Jak nastavit plachty na bocni vítr?

Jak nastavit plachty

Velmi zjednodušeně můžeme otěž správně nastavit tak, že ji povolujeme, až začne plachta flatrovat. Pak přitahujeme a ve chvíli, kdy flatrovat přestane, je plachta cca dobře nastavená. Jakmile máme otěž správně nastavenu, je dobré dále pracovat s otěžovým vozíkem. Pokud na lodi je a je možné s ním pracovat.
Archiv

Jak může jet plachetnice proti větru

Pokud chceme, aby plachetnice plula proti větru, nastaví se plachta tak, aby půlila úhel mezi směrem pohybu lodě a směrem větru. Loď popluje šikmo proti větru, proto je po chvíli nutné provést lodí obrat zpět. A právě tomuto způsobu plavby se říká křižování.

Jak Trimovat plachty

Při trimování plachet nastavujeme náběžnou hranu – přední lík – přímo na vítr a pak přitahujeme otěžový roh (zadní) mírně proti větru. Tím se vytvoří stabilní proudění vzduchu jak kolem konkávní – vnitřní strany, tak kolem konvexní – vnější strany plachty.
Archiv

Jak rychle pluje plachetnice

Absolutní rychlostní rekord plachetnice, nebo tedy plavidla poháněného větrem, je 65,45 uzlu, neboli 121,1 km/h.

Jak funguje plachetnice

Princip. Principem plachetnice je využívání kinetické energie větru. U prvních plachetnic se jen využívalo síly, vzniklé aerodynamickým odporem vzduchu, působícího na plachtu postavenou kolmo na směr větru. Tento způsob umožňoval plavbu jen ve směru větru.

Jak plachtit

Loď pluje po větru. Musí se opatrně kormidlovat aby nedošlo k přehození ráhna (správně vratipně). Právě proto je jízda na silný zadní vítr nejnebezpečnější a začátečníkům se nedoporučuje. Bezpečnější je plout jiným směrem a změnit tak směr větru do plachty na zadoboční.

Jakou rychlostí jede loď

Velké nákladní lodi a tankery dosahují rychlosti 25–28 km/h, válečné lodi a ponorky až 60 km/h. S rostoucí rychlostí ovšem prudce roste odpor vody, a tedy i nároky na výkon.

Jak funguje plachtění

Funkce plachtění (anglicky sailing) snižuje spotřebu paliva u automobilů se samočinnou převodovkou. Princip je prostý: pokud vozidlo jede po rovině či mírně z kopce a řidič sundá nohu z plynu, automobil sám zařadí neutrál. Tím sníží mechanické odpory, potažmo spotřebu paliva.

Jak se jmenují plachty na plachetnici

Hlavní plachta – plachta upevněná předním líkem k hlavnímu stěžni a spodním líkem k ráhnu. Kiking – lano udržující ráhno ve fixní výšce nad palubou. Vede od ráhna k patě stěžně. Kokpit – prostor v zadní části plachetnice, odkud se provádí většina činností posádky během plavby.

Co je výtlačný režim plavby

Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla. U přídě se vytváří příďová vlna a nedochází k rozstřiku vody do stran.

Jak to že loď pluje

Vzhledem k velkému vytlačenému objemu vody a menší průměrné hustotě lodi zůstává značná část konstrukce lodi pod hladinou. Loď se nepotopí, protože obsahuje dutiny vyplněné vzduchem, jehož hustota je velmi malá, takže průměrná hustota tělesa je pak menší než vody. Charakteristickou vlastností lodí je nosnost.

Proč nejezdit na neutrál

Neutrál při jízdě z kopce

Tímto způsobem si řidič nejenže velmi rychle opotřebí brzdové destičky, ale v nejhorším může sebe a celou posádku i ohrozit na životě. V případě dlouhého klesání totiž hrozí, že brzdy „uvaří“ a už nedobrzdí. Při dlouhém stání na brzdách bez oddychu se dokonce můžou zkroutit brzdové kotouče.

Co je to Rolfok

Rolfok – zařízení k rolování plachet. Sáling – výztuha stěžně, umístěná kolmo na podélnou osu lodě mezi stěžněm a vantem. Spíra – výztuha v hlavní plachtě, pomáhá plachtě držet tvar.

Co znamená plavba pouze ve výtlaku

Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla.

Kde je možné plout s motorovým člunem

Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.

Kdy těleso klesá ke dnu

Hustota tělesa je VĚTŠÍ než hustota kapaliny => těleso klesá ke dnu. Hustota tělesa je STEJNÁ jako hustota kapaliny => těleso se v kapalině vznáší, tzn., nestoupá ani neklesá.

Co pohání loď

Lodní šroub je součást lodí, která svým rotačním pohybem vytváří sílu, která loď pohání.

Kdy jezdit na neutrál

Rada je snadná, když řidič s autem stojí anebo zpomaluje do úplného zastavení, měl by pokaždé vyřadit na neutrál. Dalším prohřeškem je řazení jedničky jen tak, aby se vůz nepohnul, když chce řidič stát v kopci. Prokluzující spojka se přehřívá a extrémně se opotřebovává.

Jak správně brzdit

Správné využití brzd

Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu. Její prudké zmáčknutí může mít za následek nepopulární let přes řídítka.

Co je Kiking

Kiking – lano udržující ráhno ve fixní výšce nad palubou. Vede od ráhna k patě stěžně. Kokpit – prostor v zadní části plachetnice, odkud se provádí většina činností posádky během plavby.

Co to je spinakr

Spinakr (spinnaker) je lodní plachta, která se používá při plavbě po větru a při bočním větru.

Co je plavba Samotíží

Dnes jde spíše jen o takové upozornění, většina lidí toto neporušuje, tak jen pro úplnost. Plutí samotíží je zakázáno. Plavidla plující po proudu tak, že příď směřuje proti proudu a jejich motory pracují kupředu, se nepovažují za plavidla plující samotíží.

Jakou loď můžu ridit bez prukazu

Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2.

Co je to výtlačný režim plavby

Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla. U přídě se vytváří příďová vlna a nedochází k rozstřiku vody do stran.

Jak zni Archimedův zakon

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT.