Jak napsat charakteristiku literární postavy
Charakteristika literární postavyZachycujeme chování postavy, tzn. jak mluví, jak jedná, vztah k lidem a k práci, vztah k sobě, zájmy, schopnosti = to vše je charakteristika vnitřní.Součástí charakteristiky bývá také i stručný popis osoby = charakteristika vnější = ta vystihuje vzhled, zevnějšek.
Archiv
Jak popsat charakter člověka
Chceme-li popsat nějakého člověka, obvykle nám nestačí pouze jeho vzhled. Zajímá nás i to, jaký je – jeho vlastnosti a charakter. V takovém případě tedy obvykle píšeme charakteristiku, která má za úkol popsat jak vzhled, tak i vlastnosti.
Co napsat do závěru charakteristiky
Na konci by neměl chybět nějaký závěr, aby čtenář nemusel váhat, zda jde o konec textu, nebo o chybu v tisku/ztracený papír apod. Tam je dobré shrnout nejdůležitější informace o postavě, vypíchnout její význam apod.
Archiv
Co patří do charakteristiky
Co je to charakteristika
Charakteristika je popisný slohový útvar, který se týká především osob. Zaměřuje se tedy na duševní vlastnosti (povahové rysy, schopnosti, zájmy). Duševní vlastnosti člověka se projevují ve vztahu k lidem, v jednání a ve vztahu k práci, a proto i tyto údaje patří do správné charakteristiky.
Jak se píše popis osoby
Osnova popisu osoby
Úvod: V úvodu se nachází vztah k dané osobě (sourozenec, kamarád) a několik stručných informací o něm (příjmení, věk, bydliště atd.). Celkový vzhled: Ve druhém odstavci se stručně popíše, jak vypadá postava vybrané osoby, může se zde objevit i barva pleti.
Jakou postavu si vybrat na charakteristiku
Je třeba vybrat si postavu z oblíbené knížky, vyhledat v textu, jak ji autor knihy popisuje, zamyslet se nad tím, jak působí na mě. Je třeba říci, proč charakterizuji právě tuto postavu, v čem pro mě byla vzorem, které její vlastnosti se mi naopak nelíbily.
Jaké jsou vlastnosti člověka
Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….
Co má být v charakteristice
V charakteristice se tedy objeví povahové vlastnosti člověka, jeho chování k dalším lidem (členům rodiny, přátelům, učitelům, ale i lidem v okolí), vztahy s dalšími lidmi, ale i vztah k přírodě, zvířatům a další. Při psaní charakteristiky může autor využívat různá přirovnání i rčení pro popis chování dané osoby.
Jak napsat popis prosty
Popis prostý
Na popisu prostém není nic těžkého – nejčastěji budete popisovat nějakou budovu nebo předmět. Důraz je kladen zejména na srozumitelnost. Neměli byste skákat sem a tam. Ideální je například začít popisem budovy jako celku a postupně mířit k jejím částem.
Jak poznat přímou a nepřímou charakteristiku
Nepřímá charakteristika vyvozuje závěry o člověku na základě jeho jednání v konkrétních situacích; čtenář si sám učiní vlastní představu. Přímá charakteristika pojmenovává povahové rysy přímo. Charakteristika bývá často spojena i s popisem charakterizované osoby (vnější charakteristika).
Jaké jsou povahy
flegmatik je klidný až lhostejný, nepodléhá náladám, je spíše pomalý a spolehlivý; cholerik je dráždivý a vznětlivý, snadno „vyletí“, ale jeho hněv netrvá dlouho; sangvinik je čilý, veselý, společenský, rychle reaguje a má sklon k optimismu; melancholik je spíše smutný, pomalý, často přecitlivělý a málo přizpůsobivý.
Jaké jsou psychické vlastnosti
Psychická vlastnost je psychický jev, který představuje dlouhodobější a stálejší znaky osobnosti. Mezi psychické vlastnosti řadíme například temperament, schopnosti, charakter, motivy, postoje a volní vlastnosti. Jako takové jsou studiem psychologie osobnosti či psychologie interindividuálních rozdílů.
Jak vypadá popis
Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.
Jak napsat nepřímou charakteristiku
Nepřímá – při charakteristice se uvádí příklady jednání, ze kterých vlastnosti nepřímo vyplývají, např. „Každému do očí řekl, co si o něm myslí. “, “Babička nikdy neseděla s rukama v klíně, vždy se chopila nějaké práce.” Vnější – popisuje vnější vzhled: „Má modré triko a černé kalhoty.
Jaké jsou typy osobnosti
dle temperamentu:sangvinik – optimistický, společenský, aktivnícholerik – vznětlivý, netrpělivý, dominantníflegmatik – klidný, pomalý, konzervativnímelancholik – přecitlivělý, tendující ke smutku, tichý
Jaké máme vlastnosti
Lidské vlastnosti
Negativní vlastnosti: | Pozitivní vlastnosti: |
---|---|
Sobecký | Ochotný |
Klamavý | Čestný |
Bojácný | Odvážný |
Tupý | Vnímavý |
Jaké jsou vlastnosti osobnosti
Vlastnosti osobnosti:aktivačně – motivační (pudy, zájmy, potřeby, záliby, zvyky, návyky, motivace, ideály a životní plány)vztahově – postojové (postoje, citové vztahy, charakter, světový názor)výkonové (instinkty, vědomosti, dovednosti, návyky, vlohy a schopnosti)
Jaké jsou osobnosti člověka
dle temperamentu:sangvinik – optimistický, společenský, aktivnícholerik – vznětlivý, netrpělivý, dominantníflegmatik – klidný, pomalý, konzervativnímelancholik – přecitlivělý, tendující ke smutku, tichý
Jak se formuje osobnost
Osobnost dítěte se utváří velmi brzo, ještě v předškolním věku. Až do dospělosti se potom nemění, ukázal to rozsáhlý výzkum. Podle závěrů německých vědců zůstanou děti, které se projevovaly jako "stydlíni", plaché a zdrženlivé i v dospělosti.
Jak se projevuje charakter
Projevuje se ve vztazích zejména k lidem, práci, k sobě samému, k životním překážkám či přírodě. Ačkoliv bývá pojem charakter často zaměňován nebo synonymně vnímán s pojmy morálka nebo prosociální chování, je zde několik důvodů, proč bychom tyto pojmy měli odlišovat.
Jaké jsou rysy osobnosti
3 složky: poznávací (kognitivní)– názory a myšlenky. citová (afektivní, emocionální) – pocity osoby (emoce, emocionální reakce) konativní (behaviorální) – sklon k jednání či chování ve vztahu k předmětu postoje.
Jaké jsou složky osobnosti
Sovětští psychologové rozeznávají většinou tyto složky: nadání, temperament a charakter. Základní složky struktury osobnosti tvoří: 1) schopnosti; 2) motivy; 3) temperament. Vertikální strukturovanost tvoří tzv. vrstvy osobnosti.
Jak se formuje charakter
Charakter se utváří v dlouhodobém procesu sociálního učení. Jeho jádro bývá vnímáno jako centrum různých druhů hodnot, a to zejména morálních, etických, estetických apod. Podle G.W. Allporta je charakter eticky zhodnocená osobnost; resp. takové charakteristiky osobnosti, u nichž lze posoudit jejich morální kvalitu.
Jaké jsou charakterové vlastnosti
Lidské vlastnosti
Negativní vlastnosti: | Pozitivní vlastnosti: |
---|---|
Nepříjemný | Laskavý |
Chamtivý | Skromný |
Bezohledný | Ohleduplný |
Sobecký | Ochotný |
Co patří do osobnosti
Osobnost je celkem duševního života člověka.
Rozumíme jí kvalitativně nejvyšší úroveň interakční aktivity se zobrazující a řídící funkcí psychiky, psychických vlastností a zvláštností subjektu činnosti, které jej odlišují od ostatních.