Jak napsat například?

Kdy se píše čárka před Například

Před a to, totiž, např., tj., jako: výrazy, které uvádějí různá doplnění , vysvětlení věty. Čeští skladatelé, například Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, jsou známí po celém světě. ! Čárku nepíšeme!

Jaké písmeno se píše za středníkem

Středníkem oddělujeme položky které tvoří nevětné celky. Po středníku se neuvádí velké písmeno a pokud věta tvořící seznam (nebo jeho konec) za seznamem nepokračuje, musí být poslední položka ukončena tečkou.

Jak správně psát odrážky

Pak máte dvě možnosti: První varianta: Napište je jako věty, tedy první písmeno velké, na konci napište tečku. Druhá varianta: První písmeno bude malé a ukončené čárkou (nebo středníkem). Poslední položka bude mít tečku.

Jak se píše zkratka

Stejně píšeme i slova příbuzná, např. zkratka. Proto i příslovce zkrátka píšeme s počátečním „z“. Předpona „z“ se také píše vždy, když od podstatného nebo přídavného jména tvoříme slovo, které je poté používáno ve významu stát se něčím, např.: ocel-zocelit, prostý-zprostit apod.

Jak správně psát čárky

Při psaní čárky je nutno si ujasnit:jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,jaká je mezi nimi závislost (tzn.jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.

Jak se píše čárka

Čárkou se oddělují věty v souvětíČárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení):Mezi několikanásobnými větnými členy píšeme čárku i tehdy, jsou-li spojeny spojovacími výrazy (s výjimkou spojek a, i, ani, nebo, či použitých ve významu prostě slučovacím):

Jaké písmeno se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.

Jak se píše dvojtečka s čárkou

PŘEPNUTÍM NA ANGLICKOU KLÁVESNICI

Pokud máte přepnuto na anglickou klávesnici, najdete klávesu pro jeho zápis vedle klávesy pro písmeno L. Je na ní náš ; a pak také : (dvojtečka), ů (u s kroužkem) a “ (uvozovky). Napíšeme ho opět pouhým stisknutím tohoto tlačítka.

Jak se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné jej začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme zpravidla písmeno malé, např. Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat.

Co se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.

Jak se správně píše např

Pokud takováto spojení zkracujeme, píšeme zkratku vždy dohromady, tedy např. = na příklad i například, kupř. = ku příkladu i kupříkladu, popř. = po případě i popřípadě.

Jak psát např

Jednotlivým položkám výčtu obvykle předchází uvozovací část ukončená dvojtečkou (viz Dvojtečka). Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné jej začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme zpravidla písmeno malé, např.

Kdy se před nebo píše

Základní poučka zní: pokud je spojka nebo užita ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud je ve významu vylučovacím, čárku píšeme. Ne vždy je ovšem lehké rozpoznat, o který význam jde. Typickými slučovacími spojkami jsou a, i: koupím jablka a (i) hrušky, tzn. obojí.

Kdy se píší čárky ve větě

Kde se čárka PÍŠEBezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)

Jak tak psaní čárek

Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.

Kdy se dělají čárky

Čárky ve větě jednoduché: několikanásobné větné členy

Výrazy řazené za sebou coby výčet oddělujeme čárkami. Čárka se mezi větnými členy nepíše, pokud jsou spojeny spojkou a, i, nebo, či v poměru slučovacím. V ostatních případech se čárkou oddělují.

Jak se správně píše poměr

Měřítko a poměr se nyní podle ČSN 01 6910 píšou tak, jak je najdete na mapách či v odborné literatuře – s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1 : 2). Norma tím opravuje ustanovení předchozího vydání, podle kterého se v těchto výrazech mezery nepsaly.

Jaké písmeno se píše za pomlčkou

Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.

Jak psát správně dvojtečky

V českém rozložení klávesnice se dvojtečka nalézá pod klávesou „L“ napravo, píše se se shiftem. V anglickém rozložení se nalézá hned napravo od klávesy „L“ a i zde se píše se shiftem. Alternativně ji lze zapsat pomocí číselného kódu znaku na numerické klávesnici sekvencí kláves Alt + 5 8 .

Kde se píše dvojtečka

Dvojtečka se používá pro uvozování výčtu a přímé řeči (citace), pro signalizaci vysvětlení/odůvodnění (ve smyslu výrazů totiž, tj., a to, neboť atp.), pro označení poměru a dělení, pro zápis měřítka map, k vyjádření sportovního skóre, pro zápis časových údajů nebo mezi popiskem a vlastním údajem ve formulářích, nejsou‑ …

Jak se správně píše měřítko

Měřítko a poměr se nyní podle ČSN 01 6910 píšou tak, jak je najdete na mapách či v odborné literatuře – s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1 : 2). Norma tím opravuje ustanovení předchozího vydání, podle kterého se v těchto výrazech mezery nepsaly.

Jak se píše např

Pokud takováto spojení zkracujeme, píšeme zkratku vždy dohromady, tedy např. = na příklad i například, kupř. = ku příkladu i kupříkladu, popř. = po případě i popřípadě.

Jak se píše 14 denní

Násobné číslovky píšeme dohromady, např. 20krát (dvacetkrát). Stejně tak se píše dohromady 20letý, 16bitový, 14denní atd.

Jak se správně píše paragraf

Paragrafy právního předpisu se číslují vzestupně počínaje od jedničky a zůstávají zachovány i v případě pozdější novelisace; pokud nutné vložit do textu další paragrafy, označují se malým písmenem za číslem paragrafu, např. "§ 49a občanského zákoníku". Mezi paragrafem a číslem se vždy píše mezera.

Jak se píše ČR

Oficiální politické názvy současných států bývají víceslovné a velké písmeno se píše většinou jen u prvního slova: Česká republika (o názvu Česko viz Česko), Slovenská republika, Spojené státy americké, Dánské království, Pobřeží slonoviny.