Jak nahodit podvodní splávek?

Jak na sumce s podvodním splávkem

Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka. V žádném případě nepoužívejte gumové kuličky nebo válečky! Proč Protože při záběru od sumce se roztrhnou, takže celou montáž můžete vázat znova.

Jak nahodit Podvodni splávek

Jednohák dáváme za hřbet ryby, trojhák necháme na volno, nebo zapíchneme do nocní dírky ryby. Vhodné zajistit gumovou zarážkou. Další možná variace na podvodní splávek, tento je 50 g, tichý, tedy bez kuliček, návazec s háčky na ryby velká 20 až 40 cm.

Jak velký podvodní splávek

Podle mých zkušeností lze považovat nosnost splávku 30–40 g za zcela univerzální pro většinu nástražních ryb (ty se většinou používají menší než na bójku) i typů vod. Pokud bychom však chtěli nastražit např. 45cm kapra, byla by nosnost splávku 50-80 g na místě.
Archiv

Jak vyrobit podvodní splávek

Pokud znáte splávky od „Bubeníka“, které mají karabiky na zátěž,, i tyto si lze poměrně jednoduše vyrobit. Stačí obratlík nasadit na konec bužírky a zajistit ho lepidlem nebo například elektrikářskou páskou.

Co je podvodní splávek

Podvodní splávek slouží jako plovák, který nástražní rybu (případně rousnice, játra nebo sumčí boilies) vynese nad dno a tím ji efektivněji nabídne cílové rybě.

Jaký podvodní splávek

Gramáže podvodních splávků

Já využívám na štiky gramáže dvě, 10 a 20 g (ano, jemnější sestavu s podvodním splávkem běžně a úspěšně využívám na lov štik!), na sumce pak využívám při chytání na červy splávky 20 g a 30 g, při chytání s nastraženou živou rybičkou na sumce pak splávky 40 g a 50 g.

Jak nahodit Bojku

Samotný postup nahazování funguje následovně: na sumcový prut, resp. na šňůru navlékneme kotevní olovo (obvykle 300 – 500g) na průběžné ochranné bužírce a na konec upevníme pevnostní karabinu.

Jak na sumce ze břehu

Chytání sumce ze břehu

Chytání ze břehu opravdu vyjde výrazně levněji jelikož vám stačí si k běžné rybářské výbavě pořídit jen pruty na sumce, podložku a jste v podstatě ready. Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra).

Jak navázat Bojku na sumce

Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině. Záběr někdy bývá razantní, jindy naopak nenápadný.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Na co se dá chytit sumec

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Jak lovit sumce z lodi

Způsobů, jak z lodi lovit se nabízí hned několik. Na stojatých vodách můžeme loď zakotvit a splávky nechat volně se pohybovat okolo lodi, nebo využít přirozeného driftu a prochytat tak větší plochu. Na řekách se zpravidla loví buď ze zakotvené lodi, nebo metodou zvanou splavávaná (slangově „hrábě“).

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kdy nejvíc berou sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kdy se Vytiraji sumci

Sumci se třou v párech od konce května a v červnu, kdy teplota vody dosáhne trvale 18-22°C. Sumec se vytírá na kořínky vrb a olší, které očišťuje a připravuje si jakési hnízdo.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Kdy probíhá tření kaprů

Loni, kdy bylo tepleji, šly ryby do tření o měsíc dřív, letos ještě mají čas. Například naše nejoblíbenější ryba, kapr, se tře obvykle v květnu a červnu, kdy voda dosahuje teplot kolem 17 – 20°C.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.