci s rostlinami dobře vypadají. Mulčování má ovšem i svá rizika.

Jak na štěrkový chodník

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Jak na Kačírek

Podklad kačírku v zahradě

Přesah musí mít minimálně 5 cm. V místech, kde zasadíte stromy nebo okrasné rostliny, rozstřihněte geotextílii do písmene X a doprostřed malý kruh pro kmen stromu. A částečně zasaďte vybranou flóru, horní část kořenového systému musí být jen pár centimetrů pod plánovanou výškou kačírku.

Kdy dát mulčovací kůru

Kdy mulčovat a jak

Další aplikace mulčovací kůry je pak vhodná na jaře, kdy eliminuje pletí a v létě pak odpar vody. Ideální je mulčovat ihned po výsadbě a zálivce rostlin, ovšem vrstvení na dříve zamulčované plochy je vhodné kdykoli, jelikož starší vrstvy mulče se poměrně rychle rozkládají.

Jak oddělit trávník od mulčovací kůry

Celý obrubník se zabuduje pod rovinu terénu. Snadno oddělíte trávník s mulčovací kůrou, trávník se štěrkovým kamením, betonové plochy od zámkové dlažby nebo můžete separovat chodníkové čtverce. Stejně tak se používá neviditelný obrubník na rozdělení teras, záhonů a okapových chodníčků.

Čím vysypat záhon

Těžké jílovité půdy nemusíme vylepšovat živinami, ale hrubým pískem a jemným štěrkem. Pokud hrozí značné přemokření rostlin, odstraníme ze záhonu zeminu do hloubky cca 25 cm a dno záhonu vysypeme vrstvou písku. U hodně těžkých půd lze uvažovat i o drenáži. Načež vytvoříme záhon ze směsi písku a jílu.

Co zasadit mezi kameny

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídekMateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum.Hlaváček jarní – Adonis vernalis.Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis.Plamenka šídlovitá – Phlox subulata.Rozchodníky – Sedum.Netřesky – Sempervivum.Trávnička přímořská – Armeria maritima.Lomikámen – Saxifraga.

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.

Jak zpevnit štěrkovou cestu

Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®. Rohože se skládají z voštinových buněk o šestistranné struktuře a průměru 49 mm. Instalují se na zarovnanou plochu a pak se zasypou šterkem. Rohože je možné pokládat i do mírného svahu, a to do převýšení 15o.

Jak široký Kačírek kolem domu

Postup realizace okrasně funkčního prvku začíná prvním krokem v podobě izolace základové desky od vlhkosti se sklonem směrem od domu. Zhruba 40 cm pod úrovní terénu položte geotextílii, dále kamennou drť a na ni vysypejte okrasnou vrstvu kačírku, dostačující šířka je 50 cm.

Proč kačírek kolem domu

Ptáte se, proč kačírek kolem domu Odpovědí je, že jej nemusíte udržovat a tím vám ulehčí starost o zahradu nebo okolí budov. Použijete jej jako pokryvný povrch v zahradách, výplň cestiček, přidává se do betonu jako barevná příměs. Dalším praktickým využitím je drenáž a odvod vody v blízkém okolí staveb.

Jak zhutnit kačírek

Doporučuje se rozhrnout 20 až 25 cm vysokou vrstvu hrubého štěrku a důkladně ji zhutnit. Kačírek, který na ni nasypete, je pak pohodlně pochozí při vrstvě 3 až 5 cm. Jestliže jsou desky nebo kameny použité ve spojení s kačírkem vyšší než 5 cm, je třeba mocnost podkladu navýšit.

Jak casto menit mulčovací kůru

Prostá otázka, nesnadná odpověď. Záleží, koho se ptáte – když někoho, kdo mulč prodává, tak ideálně každou sezónu. Ve skutečnosti ale záleží spíš na tom, jakou roli jste vrstvám mulče na své zahradě přisoudili.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Jak hnojit přes mulčovací kůru

Vrstva mulčovací kůry časem tlí, a proto je třeba ji doplňovat. Četnost jejího doplňování je přímo závislá na kvalitě mulčovací kůry, velikosti jednotlivých částí a dřeviny z jaké kůra pochází. "Přednost dávejte té s vyšším obsahem kůry borové a té, která neobsahuje drobné části a drť.

Jak zabránit prorůstání trávy

Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník. Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak správně rýt záhon

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Co pěstovat v suchu

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co roste v kamení

Zahrady s handicapem – kamenitý pozemek

český název latinský název charakteristika
dobromysl obecná Origanum vulgare aromatická trvalka
čistec vlnatý Stachys byzantina suchovzdorná trvalka
třemdava bílá Dictamnus albus suchovzdorná trvalka
tařice skalní Aurinia saxatilis nenáročná trvalka

Co se dává pod mulčovací kůru

Co se týče toho, co dát pod mulčovací kůru, často se doporučuje použití mulčovací textilie, která pomáhá předcházet růstu plevelu a zároveň umožňuje průchod vody a vzduchu.

Jak zpevnit cestu ve svahu

Pro zpevnění šikmých ploch a svahů, například pracovních cest a příjezdů ve svahu, je skvělým řešením zatravňovací dlažba ECORASTER. Tvárnice ECORASTER pro zpevnění svahu jsou opatřeny výřezy pro kotvící tyče.