Jak na suchou zahradu?

Jak na zahradu bez vody

Bez vody zahrada nedokáže existovat. Na pozemku, kde panuje sucho, můžeme vybudovat automatickou závlahu, vyhloubit studnu (na častější zavlažování) nebo na něj vysadit rostliny, kterým sucho a teplo neublíží. V takovémto případě zahrada nebude vyžadovat naši každodenní přítomnost a pracné zavlažování.
Archiv

Jak na sucho v zahradě

Hodně zjednodušeně lze rady pro zahrady v období sucha charakterizovat následujícím souvětím: Mulčujte, kde můžete, zadržujte vodu na svém pozemku, vytvářejte co nejvíce stínu, volte rostliny nenáročné na zálivku, sbírejte ze střech dešťovou vodu a sekačku nechte po většinu sezóny uskladněnou.
Archiv

Co zasadit na suché místo

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak udržet vodu na zahradě

Tam, kde obyčejně voda prorazí a utíká z pozemku, můžeme udělat zádržnou nádrž na vodu. Kde voda vymílá stružky, můžeme si pomoci tím, že je neplníme znovu zeminou, ale hrubším a v mezerách mezi velkými kameny jemnějším kamenem, hrubým štěrkem. Voda nadělá méně škod, do rybníčku či nádrže vtéká čistší.

Jak zadržet vodu v trávníku

„To znamená jeden večer zahradu zalít, jak půda zaschne, tak ji hned prokypřit a zase zalévat až za několik dní,“ vysvětluje Jeřábek. Doporučuje také mulčování, i to chrání půdu před odpařováním vody. Použít lze posečenou trávu, slámu, kůru, hobliny, kartonový papír, mulčovací fólii i jutu.

Jak využít velkou zahradu

Do velké zahrady se vám vejde i přístřešek na auto či dřevěná garáž, a tak si vytvoříte stále a spolehlivé místo k parkování. Způsobů, jak využít velkou zahradu, je mnoho. Vyberte si zahradní stavbu podle vašich potřeb a představ, vytvořte si jezírko či vybudujte bazén nebo vytvořte hřiště pro vaše děti.

Jaké květiny na hrob

Do jarních mís se hodí například macešky, pomněnky, primulky, sedmikrásky a z cibulovin tulipány, narcisy, hyacinty, modřence, bledule a sněženky. Předpokládejme, že je na jaře ještě dost vody, která rostlinám spadne shůry, stejně jako na podzim, a že ještě nebývají hroby od slunce příliš rozpálené.

Jaké keře na slunce

Na slunné stanoviště se hodí borovice kleč (Pinus mugo) dostupná v mnoha zajímavých kultivarech. Vyzkoušejte v zimě do zlatova barvící kultivar Winter Gold nebo svěže zelený Pumilio. Mezi nejméně náročné dřeviny patří také druhyz rodu jalovců. Vhodný je třeba jalovec chvojka (Juniperus sabina), jalovec polehlý (J.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Jak udržet vodu ve svahu

Vyvýšeninu tedy budujte ze spodní strany a případně ji vyztužte také větvemi nebo dřevem. Jakmile svejly vytvoříte, mohou zůstat prázdné, ale také je můžete něčím vyplnit. Užší a hlubší průlehy se na dně například často vystýlají kamením či štěrkem. Do příkopu se pak často přidává také vzdušně nastlaná organická hmota.

Jak zachytit vodu

Pro její zachycení se využívají nádrže. Mohou je využít i menší firmy nebo obce a zajistit tak efektivní hospodaření s dešťovou vodou. Obce mohou využívat dešťovou vodu k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách.

Proč se seká tráva

Pokud budeme trávu sekat třeba s poloviční frekvencí, vznikne vyšší trávník, který je bohatší na druhovou skladbu rostlin. Je tím stabilnější a lépe odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky a poskytuje životní prostor i potravu mnohým živočichům, hlavně bezobratlým.

Co Nasava vodu

Hlavním orgánem příjmu vody u trav – jako vyšších zelených suchozemských rostlin je kořenový systém (u trav svazčitý). Největší význam pro nasávání vody mají absorbční trichomy rhizodermis, zvané kořenové vlásky, jejichž nekutinizované buněčné stěny snadno propouštějí vodu a v ní přítomné živiny.

Jak usporadat velkou zahradu

U krátkých a širokých zahrad je dobré zdůraznit delší osu. Zahradě tak dodáte větší hloubku. Dělící prvky v prostoru zahrady, například pergola, dodají zahradě určitou strukturu a opticky malou zahradu zvětší. Využijte stěny domu pro pěstování kordónového ovoce nebo popínavých rostlin, ušetříte tím spoustu místa.

Čím oddělit zahradu

Mnoho možností ochrany soukromí Volba různých druhů keřů a nejlépe pak stálezelených, případně ale i trvalek, které budou zvědavcům clonit jen v sezóně, popnutí pergoly liánami, ale i souvislé živé ploty a nebo ploty zděné, případně třeba betonové stavebnice.

Čím Osazet hrob

Od jara do léta pokvetou různé druhy cibulovin, drobné Sněženky,Talovíny, Ladoňky, Ladoničky, Puškinie, Krokusy, Bledule, Modřence, vyšší Hyacinty, Narcisy, Tulipány až po vysoký Řebčík královský. Z trvalek můžeme vybrat Kamzičník, Kosatec sibiřský, Hvozdík-karafiát a oblíbené Violky neboli macešky.

Co v létě na hrob

Na jaře začíná kolo maceškami, i když je možné použít i jiné brzy kvetoucí rostliny. Také pomněnky a fialky, stejně tak jako konvalinky, jsou zde zastoupeny, které potom ovšem zůstávají. V létě se sázejí kvetoucí rostliny do mís nebo rovnou do lemování hrobu, jako např. fuchsie nebo pelargónie (muškáty).

Jaké keře na zahradu

Celoročně kvitnoucí zahrada: Nejhezčí keře pro zahradní sceneriiKDOULOVEC (Chaenomeles) Vykvétá velmi brzy od konce března či počátku dubna.ŠEŘÍK (Syringa)PĚNIŠNÍKY (Rhododendron)VAJGÉLIE (Weigela)HORTENZIE (Hydrangea)OŘECHOKŘÍDLEC (Caryopteris)KOMULE (Buddleia)HLOHYNĚ (Pyracantha)

Jaké květiny na slunce

Sázkou na jistotu budou zmíněné petúnie, ale také surfinie a pelargónie, levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jaké bylinky do polostínu

pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.

Co pěstovat na slunci

1. Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny. Sluneční paprsky potřebují i fazole, cibule, papriky a brambory a samozřejmě většina druhů ovoce. Aby vám zahrádka hrála barvami již na jaře, vysaďte na slunečné místo růže.

Jak přivést vodu na zahradu

V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční.