Jak na sumce na rybníku?

Jak hledat sumce

Sumec velký (Silurus glanis) má rád hlubokou vodu, hlavně přes den. Na každém revíru si vybírá hlubší místa s bahnitým dnem. Takových míst je ale na spoustě vod hodně. I přes hojnost sumců na některých místech ale nespoléhejte, že stačí nahodit kamkoliv na hloubku a sumec stoprocentně zabere.

Jak na sumce ze břehu

Chytání sumce ze břehu

Chytání ze břehu opravdu vyjde výrazně levněji jelikož vám stačí si k běžné rybářské výbavě pořídit jen pruty na sumce, podložku a jste v podstatě ready. Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra).
Archiv

Jak nastražit rybu na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak velkou rybu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře.

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Jak chytat sumce na rybku

Způsoby nastražení

Návazce používám dlouhé 1 metr i více, ukončené větším, především silnějším, jedno háčkem. Na ten zavěšuji mrtvou rybku za hlavu, propíchnutou přes oči, nebo živou rybku, tu pak propichuji přes spodní část tlamky, hák pak vychází vrchní částí tlamy, většinou nosním otvorem.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Na co se dá chytit sumec

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Čím krmit sumce

Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.

Kam na sumce

Tato ryba se vyskytuje ve stojatých i tekoucích vodách. Za nejsnazší místa, kde je největší naděje na kýžený úlovek, bývají mezi rybáři považována odstavná ramena řek. Povětšinou se sumec vyskytuje u dna, kde vyhledává členitá místa, na nichž se nacházejí například kořeny stromů. Ty mu poskytují ideální úkryt.

Co na sumce

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Jakou Pletenku na sumce

já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).

Jak namotat pletenou šňůru

To se dělá jednoduše. Na konec kmenového vlasce (pletenky) navážeme koncové olovo a párkrát si s prutem nahodíme co nejdále od břehu. Pak rychle smotáváme olovo na konci kmenovky a tím kmenovou šňůru (vlasec) na cívce pěkně dotáhneme.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Kdy nejvíc berou sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kde se loví sumec

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak dlouho se dožívá sumec

Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku až 50 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší.

Jaký průměr šňůry na sumce

Určitě by měl být s průměrem alespoň 0,50 mm a více. Dále se při výběru vlasce musíme upřít i na to, jakým způsobem chceme lovit. Pokud lovíme na krátké vzdálenosti- do 20 metrů, zvolme si vlasec hrubší a hlavně tvrdý.

Jak silnou šňůru na sumce

Na sílu má tak asi 1mm. Nosnost bych řek tak aspon 200kg…. Kamarád z něj dělá návazce a nikdy nebyl problém.

Kdy se vytírá sumec

Sumci se třou v párech od konce května a v červnu, kdy teplota vody dosáhne trvale 18-22°C. Sumec se vytírá na kořínky vrb a olší, které očišťuje a připravuje si jakési hnízdo.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Kdy je nejlepší chytat sumce

Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit.

Jak se mnozi sumec

Rozmnožování je velmi zajímavou částí chovu sumců. Někteří se rozmnožují ve volné vodě, jiní v různých jeskyňkách, nebo kladou jikry na sklo nádrže. Jsou dokonce sumci "kukačky", kteří kladou své jikry velmi zajímavým způsobem do tlamek jiných ryb, tlamovců, a ti jim jejich miminka odchovávají ve své tlamě.