Jak se natahuje pletivo
Roli pletiva si umístěte vedle prvního sloupku a rozviňte jej po celé délce. Přichyťte k prvnímu sloupku a následně jej fixujte pomocí vázacího drátu a příchytek (u klasických sloupků), nebo pomocí kleští a spon (u sloupků s prolisem). Pak už jen stačí pletivo vypnout pomocí krepovacích kleští.
Jak natáhnout pletivo ve svahu
Připevněte pletivo
V místě zlomu, tam, kde se terén láme, pletivo přiohněte a přidrátujte vázacím drátem. Udrží se tak přesně v místech, kde si to svah žádá. Poté zkontrolujte, zda vše pevně sedí a plot drží na místech, kde má.
Jak rychle natřít plot
Doporučují se 3 vrstvy řidšího nátěru, mezi kterými necháme odstup alespoň 24 hodin. Platí, že syntetické barvy lépe přilnou, s vodo ředitelnými se pro změnu lépe pracuje. Odolnost dřevěného plotu též zvýší úprava latěk shora seříznutím do špičky či oblouku, díky čemuž bude z latěk lépe stékat voda.
Jak se napojuje pletivo
Při spojování pletiva je postup opačný. Nejdříve musíte získat drát, kterým budete dvě role pletiva splétat. Šroubovitým pohybem tedy vypleťte z jedné role krajní drát. Krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček tento drát provlékněte a šroubujte v místě, kde chcete dvě role nebo dva kusy drátěné sítě spojit.
Jak uchytit pletivo na sloupek
Na sloupky připevněte napínací dráty pomocí příchytek na napínací dráty. Rozmotejte roli pletiva a provizorně přeháčkujte na horní napínací drát. Pomocí vázacího drátu připevněte pletivo ke krajovému sloupku obmotáním přes jednotlivá oka. Poté zaháčkujte plot k vrchnímu i spodnímu napínacímu drátu.
Jak se staví plot z pletiva
Natažení pletiva
Role pletiva se na poslední vlnovce uchytí ke sloupku (buď pomocí napínací tyče, příp. vázacím drátem přímo ke sloupku) a za postupného rolování se pletivo zavěšuje na horní napínací drát každých cca 50 cm. Po rozmotání celé role se pletivo upevní v každém závěsu a postupně se popotahuje a napíná.
Jak připevnit chovatelské pletivo
Obecně se doporučuje nakupovat pletivo ve standardizované výšce 1 metr, kterou oceníte zejména při montáži. Pletivo se montuje v tzv. pásech a následně se k sobě připevňuje svorkami, drátem aj.
Jak řešit plot ve svahu
Z drátěných pletiv doporučujeme do svahu využít klasické čtyřhranné pletivo Prima, které u ná najdete ve více barevných i konstrukčních provedeních (liší se výškou, průměrem drátů a tím, jak se instaluje). Větší pevnosti dosáhnete, vyberete-li si role bez vpleteného napínacího drátu.
Čím natírat plot
Pro exteriér stačí jen 2 nátěry, které poskytují vysokou odolnost povětrnosti i UV záření. Pro biocidní ochranu je zde možno použít syntetické napouštědlo FUNGISTOP S1031 i vodouředitelnou variantu LIGNOSTOP PROFI V1051 nebo HOBBY V1052.
Jak často natírat plot
Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít. Odstranění starého nátěru se provádí pomocí horkovzdušné pistole nebo elektrického hoblíku.
Jak opravit plot z pletiva
Pokud je výplet poškozený, pomocí kombinačních kleští a drátu jej opět sdrátujte dohromady. Pokud je díra velká a opravit drátováním nejde, vyměňtě celé pole mezi sloupky. Pletivo z navazujících polí připevněte ke sloupku a navažte na ně nový kus výpletu podle návodu jak spojit role pletiva.
Jak daleko od sebe sloupky na plot
Sloupky plotu by od sebe měly být vzdáleny zhruba 2,5 m. Vykopejte první základovou díru (cca 30 x 30 cm, hloubka se odvíjí podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.
Jak daleko sloupky pletivo
Při standardní montáži doporučujeme plotové sloupky usazovat v rozestupech 2,5 – 3 metry od sebe.
Jak daleko od sebe Tycky na plot
V uvažované vytyčené budoucí trase oplocení se připraví díry o průměru od 15 do 23 cm pro sloupky a vzpěry ve vzdálenosti 2,5 až 3 m od sebe. Díry musí sahat do nezámrzné hloubky, a to nejméně 80 cm.
Jak spojit svařované pletivo
Svařované pletivo je možné spojovat pomocí svorek přesazením přes jedno oko. Pokud máme rozvinuté svařované pletivo a na jedné straně již přichycené k zavzpěrovanému sloupku, připravíme na opačný konec svařovaného pletiva napínací hřeben. Následně pomocí navijáku upevněného za pevný předmět se pletivo napne.
Jaké pletivo na voliéry
Častým tématem diskusí při stavbách voliér bývá typ pletiva, tloušťka drátu a velikost ok. Rozhodně nejlepší bývají svařované sítě, buď z pozinkovaného pletiva, nebo z nerezu. Nerezové sítě ale bývají i třikrát dražší než pozinkované pletivo a celou stavbu by neúměrně prodražily.
Jak zaměřit plot
Rozměření a naznačení kde budou díry pro plotové sloupky.
Nejprve si musíme ujasnit, kde jsou hraniční nebo geodetické značky. V dalším kroku si vedle těchto značek kladivem zatlučeme stavební roxor, nebo tyčku, na kterou navážeme provázek. Provázek nám ukáže rovinu oplocení. Pomocí pásma změříme přesnou délku stran.
Kdy natírat plot
Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.
Čím ošetřit plot
Pro zvýšení životnosti je dobré ošetřit dřevo mořidlem či základovým napouštědlem. Zajistíte si tak dobrou nasákavost, odolnost proti poškození i hmyzu. Starou dobrou fermež čili lněný olej těžko něco nahradí. Pokud ji použijete, vyplatí se to.
Co místo pletiva
Dřevěný plot je bezesporu více přírodnější a samo sebou patří k venkovským a horským chatám či chalupám. Na druhou stranu i z drátěného plotu si můžete udělat přírodní plot, když necháte pletivo zarůst živými tújemi, popínavkami nebo třeba stěnou z ovocných stromů.
Jak zkrátit pletivo
Pro zkrácení role pletiva odehneme na zemi položeném pletivu oba konce jedné spirály (šroubovice) drátu. Uvolněnou šroubovicí drátu otáčíme proti směru hodinových ručiček, až do jejího úplného vyjmutí, čímž dojde k rozpojení pletiva na dvě části. Pro spojení pletiva postupujeme opačně.
Jak hluboko betonovat sloupky
V ideálním případě byste se měli prokopat do nezámrzné hloubky, tedy kolem 70 až 80 cm. Pokud by totiž v betonu zamrzla voda, mohla by tato pevná hmota popraskat. Z délky sloupku se do betonu zapouští asi 50 cm. Průměr otvoru pro sloupek by měl být 20–30 cm podle toho, jak je sloupek široký nebo silný.
Jak hluboko sloupek
Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe. Chápeme, že kopat 80 cm hluboký otvor pro úzký plotový sloupek, který v zemi stejně bude jen cca 50 cm se nikomu nechce. Reálně se proto ploty zakládají do děr o hloubce okolo 50 až 60 cm.
Jak vybavit voliéru
Ve voliéře nesmí chybět ani krmítka a napáječky. Počítejte s nejméně třemi – na vodu, na suché krmivo a na ovoce, či ostatní krmivo. Jako podestýlku stačí zvolit buď obyčejný písek, nebo můžete sehnat i pro ptáky lepší, ptačí písek. Někteří chovatelé používají noviny, je s nimi však spjaté riziko jejich roztrhání.
Jaký beton na plot
Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min. 200 mm a zpevnit armaturou. Pro základový pas využívejte beton minimálně třídy C16/20.