Jak nastavit v datové schránce?

Jak nastavit notifikaci v datové schránce

Česká pošta, s.p. TIP: V textu notifikačního e-mailu může být i předmět zprávy a identifikace schránky odesílatele. Tento rozšířený obsah si můžete zapnout ve své datové schránce v Nastavení > Notifikace > Notifikace e-mailem.

Jak se přihlašuje do datové schránky

Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).

Jak si aktivovat datovou schránku

Přihlášení do datové schránky je velmi jednoduché. Přihlásíte se na adrese mojedatovaschranka.cz, kde z metod přihlášení zvolíte přihlášení uživatelským jménem a heslem. Zadáním těchto zaslaných údajů datovou schránku aktivujete a budete mít možnost přijímat a odesílat zprávy.

Proč nefunguje datová schránka

Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace). V Datových schránkách: Na stránce Nastavení – Možnosti přihlášení – Přihlášení mobilním klíčem deaktivujte všechna zařízení, která nejsou Vaše.

Jak poznám že mám zprávu v datové schránce

Po vyčerpání 290 SMS obdržíte bezplatnou, informační SMS zprávu s upozorněním na blížící se vypršení objednané služby. Stačí poslat SMS s textem ANO SCHRANKY na telefonní číslo 90211 a služba bude aktivována pro dalších 300 SMS.

Co se stane když si neaktivují datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Kdy se aktivuje datová schránka

Na první přihlášení se do datové schránky mají žadatelé 15 dní ode dne, kdy jim byly doručeny přístupové údaje. Ty doručuje Ministerstvo vnitra ČR výlučně do vlastních rukou adresátů. Pokud se v této lhůtě do datové schránky nepřihlásí, je datová schránka aktivována 15. dnem ode dne, kdy byla zřízena.

Jak aktivovat datovou schránku bez dopisu

První přihlášení do datové schránky provedete prostřednictvím stránky www.mojedatovaschranka.cz. Přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla, které jsou uvedeny v dopise. Po prvním přihlášení si změňte heslo a zadejte svoji e-mailovou adresu. Poté bude Vaše datová schránka připravená k použití.

Kdy je aktivní datová schránka

Datová schránka je aktivována (zpřístupněna) prvním přihlášením oprávněného uživatele, nejpozději však 15. dnem od doručení přístupových údajů. Datové schránky zřízené ze zákona byly automaticky i bez přihlášení zpřístupněny od 1. listopadu 2009.

Jak si zřídit datovou schránku online

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Co stojí datová schránka

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. O datovou schránku můžete také požádat: Osobně – Vyplněnou žádost předáte na podatelnu Digitální a informační agentury (DIA).

Kdy zaniká datová schránka

Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.

Jak zjistit zda má někdo datovou schránku

Osobně na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT v případě, že žadatel nemá zřízenu a aktivovánu datovou schránku. V listinné podobě lze žádost zaslat kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, krajskému úřadu nebo Ministerstvu vnitra. Žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem žadatele.

Kdo zřizuje datovou schránku

V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.

Jak zpřístupnit datovou schránku

Datová schránka je znepřístupněna nejpozději třetí pracovní den od podání žádosti. Takto deaktivovanou schránku je možné opět prostřednictvím Czech POINT aktivovat. Žádost o opětovné zpřístupnění datové schránky se použije k obnovení dříve znepřístupněné datové schránky.

Jak dlouho trvá zřídit datovou schránku

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Co se stane když si Neaktivuji datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Kdy bude zřízena datová schránka

Od 1. ledna 2023 dojde na základě změny zákona k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Zavedení nových datových schránek proběhne ve třech vlnách od ledna do března 2023, kdy budou noví uživatelé datovek postupně dostávat své přihlašovací údaje.

Co dělat když nepřišla datová schránka

Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.

Kdy začne fungovat datová schránka

Schránka, která byla zřízena automaticky, začne fungovat i bez Vašeho přihlášení, a to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji, nebo od vrácení dopisu odesílateli, když si dopis nepřevezmete a v úložní době na poště nevyzvednete. Po jejím zřízení Vám budou úřady posílat dokumenty jen do datové schránky.

Jak zpřístupnit zpřístupněnou datovou schránku

Znepřístupnění datové schránky

Schránky zřízené na vlastní žádost (zejména schránky fyzických a podnikajících fyzických osob) lze kdykoliv znepřístupnit, stačí zajít na nejbližší Kontaktní místo Czech POINT. Pokud si to rozmyslíte, můžete na stejném místě opět schránku zpřístupnit.

Jak podat žádost o znepřístupnění datové schránky

Znepřístupnění datové schránky je možné v případě datových schránek fyzických osob provést na žádost, tzn. např. na kontaktním místě Czech POINT nebo po přihlášení do datové schránky prostřednictvím Identity občana přímo v nastavení schránky.

Kdy mi bude zřízena datová schránka

Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do schránky sám nepřihlásí. Změna se týká cca 2 mil. osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíc právnických osob, které ještě nemají datovou schránku.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Na jakou adresu přijde datová schránka

Oprávněným osobám u schránek podnikajících fyzických osob a právnických osob (tzn. fyzické osobě podnikatele a členům statutárních orgánů) se doručuje na jejich adresu pobytu, případně na kontaktní adresu, která má přednost, je-li zapsána v Registru obyvatel. Pro schránky typu OVM se doručuje na adresu sídla.