Co na strupovitost
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Archiv
Kdy se stříká proti strupovitosti
Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.
Archiv
Co je strupovitost jabloní
Strupovitost jabloně je houbová choroba některých druhů jádrovin způsobená houbou Venturia inaequalis (synonymum Spilocaea pomi, Fusicladium dendriticum, Didymosphaeria inaequalis, Endostigme inaequalis, Sphaerella inaequalis, Spilosticta inaequalis).
Co je strupovitost
Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu. Strupovitost jabloní a hrušní je houbová choroba poškozující listy, plody i květy. Napadené listy mají skvrny, které postupně hnědnou a odumírají. Silně napadené listy opadávají.
Archiv
Kdy aplikovat Discus
Poznámka: OL=35. Ošetřuje se od fáze zelený pupen až myší ouško. Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května.
Čím se stříkají jabloně
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Jak dlouho po aplikaci postřiku nesmí pršet
Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.
Jaký postřik na ovocné stromy
Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.
Kdy postřik jabloní proti strupovitosti
Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).
Co napadá strupovitost jabloní
Parazit napadá listy, květy i plody, zcela výjimečně i letorosty. Na obou stranách listů se vytvoří různě velké skvrny, postižená místa nekrotizují a silně napadené listy žloutnou a opadávají. Obdobné skvrny se také můžou vytvořit na květech i plodech.
Co způsobuje strupovitost brambor
Původcem běžně rozšířené choroby bramboru aktinobakteriální obecné strupovitosti bramboru je Streptomyces scabiei. Bakterie vytváří mnoho kmenů a ras, které se vyznačují především rozdílnou agresivitou vůči hostiteli. Brambor může být napadán i dalšími druhy rodu Streptomyces (S. reticuliscabiei, S.
Jaký postřik na padlí
Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin
Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.
Jak se projevuje padlí
Padlí je plísňové onemocnění rostlin, které se projevuje bílými skrvnami na listech, stoncích či plodech. Skrvny vypadají jako moučný posyp, který lze snadno setřít.
Kdy postřik na stromy
Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.
Jak dlouho muze být Namichany Postrik
U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky.
Kdy delat Postrik
Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.
Kdy se stříkají ovocné stromy
Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Kdy použít kuprikol
Realizujte první ošetření na počátku opadu listů, druhé ošetření za 10-14 dnů, třetí ošetření před rašením.
Jak ošetřit jabloně
Ošetření spočívá v instalaci feromonového lapače, kterým pochytáte škůdce ještě před množením. Bez instalování lapače pak v květnu až červnu aplikujte postřik a následně opakujte jednou za dva týdny. Podobný škůdce je pilatka.
Jak na strupovitost brambor
Optimální teplota pro růst patogena se liší podle druhu 17–25 °C. Primární ochranou proti strupovitosti je výsadba odrůd s vyšší hladinou odolnosti, bez příznaků strupovitosti na sadbových hlízách a pěstování bramboru pod závlahou.
Co žere listy brambor
Mandelinka je nebezpečný škůdce především brambor, ale i ostatních lilkovitých rostlin, jako je rajče, paprika či lilek. Mandelinky kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou cihlově zbarvené larvy, které se nepřetržitě živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se a po 14 dnech se vyvinou v dospělce.
Jak se zbavit padlí
Ocet proti padlí
Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.
Jak na padlí bez chemie
Mléko zničí padlí bez chemie
Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.
Jak vyléčit padlí
Řešením je postřik na bázi síry Cabrio, nebo univerzálnější Discus či Kumulus WG. Padlí révové likviduje také silný mráz.
Jak ošetřovat ovocné stromy
Nejúčinnější je provádět postřik po celé délce kmene a větví, pokud se neošetří celý strom, může se postřik prostě minout účinkem. Nejvíce parazitů (škůdců) a choroboplodných zárodků především houbovitého původu se drží na kmenech se starou kůrou, proto je dobré tuto kůru odstraňovat.