Jak na štukování?

Jak správně Štukovat

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.
Archiv

Čím se točí štuk

Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu.
Archiv

Jak dlouho musí schnout štuk

Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.
Archiv

Kdy zatočit štuk

Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě. Existuje nepřeberné množství hotových štukových omítek.
Archiv

Jak vyhladit strop

Pomocí menšího natahováku začněte štuk nanášet na okraje stropu, následně velkým ocelovým natahovákem štuk nanesete na velké plochy. Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte.

Jak Sterkovat zeď

Jemné trhliny mírně rozšiřte, aby bylo možné stěrku později rozetřít do celé trhliny. Pomocí štětky nebo vlhkého hadříku mírně navlhčete stěnu nebo strop, aby se nachytal prach. Silně savé, porézní, otíravé a křídovité podklady před stěrkováním ošetřete penetračním nátěrem.

Jak opravit štuk

Nejdříve stěnu natřeme neředěným penetračním nátěrem a necháme ho zaschnout. Stěrkou v první vrstvě vyrovnáme nerovnosti, i tu necháme zaschnout. Na konečnou úpravu pak znovu použijeme tutéž stěrku. Vytvoří totiž slabý film a lze s ní opravovat hlubší i nepatrné nerovnosti.

Jak vymalovat po štukování

První vrstvu na nový štuk doporučuji hodně naředěným Primalexem, pak není nutná penetrace. doplněno 16.03.14 10:45: @auto štuk by neměl být silnější než ty 3 mm, pak opravdu praská. Štuk je určen na povrchovou úpravu omítek, nikoli na jejich srovnání…

Jak vyrovnat nerovnosti na zdi

Do otvorů hlubších než 1,5 milimetru naneste tmel nebo sádru (opravnou stěrku), čím díru zacelíte a povrch zarovnejte štukatérskou špachtlí. Celou plochu pak překryjte další vyrovnávací hmotou, například štukem a nanášejte ji štukatérskou stěrkou.

Jak omítnout roh

Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.

Kdy malovat po štukování

Štukování vyrovná stěny dohladka

Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě.

Jak brousit zeď

Pokud chcete docílit dokonale hladkého a zdravého podkladu, ideálně oškrábejte vše staré jak to jen jde, vyškrábejte díry a škvíry, aby se lépe opravovaly a sundejte i nános staré barvy. Stěny pořádně omeťte suchým smetákem a v případě napadení plísněmi, ošetřete tyto místa speciálními na to určenými přípravky.

Jak brousit stěrku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou.

Jak vyhladit stěrku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Jak vyrovnat štuk

Čím srovnat stěny

Lze zvolit suché štuky v pytlích, ale pro tyto účely jsou lepší štuky již připravené k použití, které se prodávají v nádobách. Mezi moderní vyplňovací materiály patří i malířské stěrky. Tyto hmoty tvrdnou pomaleji než běžná sádra, proto máme relativně dost času, abychom práci udělali pečlivě.

Jak vyhladit starou omítku

Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.

Co delat kdyz se loupe zeď

Nová barva se od nekvalitního povrchu totiž brzy odlupuje. Jestli nás čeká škrábání stěn, zjistíme, když navlhčeným válečkem několikrát přetřeme stěnu. Ulpí-li na něm kousky starého nátěru, musí předchozí malba dolů. Nerovnosti a díry po skobách zarovnáme práškovým či akrylátovým tmelem, vnitřní jemnozrnnou stěrkou.

Jak brousit štuk

Používáme k němu malířské špachtle, navlhčená filcová hladítka nebo houbičky. Pokud máme nové filcové hladítko, namočíme je do vody a někde stranou zkusíme několik tahů, takzvaně vlákna obrousíme, aby se neuvolňovala při filcování a nezůstávala v barvě na stěně. Štukem opravíme i odštípané rohy a jiné drobné defekty.

Jak dlouho zraje štuková omítka

Tato teplota se musí udržovat po celou dobu prací včetně mimopracovních dnů a během následného zrání štukové omítky po minim. 2 týdny. Na ojíněný podklad se štuková vrstva nanášet nesmí.

Jak brousit sádrovou omítku

Nejprve jsem obrousil plochy elektrickou bruskou. Když byl povrch dostatečně hladký, obrousil jsem rohy ručním brousítkem. Nedokonalosti, které se na omítce objevily (zejména díry) jsem zamázl sádrovou omítkou řidší konzistence. Tu jsem nechal vyschnout a poté obrousil už jenom ručním brousítkem.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak tlustou omítku

Většinu omítek realizujeme ve dvou vrstvách. Přímo na podklad (nejčastěji zdivo) aplikujeme jádrovou omítku s tloušťkou 10 až 30 mm, která tvoří podklad pro jemnou (např. štukovou) omítku s tloušťkou asi 5 mm. Vápenné omítky – jsou nejjednodušší a v minulosti byly nejpoužívanější omítkou.

Jak škrábat zdi před malováním

Starou barvu nastříkejte vlažnou vodou a můžete začít pracovat. Navlhčete si vždy jenom část zdi, kterou zvládnete oškrábat, než zeď opět proschne. Pokud nějaké místo půjde hůř, znovu tam nastříkejte vodu. Pomocí kovové špachtle postupně sundejte starou barvu.

Jak vyhladit zdi před malováním

Pokud se předchozí nátěr těžko překrývá nebo špatně přiléhá ke zdi, odstraňte ho. Zeď navlhčete a oškrábejte povrch ocelovou stěrkou. Pozor, abyste nepoškodili omítku. Pokud není potřeba starší nátěry odstranit, očistěte zeď nasucho nebo ji umyjte vlažnou vodou se saponátem.

Jak nejlépe odstranit starou malbu

Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.