Jak nahradit vazny trám?

Jak se zbavit vazneho tramu

Obvyklým řešením bývá přenesení svislé síly do stropu nad posledním obytným podlažím, je-li to možné z hlediska jeho dostatečné únosnosti. V případě, že vazné trámy zůstanou, je možné například zvednout konstrukci podlahy v celém podrovním prostoru nebo jen v části a vytvořit více různých úrovňových stupňů.
Archiv

Jak ošetřit trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak zpevnit krov

Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Archiv

Co to je trám

Trám je řezivo hraněné ze čtyř stran vyříznuté nebo vytesané ze středu kmenů stromů, které se používá ve stavebnictví. Trámy se většinou vyrábí ve specializovaných provozech – pilách. Převládající rozměry: délka, minimální šířka, výška činí 50 mm a musí mít rovnoběžné protilehlé plochy.

Co to je vaznice

Pojmem vaznice se ve stavitelství a tesařství označuje vodorovný trám, probíhající krovem podélně a podpírající krokve. Vaznice je uložena na plných vazbách. Vaznice může být umístěna buď v hřebeni střechy (hřebenová), při jejím úpatí (pozednice) nebo přibližně ve dvou třetinách výšky krovu (středová, mezilehlá).

Jak zvednout střechu

Střešní vikýř vám rozšíří prostor, který má výšku 2,3 m, můžete také přizvednout střechu po celé délce u obvodové zdi a samotný hřeben střechy nechat na svém místě. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Vikýř totiž vytvoří ve střeše zlomy, kudy bude snáze zatékat.

Jak zrenovovat Stare trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak čistit staré trámy

Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky. S adaptérem lze použít všechny kartáče vyjma délky 115 až 220 pro stroje značky Makita. Při použití s úhlovou bruskou je nezbytné dodržení maximálních otáček uvedených na každém kartáči.

Jak vyrovnat krov

Z konstrukčního hlediska samozřejmě není možné jakýkoli prvek starého krovu odstranit bez rovnocenné náhrady. Poškozené prvky tedy opravíme, ty dožilé vyměníme za nové, konstrukce případně zpevníme dodatečnou vazbou a pokud chceme měnit i střešní krytinu, a je to třeba, musíme jednoznačně vyměnit původní latě za nové.

Jak opravit shnilý trám

Shnilé a poškozené části

Jsou-li nosné prvky v pořádku, obvykle stačí pouze vyměnit střešní latě a shnilé části trámů odříznout a nastavit například přeplátováním.

Jak rozdělujeme řezivo

Podle druhu vytěžených dřevin dělíme řezivo na jehličnaté a listnaté, listnaté pak ještě dál, na tvrdé a měkké. Zásadní je také rozlišování řeziva podle tvarů a rozměrů jeho průřezů.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jaké jsou typy střech

Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.

Jak zvetsit podkroví

Bílá barva opticky zvětší každý prostor. Nebude-li stačit barevné řešení, zvolíme lakované povrchy skříní, parket a obkladů. Dalším jednoduchým tipem jsou i jemné textury a spárořez menších dlaždic, které velmi dobře zvládají prostor podkroví opticky zvětšit. Malé prostory opticky zvětšíte menšími dlaždicemi.

Jak zvednout podkroví

Podkroví se může zvednout vložením prostoru kvádru – velikého vikýře. Malé vikýře zvýšení prostotu příliš neřeší a jsou dražší než střešní okna. Prostorová studie by měla prokázat, zda se půdní vestavba ekonomicky vyplatí. Při složité konstrukci krovu bývá totiž získaný prostor minimální.

Jak opravit trám

Jedním z doporučených opravných postupů je protézování trámů, tedy nahrazení poškozené části zdravým dřevem. Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu.

Jak ošetřit starý trám

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak vyčistit trámy

Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky. S adaptérem lze použít všechny kartáče vyjma délky 115 až 220 pro stroje značky Makita. Při použití s úhlovou bruskou je nezbytné dodržení maximálních otáček uvedených na každém kartáči.

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak osadit krokve

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř. ke sloupkům, přitáhneme svorníky.

Jak zrenovovat trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vymenit stropni trámy

Zasažená část trámu se odřízne a pomocí tesařského spoje se na ní naváže nový trám požadované délky. Spoj se pro zvýšení tuhosti doplní většinou o 2 – 3 svorníky za závitových tyčí. Pro ještě vyšší tuhost lze využít hmoždinky buldog, které se umístí mezi trámy a zabrání tak jejich vzájemnému pootočení.

Jak uložit trámy

Opatření, aby se dřevo nedeformovalo

Základní vrstva by měla být vodorovná, aby tlak řezivo nezdeformoval. Všechny vrstvy ukládejte na proklady (latě nebo hranoly), nikoli přímo na sebe. Proklady je dobré dávat minimálně v půlmetrových mezerách.

Jak skládat prkna

Rozložení základových hranolů a prokladů volíme podle délky prken, ale maximálně 1 m od sebe. Při větších roztečích by se prkna pronášela. Prkna ukládáme vedle sebe s ohledem na jejich šířku s mezerou 2 až 4 cm a do vrstvy jich vedle sebe uložíme 1 m až 1,5 m. Výška hráně včetně prokladů by neměla přesáhnout 1,5 m.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).