Jak nastavit vysku volantu?

Jak si spravne nastavit volant

Volant je potřeba nastavit tak, aby na něj bylo možné dobře dosáhnout v každém místě – tedy hlavně nahoře. Staré pravidlo říká, že pokud natáhnete ruku (a lopatky máte opřené o sedačku) a zápěstím se dotknete vršku volantu, je nastavený správně.
Archiv

Jak si spravne nastavit sedacku v autě

Obecně se doporučuje sedět tak vysoko, aby mezi stropem a hlavou bylo místo na pěst. Pokud by došlo k překlopení vozidla, je třeba, aby člověk visel na pásech a ne stál na hlavě. Velmi důležité je podélné nastavení sedačky. Špatné je sezení moc blízko i moc daleko.
Archiv

Jak posunout volant

Některé auta mají volant daleko a tak musíte volit kompromis mezi hodně pokrčenýma nohama, nebo téměř nataženými pažemi. V takové situaci vždy dávám přednost nohám, které musí mít dostatečný prostor pro ovládání pedálů. Strmějším sklonem opěradla se můžete posunout trochu blíže volantu.

Jak mít ruce na volantu

Když víte, že budete projíždět pravotočivou vracečku 180° a klasická poloha „tři čtvrtě na tři“ by vám nestačila, přehmátněte si následujícím způsobem – ruce přesuňte o přibližně 90° proti směru hodinových ručiček tak, aby pravá ruka držela volant ve 12 hodin a levá v 6 hodin. Zahajte oblouk a jednoduše otočte rukama.

Jak správně zatáčet

V disciplíně zvané zatáčení platí hlavní, velmi jednoduché pravidlo: rychlejší je ten, kdo ze zatáčky vyjede jako první, a ne ten, kdo do ní první najel. Jde tedy o to dobře zvolit nájezdovou rychlost, brzdit včas, ne až v zatáčce, ale před ní. A pak projet plynulou stopou a být rychlý a aktivní při výjezdu.

Jak točit volantem při couvání

Při couvání sledujeme vnější zpětné zrcátko (to směřující do silnice); když vidíme polovinu přídě auta zaparkovaného za sebou, je čas natočit kola na opačnou stranu (točíme volantem směrem od chodníku). Při parkování k chodníku s vysokým obrubníkem dáváme pozor na ráfky kol. Najíždíme pomalu, abychom je nepoškrábali.

Jak sedet v autě bolest zad

Při usedání držte dolní část zad rovně, přikrčte se spíš tak, že se ohnete v kolenou. Sedněte si nejprve na okraj sedačky čelem ven z auta. Až potom přehoďte obě nohy zároveň přes práh a otočte se jedním souvislým pohybem.

Jak nastavit bederní opěrku v autě

Nastavte opěrku hlavy tak, aby horní její část byla je ve stejné výšce jako temeno hlavy. Vzdálenost mezi hlavou a opěrkou je třeba nastavit tak blízko, jak je to jen možné (maximálně 3 cm). Bezpečnostní pásy leží na těle příjemně, aniž by škrtily. Nastavte bederní opěrku tak, aby podporovala přirozený tvar páteře.

Jak nastavit výšku sedadla v autě

1. výška sedačky: Měla by být nastavena tak, aby motorista při řízení dobře viděl. Je lepší mít sedačku nepatrně výše než níže. „Je to z toho důvodu, aby řidič měl dobrý rozhled na silnici před sebou,“ upozorňuje Miroslav Chudoba.

Jak správně držet volant při zatáčení

“ Dříve doporučované držení „za deset dvě“ mělo svůj důvod ve starších autech s obrovskými věnci volantu bez airbagů, kdy k zatáčení bylo třeba tolik točení a síly jako u kormidelního kola na lodi. U dnešních menších volantů s posilovači a airbagy je jediná správná poloha držení „tři čtvrtě na tři“.

Jak správně jet do zatáčky

Směřujte vozidlo k vrcholu zatáčky (apexu). V běžném provozu je samozřejmě nutné nevjíždět do protisměru a zatáčku takzvaně „řezat“. Volantem držte směr a neškubejte s ním při údajné korekci směru – nejste na závodech v rallye, navíc to není dobré pro plynulý a bezpečný průjezd.

Jak správně couvat autem

Pomalého couvání dosáhneme tak, že sešlápneme spojku, zařadíme zpátečku, pustíme brzdový pedál a pomalu pouštíme spojku do lehkého záběru (plyn zatím nepřidáváme). Pokud budu například couvat doprava, dám směrovku vpravo a pomalým pouštěním spojky získám rychlost couvání, která odpovídá situaci.

Jak ukazovat při couvání

Jak ukazovat při couvání

Při určitém poloměru otáčení během couvání se přední roh auta k překážkám před vámi chvíli přibližuje a vzdálenost od sousedního auta se bude měnit. Sledujte i boky auta. Nikdy při výjezdu z parkovacího místa nevytočte volant naplno a nestoupejte na plyn.

Kde má být bederní opěrka

Bederní opěrka se používá při sezení. Umisťuje se do oblasti, kde končí horní okraj kalhot, tedy do spodní části zad – beder. Je nutné se posadit až úplně do zadní části sedáku židle a do válce se opřít. Páteř je dvojitě esovitě prohnuta.

Jak vysoko má být opěrka hlavy v autě

Odborníci radí, aby řidiči nezapomínali na správné nastavení opěrky hlavy. Její vršek by měl být minimálně souběžně nebo optimálně o 3 až 5 cm výš, než je temeno hlavy řidiče a cestujících ve vozidle. Opěrka nesmí být od hlavy ani příliš daleko.

Jak nejrychleji projet zatáčku

Jestliže tedy chceme projet zatáčku co nejrychleji, musíme se zatáčku snažit co nejvíce „narovnat“, tedy snažit se ji projíždět co největším obloukem. Při něm jsou boční dostředivé síly, působící na pneumatiky, výrazně menší a díky rychlému průjezdu můžeme držet motor v otáčkách (což vysvětlíme dále).

Jak správně jezdit na motorce do zatáček

Zatáčku najíždějte co nejvíc vlevo, ve svém pruhu.

Rychlost, ve které budete zatáčku najíždět, řešte včas. V zatáčce (v náklonu) se už nebrzdí! Zmáčknutí brzdy uvnitř zatáčky znamená narovnání motorky, tedy výjezd mimo ideální stopu a s největší pravděpodobností i pád nebo náraz do překážky.

Jak zařadit zpátečku

Zpátečka se řadí u každého auta jinak. Může být v pozici „šestky“ anebo třeba s pojistkou (například kroužek pod hlavicí) na místě „jedničky“ či „dvojky“. Pokud vám zpátečka nejde zařadit, zkuste namísto hrubé síly nejdříve zařadit jedničku a pak znovu zkusit zpátečku.

Jak správně couvat

Pokud nemáme dostatek místa pro zaparkování popředu, zaparkujete pozadu couváním. Zastavte tak, abyste stáli zadní částí vozu na stejné úrovni jako vůz, vedle kterého budete parkovat. Pak stočíte volant nadoraz doprava a v oblouku couváte na parkovací místo. V zrcátkách kontrolujete obě strany vozu.

Jak správně nastavit bederní opěrku

" bederní opěrku je třeba položit na opěrku sedadla vozidla, na podpěru v bederní oblasti, za místem lordózy, tedy ne na dolní část sedadla, ale trochu výš, asi o 10-15 cm, přesně tak, jak je to znázorněno na obrázku.

Jak spravne sedet na pohovce

Nechte se “blejsknout” při sezení

Správný sed vypadá… jako přesný opak! Tělo vzpřímené, bederní páteř mírně prohnutá, kyčle i kolena v úhlu něco přes 90 stupňů, hlava vzpřímená, zapojené ty správné svaly – uspokojivě zpevněné bříško.

Jak si správně nastavit opěrku hlavy

Odborníci radí, aby řidiči nezapomínali na správné nastavení opěrky hlavy. Její vršek by měl být minimálně souběžně nebo optimálně o 3 až 5 cm výš, než je temeno hlavy řidiče a cestujících ve vozidle. Opěrka nesmí být od hlavy ani příliš daleko.

Jak se brzdí na motorce

Mačkejte postupně

Mačkete páčku postupně a vyvíjejte tak zvyšující se tlak. Motorka si sedne v tlumičích a tím pádem bude mít přední kolo lepší přilnavost. Při opravdu rychlé jízdě na okruhu je to přesně opačně – nejdřív se za přední brzdu vezme skoro vší silou a při pokládání motorky do zatáčky se brzda povoluje.

Jak správně Vysedat na motorce

Všechno závisí na rychlosti, kterou jedete. Při klidné turistické jízdě nemá cenu do zatáček vysedat, ale bude stačit pracovat s horní polovinou těla. Skloňte hlavu do míst, jako kdybyste se snažili dát pusu svému vnitřnímu zrcátku. Držte ji uvolněnou a natočenou tak, abyste mohli správně směřovat svůj pohled.

Co zařadit při parkování z kopce

Správný postup při zajištění auta stojícího v kopci by měl tedy začínat tím, že stojíme na brzdě, zatáhneme ruční brzdu, klasickou brzdu pustíme a teprve potom zařadíme jedničku.