Jak natřít šišky?

Jak rozevřít šišku

Šišky nechte rozevřít buďto přirozenou cestou (to ale může trvat i několik týdnů v suchém prostředí) nebo na topení. Ale pozor, umístěte je na něj tak, aby pokud možno stály. Pokud je totiž položíte na topení "bokem", plocha, kterou se ho budou dotýkat nezvratitelně zhnědne. Vybělený povrch je citlivý.

Jak otevřít šišky

Postup. Dejte předehřát troubu na 200 °C. Pečicí plech vyložte alobalem nebo pečicím papírem a rozložte na něj šišky. Dejte do trouby asi na hodinu, aby se šišky hezky otevřely.

Jak sušit šišky v troubě

Hned, jak si šišky přinesete domů, strčte je do trouby. Dejte na plech pečící papír a na něj šišky vyskládejte. Troubu nastavte na 160 °C a pečte asi hodinu.
Archiv

Jak využít šišky

Šišky spadané ze smrků, borovic, jedlí či modřínů jsou úžasným materiálem pro výrobu nejrůznějších dekorací a aranžmá. Oceníme je hlavně v čase předvánočním, kdy si z nich můžeme vyrobit půvabné ozdoby na stromeček, dozdobit jimi adventní věnec, nebo je jen tak naaranžovat na mísu kolem svíčky.

Jak vybělit šišky savem

Naskládejte šišky na plech a "pečte" v troubě vyhřáté na 200 °C asi 20 až 30 minut.Vybělené šišky vypadají nádherně Není na tom nic těžkého.Savo nalijte do kbelíku a dejte do něj šišky. Ty musí být celé ponořené.Šišky nechejte v bělící lázni minimálně 24 hodin.Sušte opatrně, aby šišky nezhnědly.Fotogalerie.

Jakou barvu na šišky

Nejjednodušším způsobem, jak šišky dobře a po celém povrchu nabarvit je použít sníh nebo bílou barvu ve spreji.

Kdy se otevírají šišky

Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.

Jak vybělit šišky

Naskládejte šišky na plech a "pečte" v troubě vyhřáté na 200 °C asi 20 až 30 minut.Vybělené šišky vypadají nádherně Není na tom nic těžkého.Savo nalijte do kbelíku a dejte do něj šišky. Ty musí být celé ponořené.Šišky nechejte v bělící lázni minimálně 24 hodin.Sušte opatrně, aby šišky nezhnědly.Fotogalerie.

Jak udělat zasněžené šišky

Předem si seženeme několik borových šišek a koupíme bílou latexovou barvu. Do kelímku či misky si dáme část barvy a lehce naředíme vodou – nechceme docílit toho, že barva bude vodová, ale aby se dala snáze roztírat.

Jak Belit šišky

Kupte si v drogerii bělidlo. Ideální je SAVO, to jsme si vyzkoušeli a funguje ideálně. Savo nalijte do kbelíku a dejte do něj šišky. Ty musí být celé ponořené.

Jak vybělit borovicové šišky

Bělení šišek z lesa

Do větší nádoby vlijte SAVO a vyskládejte množství šišek tak, aby v něm byly řádně zanořeny. Šišky při procesu bělení pustí vždy svoji barvu a poměrně brzy zesvětlají. Ponořené šišky postačí občas promíchat.

Jak obarvit konce šišek

Lze použít například obyčejné temperové barvy. V plochém kelímku si namíchejte požadovaný odstín a přidejte do barvy kapku vody, aby se barva dobře aplikovala. Vezměte si měkký štětec a barvu nanášejte na šišky a nezapomeňte obarvit i všechny možné záhyby. Na igelitovém sáčku je pak nechejte vyschnout.

Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou

Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Kdo jí šišky

Veverka spotřebuje denně 50 až 60 gramů potravy. Nejběžnější potravou veverek jsou semena jehličnanů, které vykusují ze šišek. Šišky ale veverka odkusuje bez ohledu na stupeň zralosti semen. Konzumuje i čerstvé, zelené šišky.

Co je skryté v Šiškách

Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.

Jak vypadají šišky smrku

Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete

Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.

Odkud je smrk

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.

Kdy má smrk šišky

Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jak rostou šišky na smrku

Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Jak dlouho se dožije smrk

Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.

Jak je vysoký smrk

Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.