Jak naložit cejny?

Jak chytit cejna

Většinou funguje chytání na okraji krmného místa nebo změna nástrahy. Pokud berou malí cejni, volím selektivnější nástrahu – dvě zrnka kukuřice, chomáč červů, větší hnojní žížalu. Pokud místo cejnů chytám kapry, zkouším chytat na rohlík. Jakmile začnou brát větší cejni, přikrmuji kukuřicí nebo peletami.

Jak zpracovat cejny

Maso z velkých cejnů je tučné a přímo ideální například na uzení. Další možností je uvařit a rozemlít maso z cejnů na masovém strojku i se svalovými kůstkami, to lze pak použít na karbanátky, či krokety. Usmažíme-li krokety či karbanátky z cejnů a naložíme je do nálevu, vzniknou nám pak skvělé pečenáče.

Jak naložit zavináče

Na 5 kg rybek – 3 litry vody, ve které dobře rozpustíme 0,3 kg jedlé soli, není od věci použít sůl se zvýšeným obsahem jodu. Rybky naskládáme třeba do 10 litrového vědra, zalijeme lákem a dbáme na to, aby se dostal ke každému kousku masa. V chladnu necháme 3-4 dny odležet.

Jak naložit ryby na salát

Očištěné ryby naporcujeme a zvážíme. Na 5 kg ryb použijeme 150 g soli a asi 4 menší hlavičky česneku. Oloupaný česnek rozetřeme se solí na pastu, kterou pečlivě potřeme ryby ze všech stran. Ryby uložíme na 12 až 24 hodin do kameninové, skleněné či umělohmotné nádoby a dáme do chladničky.
Archiv

Na co se chyta cejn

V jejich potravě najdeme drobné korýše, červy, lovit můžeme ale s úspěchem i na těsto, kukuřici, malé boilies, lisovaný rohlík, bramborové kuličky, burizony nebo hnojáčky, bílé červy, patentky, dešťovky či kousky rousnic, cejni prostě opravdu nejsou vybíraví.

Jaká je míra cejna

Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé. Dosahuje délky vzácně až 95 cm a hmotnosti 10 kg, běžné úlovky se však pohybují v rozmezí 20–30 cm o průměrné váze 0,5 kg.

Jak upéct cejna

Filety cejna osolíme a potřeme chilli pastou a bohatě posypeme kmínem. Předehřejeme troubu a na plech si dáme olejem potřený pečící papír a na něj položíme oba filety. Jeden kůží nahoru a jeden kůží dolů. Dáme do trouby a pomalu pečeme úplně do lahodného křupava.

Jak dlouho vydrží zavináč

Zavináče vám v lednici vydrží zhruba tři týdny.

Co je za rybu zavináč

Zavináč je zavinutý řez ze sledě a zeleniny, naložený v kyselém nálevu. Jídlo pochází ze Severní Evropy, do Česka se dostalo z Německa, kde bylo obzvláště oblíbené v 19. století.

Jak se nakládají ryby

Maso zbavené soli naložíme do 6% octového nálevu, to je do jednoho litru octa nalijeme půl litru vody. Získáme tím 1,5 litru nálevu. Necháme v lednici minimálně 4 dny, záleží na velikosti ryb. Po změknutí kostí musíme odstranit páteř, takže zase opláchneme ve studené vodě a pustíme se do vyndavání páteře.

Jak naložit ryby

Maso si naložíme do marinády, kterou si připravíme z olivového oleje, česneku, rozmarýnu a petržele. Přidáme pepř a trochu soli. Necháme rybu půl hodiny v marinádě odpočinout. Lepší je rybu před grilováním trochu nařezat po stranách.

Jak na velké cejny

Plavačkový prut na velké cejny by měl mít délku 3,5 – 4,5 metrů s jemnou pružnou špičkou. K němu automaticky patří menší smekací naviják s jemnou brzdou a širší cívkou, naplněnou vlascem.

Jak dlouho se tře cejn

Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice může mít 30000–350000 jiker, průměrně kolem 100000 jiker.

Kdy se třou cejni

Tření cejnů probíhá zjara, nejčastěji v květnu, vzácněji v červnu. Někde se cejni třou jednorázově, jinde ve 2 – 3 dávkách.

Jak se zbavit cejnů

CEJNŮM SE NEVYHNETE… Bohužel, takový způsob vnadění, který by chutnal jen ploticím, ne cejnům, neexistuje. Jediné možné řešení je navštívení revíru s malým množstvím cejnů.

Jak zbavit cejna kosti

Rybí kost, která uvízla v jazyku nebo těsně za jeho kořenem můžete zkusit zajíst kouskem chleba nebo syrové brambory. Pomoci může též kousek citronu či trocha octa, která by měla rybí kost změkčit.

Z jaké ryby se dělá zavináč

Filety s kůží (ze sledě, pstruha, candáta, lína, makrely nebo třeba bělice) prosypejte solí a nechte dva dny v lednici odležet. Díky soli maso zkřehne a ochutí se.

Jak dlouho muze být maso v lednici

Pokud se maso nechystáte zmrazit, je vhodné ho zpracovat do dvou dnů od nákupu. Obvykle vydrží maso v chladničce zhruba 2 – 4 dny (záleží na typu masa). Mražené maso uchovávejte v mrazáku při teplotě min. -18°C.

Jak dlouho vydrží naložené ryby

„Svalovinu je potřeba pečlivě omýt a poté okapat přebytečnou vodu. Rybu dáme na talíř či větší nádobu a překryjeme mikrotenovou fólií. V lednici vydrží 2 dny, aniž by utrpěla kvalita masa. Pokud je možnost využití vakuového přístroje, takto ošetřená ryba vydrží v lednici 3–5 dní,“ vysvětluje Martin Urbánek.

Jak naložit cejna na uzení

Doporučuji začít s 300 g soli na 10 l vody a ryby nechat v láku 8 hod. Teplota láku by neměla překročit 12 °C. Lák lze doplnit o různé koření jako např. pepř, bobkový list, jalovec, kopr, šalvěj, u uzení kapra můžeme i česnek a další.

Jak se nakládají ryby na uzení

Nasolit rybu zvenku a zevnitř je nejjednodušší způsob přípravy ryby na uzení. Více soli použijeme na rybu zvenku, kůži můžeme několikrát naříznout. Nezáleží na tom, jaký druh soli použijeme. Při nasolování použijeme cca 15 – 20 g soli na 1 kg masa (1,5 – 2 %).

Jak dlouho naložit ryby na úzení

Nakládání do solného láku

Do láku lze přidat i koření a vše krátce povařit pro lepší uvolnění aroma. Ryby nakládáme do studeného láku asi na 12-24 hodin a vše uchováváme při teplotě do 2 °C. Před uzením ryby důkladně omyjeme a osušíme.

Jak dlouho marinovat ryby

Zatím co jiným druhům masa prospívá dlouhá doba marinování (např. hovězí maso), ryba tolik nepotřebuje. Její maso je samo sebou měkké a křehké a chuť marinády se do masa dostane mnohem rychleji. Proto marinujte ryby cca 30-60 minut, to je postačující čas.

Na co chytit cejna

V jejich potravě najdeme drobné korýše, červy, lovit můžeme ale s úspěchem i na těsto, kukuřici, malé boilies, lisovaný rohlík, bramborové kuličky, burizony nebo hnojáčky, bílé červy, patentky, dešťovky či kousky rousnic, cejni prostě opravdu nejsou vybíraví.

Jak rychle roste cejn

Velmi pomalu roste v nádržích, kde se přemnoží. Jeho růst dosahuje v prvním roce života 4-9 cm, ve druhém roce 7-14 cm, ve třetím roce 10-18 cm, ve čtvrtém roce 12-24 cm, v pátém roce 13-29 cm, v šestém roce 15-34 cm, v sedmém roce 16-36 cm, v osmém roce 18-38 cm, v devátém roce 19-41 cm, v desátém roce 21-43 cm.