Čím nalakovat dřevěnou podlahu
Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.
Archiv
Čím natřít venkovní dřevěnou podlahu
Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.
Čím napustit dřevěnou podlahu
Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.
Archiv
Jak opravit dřevěnou podlahu
U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.
Jak dlouho schne lak na podlahu
Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.
Jaký lak na podlahu
Lak Balakryl Polyurex se díky svému složení hodí na podlahy, schody, dřevěná obložení a všechny mechanicky namáhané povrchy. Oproti laku Balakryl Sportakryl vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která vydrží šoupání nábytkem, odolá vodě i alkoholu nebo běžně používaným čisticím prostředkům.
Jak casto natírat terasu
A u měkkých dřevin se doporučuje napouštět dvakrát ročně. Ostatně to platí u každého dřeva, ať už je to tvrdé exotické, tak i měkké. Je to ročně hodinka práce, ale místo aby se terasa rozpadla třeba už po několika letech, vydrží i patnáct,“ říká Radek Kříž ze sítě prodejen Dům barev.
Jak se starat o dřevěnou podlahu
Dřevěné podlahy nadměrně vysušují a ničí ochrannou povrchovou vrstvu (olej, lak). Používejte pouze přípravky vhodné pro dřevěné podlahy, případně PH neutrální prostředky. Pozor na náčiní – K čištění dřevěných podlah rozhodně nepoužívejte žádné kartáče, ani drátěnky. Hrozí trvalé poškození (poškrábání) podlahy.
Jaký olej na podlahu
Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.
Co se starou dřevěnou podlahou
Renovace dřevěné podlahy
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Jak opravit starou dřevěnou podlahu
Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.
Jak často Olejovat podlahu
V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.
Jak natřít terasu
U pravidelně ošetřovaných teras se postupuje v jediném kroku, kdy se použije jen obnovovací olejový nátěr. U hodně zanedbaných povrchů se napřed použije takzvaný čistič. Ten se vetře do dřeva, nechá se čtvrthodinku působit a pak se spláchne.
Jak ošetřit Modřínovou terasu
Pro ošetření terasy z modřínových prken je nejlepší použít olejovité přípravky. Z naší nabídky vám můžeme doporučit ošetřující olej Flügger, který máme skladem v teakovém a čirém odstínu. Olejovaná terasa vyžaduje častější údržbu, respektive obnovu nátěru, ale nejedná se o nijak složitou operaci.
Jaký mop na dřevěnou podlahu
Mop na dřevěnou podlahu
Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.
Čím čistit dřevěnou podlahu
Čistič – pomocí čističe, který běžně na podlahu používáte, a utěrky z mikrovlákna skvrnu několikrát přetřete, poté ještě omyjte vlhkým mopem. Peroxid vodíku – funguje na mastné skvrny. Jedlá soda – na olejovou skvrnu aplikujte jedlou sodu či sůl a poté omyjte jarovou vodou.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.
Co dát na starou dřevěnou podlahu
Dobrou zprávou v této souvislosti je, že dřevěné podlahy nám dávají možnost volby, jakou si vybereme jejich povrchovou úpravu. Tou pak ovlivníme nejen její konečný vzhled a některé vlastnosti, ale i způsob údržby. V podstatě můžeme podlahu nalakovat, ošetřit olejem, anebo zvolit podlahu voskovanou.
Jak často natírat dřevo
Materiál pracuje, s nábytkem se manipuluje a dřevo v exteriéru zase podléhá povětrnostním podmínkám. Proto je třeba povrchy ošetřovat a natírat opakovaně. Doba mezi dvěma nátěry závisí zejména na typu zvoleného nátěru. U lazur se k obnově uchylujeme jednou za 3-5 let, při použití laku stačí obnovení po 5 až 8 letech.
Čím natřít modřín
Lignofix Olej Exteriér, modřín.
Lze ji použít na všechny druhy dřeva – smrk, borovice, modřín, exotické dřevo. Nátěr je trvale spojen s podkladem díky zafi xování do buněk dřeva, je prodyšný a hydrofobní. Neloupe se a nepraská, lze jej snadno obnovit. Chrání dřevo před účinky nepříznivého počasí, vlhkostí a UV zářením.
Co je nejlepší na vytírání podlahy
Nejlepší mopy
Pořadí | Název | Hodnocení |
---|---|---|
1. | Vileda 151153 Easy Wring & Clean Turbo mop | ⭐ 94 % |
2. | Vileda 167751 Turbo 3v1 Microfibre | ⭐ 91 % |
3. | Leifheit Profi set podlahový mop 55077 | ⭐ 89 % |
4. | Spontex 97050273 Express Systém Plus | ⭐ 86 % |
Jak nejlépe vytřít podlahu
Dlažbu vyčistí i pára
Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.
Jak pečovat o dřevěnou podlahu
Běžná denní údržba
Prach odstraňujte nasucho vysáváním nebo zametáním, občas podlahu vytřete vlhkým (ne mokrým) hadrem nebo speciálním mopem. Používejte neutrální čistící prostředky na bázi mýdla s pH 5 – 6 nebo speciální přípravky pro denní údržbu podlah ošetřených olejem.
Co položit na dřevěnou podlahu
Mezi nejčastější podklady, které se u dřevěných podlah používají, patří anhydrit a beton. U těchto podkladů je vždy potřeba použít parozábranu – pouze u dřevěných podkladů (např. OSB desky) se nedává. Na parozábranu se dále pokládá kročejová izolace.
Co se starou podlahou
Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.