Jak naklíčit šišku?

Jak vyklíčit šišku

K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.

Jak obarvit konce šišek

Lze použít například obyčejné temperové barvy. V plochém kelímku si namíchejte požadovaný odstín a přidejte do barvy kapku vody, aby se barva dobře aplikovala. Vezměte si měkký štětec a barvu nanášejte na šišky a nezapomeňte obarvit i všechny možné záhyby. Na igelitovém sáčku je pak nechejte vyschnout.

Jak otevřít šišky

Postup. Dejte předehřát troubu na 200 °C. Pečicí plech vyložte alobalem nebo pečicím papírem a rozložte na něj šišky. Dejte do trouby asi na hodinu, aby se šišky hezky otevřely.

Jak natřít šišky

Stačí okraje šišek natřít bílou barvou, nechat zaschnout a provléknout ozdobný provázek nebo stužku. Pro barvení můžeme použít ploché kelímky od jogurtů. V nich namícháme požadované odstíny z temperových barev, přidáme pár kapek vody a měkkým štětcem barvu pečlivě nanášíme na šišky.

Kdy rostou šišky

Na rozdíl od listnáčů si jehličnany zachovají své olistění, tedy jehlice, po celou zimu. Tyto dřeviny vytvářejí zajímavé útvary – šišky, jež dozrávají právě na podzim a často zdobí zahradu až do další sezony, kdy opadají.

Co nechat naklíčit

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.

Kdo jí šišky

Veverka spotřebuje denně 50 až 60 gramů potravy. Nejběžnější potravou veverek jsou semena jehličnanů, které vykusují ze šišek. Šišky ale veverka odkusuje bez ohledu na stupeň zralosti semen. Konzumuje i čerstvé, zelené šišky.

Jak využít šišky

Šišky spadané ze smrků, borovic, jedlí či modřínů jsou úžasným materiálem pro výrobu nejrůznějších dekorací a aranžmá. Oceníme je hlavně v čase předvánočním, kdy si z nich můžeme vyrobit půvabné ozdoby na stromeček, dozdobit jimi adventní věnec, nebo je jen tak naaranžovat na mísu kolem svíčky.

Jak rozřezat šišku

Stačí si vzít k ruce ostřejší nůžky a horní dílky šišky jednoduše odstříhat. Není to nic složitého. Střed pak můžete natřít žlutou barvou a okvětní lístky odstínem podle vašich představ. Pro dekorace se vám budou hodit jak takto upravené šišky, tak i ty v celku.

Jak rozevřít šišku

Šišky nechte rozevřít buďto přirozenou cestou (to ale může trvat i několik týdnů v suchém prostředí) nebo na topení. Ale pozor, umístěte je na něj tak, aby pokud možno stály. Pokud je totiž položíte na topení "bokem", plocha, kterou se ho budou dotýkat nezvratitelně zhnědne. Vybělený povrch je citlivý.

Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou

Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).

Jak často rostou šišky na smrku

Smrk ztepilý (Picea abies) začíná plodit v porostu asi od 60. roku a plodné roky se opakují po 4 až 5 letech.

Jak dlouho máčet semena

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Co je nejlepší na klíčení

Mezi vhodné obiloviny řadíme žito, pšenici, ječmen a oves. Velmi oblíbené na klíčení jsou i řeřicha, rukola, ředkev, vojtěška alfalfa, brokolice nebo pískavice. Protože semínka klíčí podobně dlouho, můžete do sklenice nasypat také směsi různých semínek, abyste si vychutnali více chutí najednou!

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Jak zpracovat šišky

Pro dekorace je nejlepší nasbírat si šišky spíše rozevřené a v každém případě nepoškozené. Doma je očistíme a necháme vyschnout na topení, případně je můžeme vložit na plech a nechat je zhruba hodinu v troubě při 150 °C. Tím šišky zbavíme nežádoucích organismů, které na nich mohly venku ulpět.

Kdy se sbírají šišky

Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

Co dělat s šiškami

Využití šupin ze šišek

Z jednotlivých šupin a modelovací hmoty se dají vyrábět třeba zvířátka. Dobře a snadno jde udělat ježek, ryba nebo sova. Lepením a skládáním si můžete udělat přírodní šperky, hlavně brože.

Jak vypadají šišky smrku

Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete

Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.

Které šišky rostou nahoru

Jedle bělokorá

Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.

Jak vysévat semena

Nejčastěji vyséváme semena tak hluboko, jak jsou velká. Výsevy podmáčíme zdola (nejprve zavlažíme substrát), nebo jen jemně rosíme. Především se toto pravidlo týká malých semen – například majoránky, řeřichy, kopru, petunií, begonií, voskovek a podobně. Drobná semena bylinek je též vhodné nechat klíčit na vlhké vatě.

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Kdy padají šišky že smrku

Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

Jak usušit šišky v troubě

Hned, jak si šišky přinesete domů, strčte je do trouby. Dejte na plech pečící papír a na něj šišky vyskládejte. Troubu nastavte na 160 °C a pečte asi hodinu.

Jak získat semena břízy

Šištice břízy se k tomu účelu sbírají od léta během podzimu a uchovávají v tenkých vrstvách na vzdušných místech, na půdách apod. Plnost semen se ověřuje namátkovým rozetřením nehtem na listu papíru – plné semeno nechává mastnou skvrnku.