Jak naklíčit Žalud?

Jak hluboko sázet žaludy

Vysévat žaludy doporučujeme na jaře (březen, duben), podzimní výsevy jsou ohroženy poškozením myšovitými hlodavci. Žaludy ošetřené fungicidním přípravkem (Dithane M45) vyséváme do připravené půdy, nejlépe do naoraných, nebo zraněných pruhů ve sponu 1 x 0,70 m. Vkládáme dva žaludy do jamky hluboké 2 – 4 cm.

Jak sazet žaludy

Nasbírejte si v lese půdu, kterou následně dejte na misky pod květináč/kořenáč a žaludy na ni rovnoměrně rozprostřete. Zalijte a nechte venku vyklíčit. Během dvou týdnů nebo podle počasí, začnou žaludy kořenit a tudíž jsou připraveny k sázení. Vyberte si vhodné místo, kde budou moci zůstat i jako dospělé stromy.
Archiv

Kdy padají žaludy

Zralé žaludy padají většinou od konce srpna a ideálním časem pro sběr bývá září.

Jak Rozmnozit dub

K zakořeňování se používají řízky z části letorostů (řízek se 2-3 listy) odebíraných v letním období (polovyzrálé letní řízky). Matečnice (tj. výsadby stromků z nichž se odebírají řízky) mohou mít max. 10 roků, optimální stáří je do 5 roků.

Jak skladovat žaludy

Kaštany a žaludy se nesmí sušit, ani ukládat například ve sklepě v pytlích apod. Je třeba je skladovat přirozeným způsobem, tj. venku vysypané na trávě ve vrstvě asi 10 cm a trávou je i zakrýt.

Kdy se Presazuje dub

Doba přesazování

Opadavé stromy přesazujeme v období od půlky října až do nového rašení, ovšem choulostivé druhy pouze na jaře. Důležité je, aby v době přesazování nemrzlo. Jehličnany se přesazují od půlky srpna až do konce listopadu a na jaře od března do půlky května.

Na čem roste žalud

Žalud (odborně glans) je nepukavý suchý plod, charakteristický pro dub a litokarpus z čeledi bukovité.

Jak často padají žaludy

Plodem dubu je žalud, nažka v horní části schovaná v miskovité číšce. Pomocí žaludů se duby rozmnožují. Žaludy zrají 6-24 měsíců v závislosti na druhu.

Čím hnojit dub

Nejčastěji plně postačí hnojit kompostem a během vegetace jej používáme v dávce 2–3 litry na 1 m2 (20–30 litrů na 10 m2). Místo kompostu můžeme použít také minerální hnojiva nejlépe na jaře v následujících dávkách na 10 m2: 20 až 60 g N (např. 100–300 g síranu amonného)

Jak zakořenit dřeviny

Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.

Jak zpracovat žaludy

Prvním způsobem je pražení, žaludy oloupejte, nasekejte na menší kusy a pražte na suché pánvi. Upražené žaludy rozdrťte nebo rozmixujte na jemný prášek. Tento prášek můžete použít na přípravu kávy samozřejmě bezkofeinové anebo jako mouku, která se hodí všude místo tradiční obilné mouky. Druhým způsobem je namáčení.

Jak uchovávat kaštany

Jak kaštany skladovat

A když zcela vyschnou, nasypte je třeba do zavařovacích sklenic a prosypte vrstvou jemného písku. Při takovém uchování vám vydrží v chladnější místnosti i půl roku. Pokud je hodláte konzumovat dříve, dejte je do lednice, kde budou jedlé ještě za měsíc.

Kdy je vhodné přesadit smrk

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Kdy má dub žaludy

Plody jsou žaludy, rostoucí po 2–6 pohromadě, k větévkám přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Žaludy jsou zpravidla menší než u dubu letního. Dozrávají v prvním roce v září a říjnu.

Kdy se Striha dub

Hlavové stromy (jako vrba, dub, topol): listopad – únor (jednou za pět let). Alejové stromy (kaštan, habr, platan, lípa): listopad – březen (každoročně). Ovocné stromy (jabloň, hrušeň, slíva): listopad – březen (každoročně).

Kdy množit keře

Ideální doba pro řízkování vašich okrasných keřů nastává s příchodem pozdního léta. Dobré je nastudovat, které typy okrasných keřů jsou vůbec pro tento typ množení vhodné. Za nejlepší okrasné keře považujeme například ptačí zob, vrba, růže, svída nebo tavolník.

Co lze řízkovat

Řízkovat můžete krásně kvetoucí ibišek syrský, hortenzie, skalník, nebo i ostružiník… konec léta je ideální dobou. Pozdní léto je příznivé pro řízkování nejen stálezelených bylinek, ale i popínavých rostlin a keřů, které se používají jako solitéry i pro výsadbu živých plotů.

Co vyrobit z žaludů

Žaludy nasbírejte nejen pro zvěř, ale i pro stylovou dekoraciJednoduchý svícen. Není nic romantičtějšího než plápolající oheň na stole.Naplňte vázu.Žaludový stromek.Věnec ze žaludůNetradiční barevné žaludy.K prostíráníŽaludový košík.Koule ze žaludů

Jak dlouho vydrží kaštany

Jak kaštany skladovat

A když zcela vyschnou, nasypte je třeba do zavařovacích sklenic a prosypte vrstvou jemného písku. Při takovém uchování vám vydrží v chladnější místnosti i půl roku. Pokud je hodláte konzumovat dříve, dejte je do lednice, kde budou jedlé ještě za měsíc.

Kdo se živí kaštany

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jak vykopat keř

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Jak sbírat žaludy

Do lesa speciální sítě

A když nastanou, je potřeba žaludy a bukvice intenzivně sbírat. Dost často funguje spolupráce s místními školami a soutěže o nejlepšího sběrače. Nemusíte se ale spoléhat na dětskou iniciativu. Sběr bukvic i žaludů ulehčí speciální sítě, které se nainstalují pod stromy.

Kdy řezat břízu

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Kdy Prorezat buk

Buk snáší řez velmi dobře a lze jej ošetřovat po celý rok. Dokonce jej lze pěstovat i jako vysoký tvarovaný živý plot. Vzhledem k tenké kůře je nutno dát pozor při odstraňování velkých větví.

Co je to hřížení

Hřížení je způsob vegetativního rozmnožování rostliny, při kterém vzniká nový jedinec, hříženec. Hřížení spočívá ve vložení dřevnatějícího výhonu do půdy, kde v místě styku se zeminou dojde k probuzení spícího pupenu, ze kterého vyrostou kořeny nové rostliny. Je jedním z nejstarších způsobu rozmnožování.