Jak nechat naklíčit hrášek?

Jak nechat vyklíčit hrášek

Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.
Archiv

Jak naklíčit hrách na vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.
Archiv

Jak jíst Nakliceny hrách

Syrový naklíčený mi přišel trochu těžký na žaludek, ale i když opražením příjdete o enzymy, stále zůstane výborná stravitelnost. Můžete si ho připravit na pánvi rovnou větší množství, ochutit a pak skladovat ve sklenici v lednici a přidávat ho do salátů či polévek jako zdroj bílkovin.

Jak zasadit Naklíčený hrášek

Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.
Archiv

Co lze nechat Naklicit

Nakličovat se dá téměř každé zrnko či semínko – luštěniny, obiloviny i olejnatá zrníčka. Pro začátečníky doporučuju zelené fazolky mungo, ty klíčí jako o život a kratší kličky z nich můžete mít už za 48 hodin.

Co sázet po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Jak pěstovat hrášek

Hrách se pne jinak než fazole

Oporu k starým sortám hrachu umisťujeme na Gengelu po okopávce záhonu, kdy odplevelíme, zkypříme a vyčistíme půdu. Konstrukce totiž více nebo méně ztěžuje obdělávání, další pletí je pak již obtížnější. Obvykle ale hrách rychle roste a zakryje půdu a potlačí plevele již sám.

Co nechat naklíčit

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.

Jak naklíčit

Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.Proplachujte semínka 2x denně.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Jak správně zasadit hrášek

Jak sázet hrách

Hrách vyséváme do řádků vzdálených od sebe 12 až 15 centimetrů. Někteří zahradníci sázejí na husto, jiní preferují řidší porost a vzdálenost mezi řádky tak může být i více než 20 centimetrů. Vzdálenost mezi semeny v řádku závisí na druhu a odrůdě, proto je vhodné vždy dodržet doporučení na obalu semen.

Co dát po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Které klíčky jsou nejlepší

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyražte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě.

Jak si vyrobit Nakličovací misku

Další mojí oblíbenou klíčící pomůckou je skleněná lahvička překrytá gázou. Gázu připevním obyčejnou gumičkou. Semínka pak proplachuji tak, že lahvičku přes gázu naplním vodou a zase vyliji. Lahvičku na chvíli postavím na hlavu, aby odtekla přebytečná voda.

Jak hnojit hrášek

Ideální je rozpuštěné organické hnojivo (např. Hnojík), které aplikujete každých 14 dní k rostlinkám během růstu. Jakmile začnou tvořit květy, s hnojením přestaňte. Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit.

Jak casto Zalevat hrášek

Zalévat nemusíte příliš často, ale pokud bude mít dostatek vláhy, budou lusky šťavnatější. Rostliny hrachu se rády plazí po opoře, takže jim při výsadbě nějakou připravte. Stačí na kraje záhonků zatlouct silnější tyčky, nebo kolíky a mezi ně natáhnout nad sebou několik řad provázku.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Jak uchytit hrášek

Bohatě poslouží rovné pruty zapíchnuté poblíž rostlin. Můžeme využít pozinkované pletivo uchycené na koncích řádků na hůlky nebo provázky natažené v několika řadách mezi tyčemi. Další možností je polyetylenová podpůrná síť pro pěstování zeleniny.

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Jak dlouho klíčí semínka marihuany

Klíčení konopí trvá z pravidla 2-8 dní.

Starší semínka mohou v některých případech klíčit i 10-14 dní, nicméně to je velmi ojedinělé a pokud semeno nevyklíčí do 8 dní od začátku klíčení, je pravděpodobně tzv. mrtvé. Navíc dlouho klíčící semínka většinou vyrostou v slabší rostlinu než jejich rychlejší kolegové.

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak často jíst klíčky

Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.

Proč je dobré jíst klíčky

Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky. Vitamín A pomáhá zmírňovat stárnutí buněk, jejich rohovatění a předcházet tak například šerosleposti.

Jak dlouho namočit hrách

Ideální je luštěninu namočit už den předem, ale nejméně 1,5 hodiny před vařením. Jako prevence nadýmání je vhodné vodu, ve které jsme hrách namáčeli, slít a vyměnit za novou.

Jak si zasadit hrášek na balkoně

Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.