Jak naložit 10 kg zelí?

Jak naložit zelí na zimu

Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.

Jak dlouho se nakládá zelí

Při teplotě 15°C – 20 °C to trvá 4-8 dnů. Pak nádobu přemístíme do chladnější místnosti pod 15 °C a zelí necháme dokvasit 4-6 týdnů. V průběhu kvašení z povrchu sbíráme pěnu a minimálně jednou za týden kámen i talíř vyjmeme, pečlivě umyjeme a pak zase zpět vložíme na zelí.
Archiv

Jak uchovat domácí kysané zelí

Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.

Jak nastartovat kvašení zelí

Můžeme také zelí prvních 5 dní nechat v pokojové teplotě, kde se nastartuje proces rychlo-kvašení a poté ho přemístit do chladu a nechat postupně pomalu dokvasit (např. 3 týdny nebo déle, dle teploty).
Archiv

Jak zatížit zelí v Zeláku

Zelí musí být po celou dobu ponořené ve vodě. K zatěžování se používají dřevěná prkénka nebo vydezinfikované kameny. Kvůli malým otvorům v hrnci je pak často problém závaží dovnitř dostat. Dřevo může navíc obsahovat plísně a bakterie.

Proč se kazí kysané zelí

Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět.

Proč se šlape zelí

Zelí je třeba ušlapat do pevné vrstvy, aby došlo k vytlačení vzduchu a uvolnění zelné šťávy, která nastartuje fermentaci (mléčné kvašení). Pokud by zelí nebylo řádně ušlapáno, zkazilo by se. Základem tedy je „šlapat, šlapat, šlapat“, a tak není divu, že šlapačky za každou směnu ujdou přibližně 10 kilometrů.

Jak udělat dobře kysané zelí

Postup přípravy

Zelí scedíme, překrájíme na menší kousky, propláchneme studenou vodou a necháme odkapat. Přidáme ho k cibuli, přisypeme kmín, osolíme, ochutíme cukrem a octem, podlijeme vývarem a vložíme bobkový list a nové koření. Kastrol zakryjeme pokličkou a zelí dusíme asi 25 minut.

Jak udělat kysané zelí do sklenic

Nakrouháme zelí, křen očistíme a nastrouháme, vše nasypeme do vaničky, osolíme, posypeme kmínem a celým pepřem. Necháme odležet alespoň 3–4 hodiny, zelí pustí šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva, a zavíčkujeme.

Jaký kámen na zatížení zelí

* Kámen na zatížení je dobré mít ze stabilních hornin, prostě takový, aby se nerozpouštěl v kyselém prostředí (třeba opuka, vápenec). Pískovec vám navíc dodá ne zcela populární vitamín KŘ. * Dubové prkénko má spoustu tříslovin, které ho chrání před bakteriemi, ale doporučuju ho ze stejného důvodu několikrát vyvařit.

Jak Zatizit zelí

Závaží V eshopech a zdravých výživách se dá sehnat i speciální kameninová závaží na kysané zelí a pickles. Jedna se většinou o dva kameninové díly, kterými se zatíží zelenina v kvašáku nebo sklenici, ale mohou být i skleněná jednodílová.

Co s vodou při nakládání zelí

Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou.

Jaké koření do kysaného zelí

Jednotlivé vrstvy zelí posypeme solí, pepřem, kmínem a na vrch přidáme bobkový list. Nakonec zelí přelijeme převařenou vlažnou vodou a zakryjeme. Necháme kvasit 2 – 3 dny. Takto připravené zelí je třeba hned zkonzumovat, jinak by se zkazilo.

Jak se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Co se dává do kysaného zelí

Zelí očistíme, zbavíme košťálu a nakrouháme (nebo si u nás zakoupíte zelí již nakrouhané), dáme do dostatečně velké nádoby, ve které smícháme se solí, kmínem a cibulí. Postupně plníme nejlépe do kameninových nádob (soudků zvaných Zeláky).

Proč kysané zelí změkne

Nepřítomnost vzduchu.

Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.

Jak dlouho vydrží kysané zelí ve sklenici

Recepty z kysaného zelí: Zkuste salát, bramboráky i flíčky!

Záleží na tom, jak silnou chuť preferujete. Každopádně v chladu sklenice zelí vydrží až rok.

Jak Zatizit zelí v Zelaku

Je velmi důležité jej v hrnci pořádně upěchovat a nakonec zatížit buď žulovou kostkou (vyvařenou v octové vodě), nebo tvrdým dřevěným prkénkem. Zelák uzavřeme pokličkou a do žlábku kolem ní nalijeme vodu. Tím zajistíme vzduchotěsnost. Zelí pokaždé pustí trochu jiné množství vody.

Jak udělat nejlepší červené zelí

Stručný postup:

V hrnci osmažte na sádle cibulku, přidejte cukr, nechte zkaramelizovat. Přisypte zelí, ochuťte solí, octem a kmínem, promíchejte. Duste pod pokličkou, dokud není zelí měkké. Dušené červené zelí podávejte jako přílohu k pečeni.

Jak udělat zelí ke knedlíkům

Kysané zelí překrájíme, dáme do kastrolu, ochutíme kmínem a přelijeme vařící vodou. Dusíme asi 20 minut. Pak nakrájíme jednu cibuli, kterou zpěníme na lžíci sádla, přidáme lžičku hladké mouky a uděláme jíšku. Zamícháme ji do zelí a při mírné teplotě ještě asi 10 minut dusíme.

Jak uskladnit zelí na zimu

Zelí hlávkové je dobře skladovatelné

Pro dlouhodobé skladování jsou nejvhodnější hlávky o hmotnosti okolo 2 kg, na kterých se ponechají 2–3 obalové listy. Vhodné skladovací teploty jsou okolo 0 °C a vlhkost (RVV – relativní vzdušná vlhkost) 90–95 %.

Na co je dobrá voda z kysaného zelí

Pravidelné pití šťávy z kysaného zelí mění metabolismus buněk a do jisté míry omlazuje pleť a pokožku, dělá ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky. Velmi příznivě působí na střevní mikroflóru a detoxikuje organismus. Obsahuje vitamin U, který působí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům.

Co se dává do červeného zelí

Zelí osolíme, opepříme, podlijeme červeným vínem a dále dusíme pod pokličkou. Podle potřeby dále zelí podléváme vodou, dokud částečně nezměkne. Očistíme jablko od slupky a jádřince a najemno nastrouháme k zelí. Zelí zasypeme moukou, promícháme a dále dusíme, dokud zelí nezměkne.

Čím se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Jak udělat zelí na sladko

Na sádle (nemusíme moc šetřit) osmažíme cibuli, přidáme zelí (je-li kyselejší, raději ho propláchnu vodou) s trochou vody. Promíchám a přidám kostkový cukr (asi na 4 porce dávám 7 kostek). Za občasného míchání nechám dusit. Když je zelí skoro hotové, přidám bramboru a často míchám (rádo se to přichytává).