Co proti zavíječi
Doporučujeme zejména přípravek Lepinox Plus, obsahující bakterie Bacillus thuringiensis, které housenky zavíječů i obalečů spolehlivě zlikvidují bez chemie. Na odchyt dospělých motýlků je vhodná past na zavíječe, ke které lze pořídit náhradní náplň.
Archiv
Jak se zbavit zavíječe
Nejúčinnějším prostředkem v boji proti zavíječům je dnes bakterie Bacillus thuringiensis. Prodává se pod názvem Lepinox Plus. Jde totiž o jediný skutečně účinný způsob, jak se zavíječů jednou provždy zbavit. Jedná se o profesionální postřik proti housenkám, který působí selektivně.
Jak zničit zavíječe zimostrázového
Postřik na housenky zavíječe zimostrázového
Například postřik Lepinox Plus obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis. Tato bakterie produkuje protein, který narušuje trávicí ústrojí housenek zavíječe zimostrázového. Housenka během chvíle přestává žrát a po 2-3 dnech uhyne.
Jak na zavíječe zimostrázového
Nejúčinnějším prostředkem v boji se zavíječem zimostrázovým je postřik, který obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis. K jeho výhodám patří nejen vysoká efektivita, ale i fakt, že je „zaměřený“ pouze na housenky zavíječe zimostrázového či jiných škůdců (např.
Archiv
Jak zachránit napadený buxus
Nejdůležitější je včas zaregistrovat výskyt housenek, které začínají požírat keř od jeho nitra. Pravidelně kontrolujte rozhrnutím keře do stran možný výskyt housenek, případně kontrolujte i výskyt nakladených vajíček. Existují chemické postřiky, kterým můžete zničit housenky a motýly. Není však účinný proti vajíčkům.
Co s napadeným Buxusem
V případě menšího napadení můžete housenky sbírat ručně. Jsou však velmi dovedně maskované, a tak nemáte jistotu, že je objevíte všechny. Nepolevujte ani v dalších dnech. Osvědčilo se i ošetření keře silným proudem vody z tlakového postřikovače.
Jak zabít moly
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Jak zjistit kde jsou moli
Nejčastěji zjistíme přítomnost molů tak, že přistihneme dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.
Co proti housenkám
Lopuch zažene housenky
Proti housenkám na brukvovitých zeleninách pomáhá postřik výluhem z lopuchových listů: 3 kg listů zalijte 10 l vody a nechejte tři dny vyluhovat. Potom výluh přeceďte a postřikujte jím rostliny.
Co žere Buxusy
Housenky zavíječe zimostrázového v uplynulých letech doslova zlikvidovaly velkou část krušpánků / buxusů v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jejich jedinou potravou jsou právě keře buxusu. Nemá přirozené nepřátele a je proto na nás, abychom s ním bojovali.
Co když usychá buxus
Buxus pro svůj zdárný růst potřebuje nepodmáčené půdy. Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení. Vhodný není ani opačný extrém – přilišné sucho.
Jak oživit buxus
Buxus není náročný na zálivku, ale nemá rád dlouhé období sucha. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.
Kdy se stříhá buxus
Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat.
Co nesnáší moli
Odpuzovače molů
Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.
Jak dlouho žije MOL
Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.
Jak odehnat moly
Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.
Jak na padlí bez chemie
Mléko zničí padlí bez chemie
Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.
Jak na svilušky bez chemie
Cibulový odvar na svilušky
S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.
Jak zachránit ten buxus
Účinné by měly být přípravky s obsahem látky thiacloprid nebo na bázi Bacillus thuringiensis. V každém zahradnictví poradí, který přípravek jejich návštěvníci chválí. Například Karate či Decis. Problémem je, že buxus je tak hustý, že si zpočátku vůbec nemusíte všimnout, že se něco děje.
Co vysadit místo Buxusu
Dřišťál (Berberis)
Na půdu je nenáročný a prospívá na slunci i ve stínu. Výhodou je rychlý růst, kromě nižších potů z něj snadno vypěstujete i vysoké. Pro plůtky nižší než metr je vhodnější rovněž nenáročný dřišťál bělolistý (Berberis candidula), který přes metr ani nedorůstá.
Kdy a jak stříhat buxus
Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat. Začněte shora a od středu – při sestřihu postupujte od shora dolů a od středu do stran.
Proč žloutne buxus
Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení.
Co potřebuje buxus
Buxus potřebuje propustnou a vlhkou vápenitou půdu, nesmí ale být přemokřená. Bude rád za pravidelné dávky kompostu. Daří se mu v polostínu až stínu, naopak přímé slunce mu může spálit olistění.
Jak pěstovat buxus v květináči
Buxus není náročný na zálivku, ale nemá rád dlouhé období sucha. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.
Co vadi molům
Odpuzovače molů
Neskladujte oblečení v igelitu. Textilie pak nedýchají a to molům vyhovuje, dovnitř se většinou stejně dostanou. Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.