Jak na sváření hliníku?

Čím se sváří hliník

Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Archiv

Jakou svářečku na hliník

Pro hliník a různé slitiny jsou určeny svářečky a jejich funkce Balance, Duty Cycle, TIG/AC/DC, LIFT/HF.

Jak se vaří hliník

Hliník a jeho slitiny mají velkou afinitu ke kyslíku. Čistý hliník se taví při 650 °C (1 200 °F) a oxid, který kov chrání, se taví při 2 037 °C (3 700 °F). Protože se oxid taví při teplotě přibližně o 2 500 °F (1 370 °C) vyšší než samotný hliník, musí být oxid před zahájením svařování z kovu očištěn.
Archiv

Jak svařovat hliník Mig Mag

Při svařování hliníku MIG / MAG metodou nedochází k žádnému vstřikování, ale je nutná přesná regulace délky elektrického oblouku tam, kde se kapičky roztaví z drátu. Pro lepší ochranu elektrického oblouku se doporučuje svařování hliníku MIG / MAG zprava doleva, aby se tavenina postupně stlačovala.
Archiv

Jak pájet hliník

Při pájení hliníku stačí nahřátý předmět na teplotu cca 350-400°C touto tyčinkou v plánovaném místě pájení potřít. Vzniká krásně leský povrch, dokonale spojený s podkladem na který se dá již bez problémů pájet.

Jak svařovat plasty

Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli. V obou případech se do sváru přidává materiál z plastové tyčinky – ta musí odpovídat druhu plastu, který svařujete.

Jak svařování hliníku co2

Pro sváření ocelí se většinou používá stejnosměrný proud. Pro sváření hliníku se pak používá střídavý proud. Svářecí zdroj pak musí mít podavač drátu, což je mechanické zařízení které ze sudu nebo cívky odvíjí přídavný materiál – svářecí drát do svářecího hořáku. Nejčastěji je podavač jedno, dvou nebo čtyř kladkový.

Jak správně vybrat svářečku

Nejlepší svářečky dle srovnání

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Nejlepší poměr cena/výkon Velmi dobré Omicron GAMA 166 invertor 2355
Pro nenáročné Dobré Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
Přenosný model Velmi dobré GÜDE GIS 161 20029
Pro náročné Výborné Powermat PM-IMGS-220L SYNERGY

Jak správně svářet

Jak svařovat – všeobecně

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Jaký je rozdíl mezi MIG a Mag

Svářečky MIG a MAG jsou zcela totožné. Rozdíl je pouze v tom, jaký plyn použijeme (zda inertní či aktivní) a jaký materiál budeme svařovat. Proto se také tyto svářečky označují souhrnným názvem MIG/MAG.

Jak zadělat díru v hliníku

Odřízneme požadovaný kus tmelu a důkladně rukou promačkáme. Vmáčkneme na požadované místo a necháme vytvrdnout. Počáteční vytvrzení po 10 minutách. Vytvrzený materiál lze lakovat a mechanicky opracovávat vrtáním, pilováním, frézováním.

Čím se páji

Nejstarší způsob ohřevu páječky je ve výhni, ale z pochopitelných důvodů se dnes nejčastěji používá plynový nebo benzinový plamen. Jako tavidlo se používá salmiak, chlorid zinečnatý nebo borax. Jako pájka slouží kromě stříbra slitina mědi a zinku (mosaz).

Které plasty lze svařovat

Například plasty s označením PE, PP nebo PVC jdou svařit i v domácích podmínkách. Prasklinu v plastu je potřeba očistit a odmastit. Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli.

Jakou teplotu na svařování plastu

Zahřívání – Zapněte svářečku a začněte zahřívat nástavce. Po rozehřátí je můžete lehce otřít hadříkem, abyste odstranili případné zbytky plastů z posledního svařování. Teplotu kontrolujte dotykovým či bezdotykovým teploměrem a po dosažení 250 – 270°C můžete přiložit termoplast ke svářečce.

Jaký plyn na svařování

Nejčastěji používaným ochranným plynem při svařování-WIG je argon (l1). Jeho stupeň čistoty by měl být minimálně 99,95%. U kovů, které mají velice dobrou tepelnou vodivost, jako jsou hliník nebo měď, se používá také hélium (l2). Pokud se používá jako ochranný plyn hélium, je svařovací oblouk více horký.

Jakou svářečku na doma

Nejlepší svářečky

Pořadí Název Hodnocení
1. Omicron GAMA 166 invertor 2355 ⭐ 94 %
2. Tuson POLY 02 Polyfúzní svářečka ⭐ 93 %
3. Proteco polyfúzní 800W 10.55-810 ⭐ 92 %
4. TUSON POLY01, 750/1500W ⭐ 88 %

Jakou svářečku MIG MAG

Technologie svařování

MMA (Manual Metal Arc) svařování elektrickým obloukem
MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) svařování CO2
MOG/FLUX svařování trubičkovým drátem
TIG (Tungsten Inert Gas) svařování s využitím wolframové elektrody

Jak poznat dobrý svár

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Jak tlustou elektrodu

Elektrody si můžete vybrat podle průměru – na tenčí ocel stačí průměr 2 milimetry, univerzální tloušťkou je rozměr 3,2 milimetry, pro tlusté ocelové profily sáhněte po průměru 4 milimetry. Elektrody se neliší jen průměrem, ale také materiálem, z něhož je vyroben jejich obal.

Jak svařovat s MIG

Při svařování MIG se používá většinou sprchový nebo pulzní oblouk. Svařování MAG je možné jak s krátkým a přechodovým obloukem, tak také s obloukem sprchovým a pulzním. Krátký oblouk je oblouk ve spodní oblasti výkonu, to znamená s malým napětím a nízkou rychlostí drátu. Lze jím svařovat téměř ve všech polohách.

Co je metoda WIG

Znamená Tungsten Inert Gas a symbolizuje svařování wolframovou elektrodou (Tungsten je anglicky wolfram) v ochranné atmosféře inertního (Inert) plynu (Gas). Zkratka WIG pochází z němčiny a znamená Wolfram Inert Gas, tedy naprosto to samé.

Jak zalepit díru v kovů

Díry a praskliny

Barevně natřenou litinu můžeme zatmelit epoxidovým tmelem. Tmelem z epoxidového lepidla a práškovým kovem podle potřeby opravujeme předměty s přirozeným kovovým povrchem. Směs ještě můžeme zahustit přídavkem kaolinu. Tenké materiály při opravě díry podkládáme modelářskou hlínou.

Jak opravit mosaz

Na mosazné části naneseme krémový Sitol a necháme několik minut působit. Po cca 4 minutách očistíme hadříkem a znovu naneseme Sitol, stačí tenká vrstva, ale souvislá tak, aby nám nezůstávala holá místa na klice. Postup opakujeme několikrát, podle stupně znečištění mosazi.

Jak správně pájet

Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj. Oddalte pájedlo a čekejte: jakmile se vytvoří pájený spoj, pájedlo i pájku (pájecí drát) oddalte a spoj nechejte ztuhnout.

Jak doma svařit plast

Zvlášť jemné plasty se dají „svařit“ i bez použití speciální svářečky. Stačí obyčejná elektrikářská pájecí pistole – jejím hrotem plast roztavíte a „houpavými“ pohyby prasklé díly spojíte. Pevnost i kvalita sváru je však velmi nízká. Tyčinky pro svařování plastů mají nejen různou barvu podle materiálu, ale i průměr.