Jak nahodit pojistky na chodbe?

Co dělat když vypadnou pojistky

Vypněte co nejvíce spotřebičů. Nezapomeňte vypnout i spotřebiče, které „vypadly“. Zkontrolujte hlavní jistič, jističe a pojistky, obvykle jsou ve skříňce poblíž vchodových dveří, ve které je i elektroměr. Vypadlý jistič je v dolní poloze vypnutý, zapněte jej směrem nahoru.

Proč vypadnou pojistky

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Co dělat když nejde nahodit jistič

Jistič nejde „nahodit“

Pokud ani pak nepůjde jistič „nahodit“, tak nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat. Sám přístroj pak může být v pořádku.

Kde jsou v paneláku pojistky

Hlavní jistič v paneláku nejčastěji najdete přímo za dveřmi před bytem. V rodinných domech se většinou umisťuje na chodbu poblíž vchodových dveří.
Archiv

Jak si nahodit pojistky

Nahození jističe

Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat.

Čím svítit Když nejde proud

Svícení – nespoléhejte se jen na svíčky. Dobře fungují led diodová světla a svítilny. Nespotřebovávají tolik energie. A pokud máte doma ještě klasickou baterku, určitě se bude hodit.

Co dělat když nejdou zásuvky

Určitě si zavolejte elektrikáře. Jestli je instalace provedena jako rozvaděč, pak bude mít asi dost práce. Může jít opravdu o absenci jedné fáze, může být i špatně napojený hřeben pod jističem, může toho být opravdu více.

Proč mi padá proudový chránič

Typickým případem a důvodem je spojení nulového a zemnícího vodiče během výměny zásuvky. Nejčastějším způsobem odstranění poruchy chrániče je jednoduše jeho opětovné zapnutí. Přichází úleva: Nespadl, hurá, vše je funkční, vyměním jen prasklou žárovku. Nedoporučujeme automatickou výměnu původního chrániče za nový.

Jak nahodit staré pojistky

Nahození jističe

Podíváme se do elektrické rozvodové skříňky, kde jsou umístěny jističe. Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů.

Jak nahodit proud

V případě, že je jste potmě pouze vy, musíte "nahodit" zpátky hlavní jistič. Ten najdete v elektroinstalaci vedle elektroměru – hodin, které měří vaší spotřeby elektřiny. Přesuňte páčky hlavního jističe do původní polohy a problém by měl být vyřešen.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Kdy vypadne jistič

Jistič vypadne při větším proudu, než je jeho vybavovací hodnota (ve Vašem případě nad 10 A). Jestliže vypadává hned po zapnutí, je někde zkrat. Pokud vypadne až po nějaké době, je někde v obvodu "svod" (takový nedokonalý zkrat). Může to být kdekoliv, kde je kabel rozholený a spojovaný s jiným kabelem svorkami.

Jak dlouho muze trvat vypadek proudu

V období od dubna do října může trvat maximálně 12 hodin, od listopadu do března pak pouze nejvíce 8 hodin. V poslední době však výrazně přibývá výpadků nečekaných, které jsou spojeny s výkyvy počasí.

Kam volat kdyz vypadne proud

Přetrvávající poruchu můžete nahlásit on-line na www.bezstavy.cz, nebo telefonicky na 800 850 860.

Jak poznat vyhořelou zásuvku

Stačí měřit napětí v zásuvce a vypínat jednotlivé pojistky. Až to nebude pod proudem, vyměň zásuvku i zástrčku, hlavně pořádně dotáhni šroubky, co drží dráty (patrně původní příčina toho vyhoření) a po zapnutí jističe můžeš prát dál.

Jak zjistím že je vadný jistič

Pokud jistič stále vypadává (vypíná) volejte elektrotechnika – patrně se jedná o vadný hlavní jistič. Pokud se výpadek elektrické energie nekonal při prováděných úpravách interiéru (např. bourání, vrtání…) patrně by se jednalo o porušené vedení.

Jak se zapojuje proudový chránič

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Kdy vypadne proudový chránič

Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.

Jak poznat rozbitou keramickou pojistku

Pokud terčík doléhá na plechové víčko pojistky tak je pojistka dobrá. Pokud je terčík odskočený od plechového víčka (někdy je vidět i pružinka pod tečíkem), tak je pojistka přepálená. A nejlepší způsob jak to zkontrolovat je multimetrem.

Co delat kdyz v panelaku vypadne proud

V případě, že je jste potmě pouze vy, musíte "nahodit" zpátky hlavní jistič. Ten najdete v elektroinstalaci vedle elektroměru – hodin, které měří vaší spotřeby elektřiny. Přesuňte páčky hlavního jističe do původní polohy a problém by měl být vyřešen.

Jak správně nahodit jistič

Nahození jističe

Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat.

Co mít doma na blackout

Dobré je mít i záložní počítačový zdroj UPS, který zabezpečí nepřerušené napájení alespoň po určitou dobu. Mějte doma čelovku, s LED diodami nebo alespoň přenosnou či ruční svítilnu, hodit se může i petrolejová lampa po babičce. Svíčky se moc nedoporučují kvůli požárům.

Jak dlouho trva vypadek proudu

Výpadky elektřiny trvají několik hodin, maximálně několik dnů. Buďto jde o kratší plánované odstávky, nebo o delší neočekávané poruchy. Distributoři předem oznamují, kdy a kde přeruší elektrický proud, aby vyměnili staré transformátory, sloupy, vodiče nebo izolátory.

Co dělat když vyhoří zásuvka

Jak mám postupovat, když doma vznikne požár od špatné elektroinstalace nebo od spotřebiče Nejdříve je třeba vypnout přívod elektrického proudu – jističem nebo hlavním vypínačem, případně vytáhnout vadný přístroj ze zásuvky. Někdy i to stačí, aby požár sám uhasl, zvláště když se projevoval hlavně jiskřením a kouřem.

Jak poznat vadnou zásuvku

V krajním případě se může projevit elektrickým obloukem, hovorově označovaným jako jiskření, s typickým bzučením. Na zásuvce se mohou opotřebovat i kontakty, které drží zasunutou samotnou zástrčku (vidlici).