Jak naložit fazolové lusky?

Jak naložit fazole

Postup přípravy

Na 1 litr vody 1 dkg soli a 1 dkg cukru. Zaléváme několikrát před uzavřením, poněvadž roztok se do fazolí vsává. Zalité sterilujeme. V menších sklenicích (do 1/2 litru 50 minut při 100°C a větších sklenic 60 minut při 100°C).

Jak dlouho zavařovat fazolky

Z vody, ve které se fazolky vařily, odebereme potřebné množství na zalití, ochutíme octem a cukrem (množství podle vlastní chuti). Převaříme, nalijeme na fazolky a uzavřeme. Sterilujeme 15 min. od bodu varu.
Archiv

Jak uchovat fazolové lusky

Zelené fazolkové lusky stačí blanšírovat přibližně dvě minuty. Poté je ponořte do hrnce s vodou co nejstudenější (můžete do ní přidat i led), minutu v ní ponechejte a poté ještě studenou vodou chvíli proplachujte. Okapané lusky vložte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložte do mrazáku.

Jak sterilovat fazolky

Do každé sklenice s naskládanými fazolkami nasypeme půl lžičky soli. Zalijeme horkou vodou. Sklenice uzavřeme a sterilueme buď v tlakovém zavařovacím hrnci 90 minut nebo normálně, při 100*C minut 60. V tlakovém hrnci to pro nás tímto končí.
ArchivPodobné

Jak dlouho musím Namocit fazole

Díky neutrální chuti se hodí do polévek, pyré i salátů. Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Jak zavařit lusky

Lusky předváříme ve vařící vodě 3-4 minuty, pak rychle zchladíme, srovnáme volně do sklenic, zalijeme horkým solným roztokem, aby byly lusky zatopeny, sterilujeme přerušovaně. Fazolové lusky zavařené jsou velmi chutné, používáme jich jako čerstvých. Sterilujeme 40-45 min při 100st C a třetí den 20 min.

Jak se dělají fazolky na kyselo

Postup přípravyFazolky nakrájíme a zalijeme vodou jen tak, aby byly ponořené. Osolíme a uvaříme doměkka.Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme nastrouhané okurky a koření.Zředíme mlékem a vaříme do hustší omáčky, asi 10-15 minut.Nakonec vlijeme smetanu, omáčku dochutíme solí a pepřem.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Co s vodou z fazolí

Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.

Jak namočit fazole

Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Jak dlouho se vaří fazolové lusky

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Jak udělat fazolové lusky na smetaně

Postup přípravy

Fazolové lusky uvaříme ve slané vodě téměř doměkka. Odcedíme je, vodu ponecháme a fazolky necháme okapat. Rozpustíme máslo, zasypeme moukou, světlou jíšku zředíme vodou z lusků a smetanou. Dobře rozšleháme, povaříme.

Jak poznat zralé fazole

Sklizňovou zralost poznáme tak, že zelené fazolové lusky jsou pevné a je možné je rozlomit na kousky. Semena v luscích by měla být stále velmi malá a neměla by vytvářet boule na luscích. Zelené fazolové lusky sbíráme průběžně jak dorůstají. Trháme je opatrně, abychom omylem nevytrhli celou rostlinu.

Jak urychlit fazole

Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jak dlouho nechat namočené fazole

V případě luštěnin je to jejich namáčení před přípravou příslušných pokrmů. To výrazně snižuje přítomnost zmiňovaných oligosacharidů způsobujících nepříjemnou plynatost, neboť oligosacharidy jsou ve vodě rozpustné. Hrách a fazole by se měly máčet (mluvíme o syrových plodech) zhruba 8 hodin, u čočky stačí 3 hodiny.

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Kdy jsou fazole jedovaté

Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.

Jak upravit čerstvé fazolky

Kupujte čerstvé fazolky v sezóně. Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení.

Jak dochutit Fazolove lusky

V silnostěnné pánvi rozpálíme trochu oleje a opečeme na proužky nakrájenou slaninu. Když pustí tuk, přidáme plátky česneku a lehce je zpěníme. Přidáme osušené lusky a krátce společně opečeme. Dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem.

Kdy jsou zrale lusky

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.

Které fazole jsou nejzdravější

Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

Proč nejíst luštěniny

Luštěniny obsahují antinutriční látky. Bohužel existuje i důvod proč syrové luštěniny nejíst. Jejich stinnou stránkou je skutečnost, že obsahují antinutriční látky (zkráceně označované jako antinutrienty), což jsou rostlinné látky, které narušují trávení a vstřebávání ostatních živin.

Jak často jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.