Jak naroubovat Vrbu?

Jak hluboko zasadit vrbu

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: jak hluboko sázet

Platí ale, že větší část musí být ponořena v zemi. Metrové pruty musejí být v zemi asi 35–40 cm, zbytek vyčnívá. Kratší asi 30–35 cm proutky, kterých bude asi nejvíce, zapíchneme asi 20 cm do zeminy.

Jak se množí vrba

Vrby se množí převážně řízkováním mladých prutů, většina druhů dobře zakoření ve vodě nebo ve vlhkém hlinitopísčitém substrátu s přídavkem rašeliny.

Na co se roubuje vrba

Ideální na roubování vrb je vrba smítová ale tu těžko seženeme, tudíž nám vystačí vrut vrby košařské.
Archiv

Jak a kam zasadit vrbu

Vyberte vhodné místo pro zasadit vrbu

Vrba preferuje slunné a vlhké stanoviště, a proto je důležité vybrat pro ni správné místo. Zvolte prostor, kde bude mít dostatek slunečního svitu a zároveň bude chráněna před silnými větry. Místo by mělo být také dobře odvodněné, aby se zabránilo přemokření kořenů.

Kdy a jak zasadit vrbu

Vrbu je nejlepší zasadit na podzim nebo na jaře, když není v plném růstu. Máte-li však kvalitní a dostatečně předpěstované sazenice, můžete je umístit do půdy prakticky kdykoliv od jara až do podzimu. Vysazujete-li během vegetačního období, musíte se rostlině více věnovat, zejména co se zálivky týče.

Jak pěstovat vrbu v květináči

V KVĚTINÁČÍCH

Miniaturní vrby prosperují i v omezeném prostoru. Dobře snášejí tvarování, potřebují stálý dostatek vody, světlo a v zimě ochranu proti mrazu. Z trpasličích vrb na různě vysokém kmínku si můžete vytvořit pěknou sbírku a doplnit ji kameny nebo vodním prvkem.

Jak Mnozit kroucenou vrbu

Vrba kroucená je náročnější na dostatek vláhy, proto ji poloha u jezírka bude náramně vyhovovat. Namnožit si vrbu kroucenou je více než jednoduché – stačí ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Kořeny vyraší velmi rychle. Dokonce můžete vrbový proutek zapíchnout přímo do země – vrba zakoření a vyraší.

Jak naroubovat

naroubovat – stejně silná jako vlastní roub, jde o techniku družení neboli kopulace. Začnete tím, že konec roubu seříznete naplocho. Větvičku, na kterou chcete roub nasadit, také plošně seřízněte. Oba řezy veďte proti pupenu, tam má totiž strom nejvíc zásobních látek a roub se tu nejsnadněji přichytí.

Co potrebuje vrba

Vrbě svědčí slunce a kyprá, výživná půda. Měla by být vlhká, dostatek jarní vláhy vrby potřebují, ale neznamená to, že by snesly kořeny trvale v mokru. Ideální je půda vlhká i propustná zároveň, a také neutrální nebo mírně kyselá – vápník jíva ráda nemá.

Co zasadit kolem vrby

Pod vrbu můžete vysadit krokusy, narcisy, talovíny a další cibuloviny, a živé jarní aranžmá bude neodolatelné. Až odkvetou a zatáhnou listy, mohou je nahradit trvalky.

Kdy se stříhá převislá vrba

Ihned po odkvětu všechny větve ostříhat na 2 – 4 pupeny. Na jaře stříháme pro docílení souměrné a husté vrby.

Kdy se roubují ovocné stromy

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Jak se stříhá vrba

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.

Jak správně ostříhat vrbu

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.

Jak se starat o vrbu

Vrby potřebují dostatek slunce, nesnášejí zastínění. Můžeme je pěstovat i jako nestříhané, v našem případě jako pravidelně stříhané solitérní stromy nebo v malých světlých skupinách. Stářím však mizí jedinečná dekorativní barva kůry vrb a viditelná je pouze na jedno až dvouletých letorostech.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.

Jak stříhat rouby

Je-li mírná zima, je však vhodné řezat rouby až v prosinci. Pokud jsou v prosinci a lednu dny i noci mrazivé, počkáme na oblevu v lednu nebo únoru. rouby stříháme zahradnickými dvousečnými nůžkami nebo k jejich odběru použijeme zahradnický zavírací nůž známý jako žabka.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Kdy a jak stříhat vrby

Pro řez vrb se nejlépe hodí období Velikonoc.

Kdy a jak stříhat vrbu

V předjarním období, nejlépe koncem února až začátkem března, pravidelně provádíme udržovací řez vrby. Vrba je dřevina s omezenou životností ( uvádí se max. 80 let), s velice křehkými větvemi, které se při extrémním počasí snadno lámou.

Jak stříhat vrby

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.

V kterém období se roubují stromy

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy roubovat jádroviny

U peckovin je nejlepší odebírat rouby v prosinci a lednu. U jádroviny můžete odebírat od prosince až do března. Pro roubování na konci března odebírejte rouby nejpozději v jeho polovině.

Kdy se řežou rouby

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.