Jak nejlepe odpočívat?

Jak nejlepe odpocivat

Jak nejlépe odpočívat, abyste byli fit a zdraví

Aby měl odpočinek smysl a byl pro tělo přínosem, musí být velmi podobný stavu, do kterého se tělo dostává během spánku. Odpočinout si musí nejen tělo, ale i mysl. Nejlepší je úplně vypnout. Nic nedělat a na nic nemyslet.
Archiv

Jak aktivně odpočívat

Aktivně odpočívat můžete různými způsoby, vždy jde ale o to najít si vhodnou činnost, která vás bude bavit a naplňovat. Aktivním odpočinkem se tedy rozumí i práce na zahrádce, pletení nebo tvorba dekorací. Každého může naplňovat něco jiného a každý má rád jinou činnost, u které dokáže i pohodlně vypnout.

Proč odpočívat

jednou za měsíc na prodlouženém víkendu. Pohoda a odpočinek nám dává zapomenout na zaběhlé stereotypy v práci i v osobním životě. Jsou důležité pro společné rodinné zážitky, staví nás do jiných situací a do jiných rolí. Obnovení fyzických i duševních sil je nutnou součástí každého z nás.

Jak odpocivat po práci

Zařazuj do svých dnů cílenou práci s pozorností třeba ve formě relaxace nebo meditace.Vydávej se do přírody.Všímej si, kdy dosahuješ.Nechávej odpočívat zrak a hrej si se zbylými smysly.Zacházej se sebou tak, abys více pracoval ve stavu uvolněnosti – příjemné aktivace.
Archiv

Co je to pasivní odpočinek

Pasivní odpočinek

Pasivně odpočívat de facto znamená vypnout své tělo fyzicky. Tedy například ležet na gauči nebo sedět v křesle, snít, rozvíjet své fantazie a přání, být sám se sebou ve své vlastní hlavě. Jediné, co bychom při tomto druhu odpočinku mohli dělat aktivně, je dýchání a soustředění se na něj.

Co je to aktivní odpočinek

Aktivní odpočinek je činnost, při níž zatěžujeme jiné funkce či orgány než při práci. Může se jednat o procházky, cvičení, protahování svalů, nenáročné práce na zahrádce, atd. Odpočinek je vhodný pro zotavení a nabrání nových sil.

Jak si odpočinout psychicky

Tip číslo jedna: Dýchejte zhluboka. Když začnete pociťovat stres, jste nervózní nebo si jen potřebujete trochu pročistit hlavu, na chvíli se zastavte, zhluboka dýchejte a proveďte dechové cvičení. Čtyři vteřiny se nadechujte nosem, zadržte dech a napočítejte do sedmi. Pak vydechujte ústy tak, abyste napočítali do osmi.

Co to je odpočinek

Význam slova „odpočinek“

Odpočinek, nebo také oddych, klid. Můžeme ho popsat jako stav nebo období, kdy se vědomě rozhodneme odpočívat, načerpat nové síly a zvolníme.

Jak relaxovat po práci

Studie dokládají, že kreslení, skládání hudby, psaní či další kreativní činnosti pomáhají lidem vyrovnat se se stresem a úzkostmi. Vyberte si tak jednu, která vás bude těšit a uvidíte, že kromě zajímavého výtvoru se vám i duševně uleví.

Co je to porucha spánku

Nejčastěji je to neschopnost usnout, dále přerušované spaní, časné buzení bez schopnosti ve spánku pokračovat, noční děsy a mnoho dalších. Některé poruchy spánku mají fyziologickou příčinu, typicky například apnoe, kdy u postiženého dojde ke snížení svalového tonu v oblasti hltanu.

Jak funguje spánek

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty, dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva, po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje.

Jak se zbavit stresu z práce

10 metod, jak se zbavit stresu z práceSledujte stresory a veďte si stresový deník.Dělejte to, co vám přináší potěšeníDopřejte si více spánku.Změňte jídelníček.Udělejte si čas na dobití baterek.Nastavte si hranice.Naučte se relaxovat.Promluvte se svým nadřízeným.

Jak se psychicky zhroutit

Hlavně žádný stres.Udělejte si rozpis. Vždy, když máte hodně práce, a nevíte, jak skloubit zaměstnání, péči o rodinu a domácnost, vytvořte si jednoduchý harmonogram.Nenadávejte si, když něco nestíháte.Méně znamená více.Žádné hrůzostrašné scénáře.Před Vánoci je toho třeba stihnou opravdu mnoho.Čas oddychu.Odměňte se.

Co způsobuje špatný spánek

Příčin nespavosti je mnoho. Za akutní nespavost může například stres, kašel, či změna prostředí. Příčinou chronické nespavosti bývá životní styl (nadměrná konzumace kávy a povzbuzujících nápojů, kouření či alkohol), nedostatek fyzické aktivity, směnný provoz, duševní problémy (stres, deprese), či silné bolesti.

Co na špatný spánek

Jezte maximálně tři hodiny před spaním, omezte kofein, alkohol a na spaní si zajistěte absolutní tmu. S lepším usínáním a kvalitním spánkem vám pomohou také zklidňující byliny ve formě čajů nebo různé doplňky stravy. Jednou z možností je také přímo suplementace melatoninu, již zmíněného spánkového hormonu.

Co dělá mozek když spíme

i Mozek je v této době velice aktivní. Jeho klíčovým úkolem je přehrávání obsahů paměti, čímž dochází k upevňování vzpomínek. Častokrát lidé s duševními poruchami mají v době spánku častěji zastoupenou REM fázi a odbornící se tedy domívají, že tato doba nočního odpočinku je odpovědná za obnovu zejména duševních sil.

Co se děje s tělem v noci

Během spánku se zároveň zvyšuje aktivita lymfatického systému, který z těla odvádí škodlivé látky. Celkově mají všechny buňky v těle čas na regeneraci a obnovu. Do krve se vyplavuje růstový hormon, který pomáhá obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. To se mimo jiné projevuje i na kvalitě pleti.

Jak zahnat úzkost a strach

Co dělat, když vás přepadne záchvat úzkostiÚzkost jako civilizační nemoc je denní chléb člověka dnešní uspěchané doby.Zpomalte proud svých myšlenek pomocí meditace.Ve zdravém těle zdravý duch.Vyjděte na čerstvý vzduch.Poslechněte si oblíbenou hudbu.Dodržujte pitný režim.Pořádně jezte.

Jak se uklidnit když mám nervy

7 způsobů, jak zklidnit chaos ve vaší hlavěDýchejte klidně Každému je jasné, že dýchat prostě musí.Hlaďte se. Účinným pomocníkem v boji se stresem je dotek.Pijte vodu, pijte pitnou vodu. Pro správné zvládání stresu je důležitý také pravidelný pitný režim.Smějte se.Vybijte se.Jezte.Vizualizujte.

Jak být psychicky odolnější

7 kroků, jak zvýšit svou emoční a psychickou odolnost…Pečujte o zachování vlastní energie.Pamatujte, že i ten nejtemnější den má světlé okamžiky.Udělejte si „pozitivní audit“Zapomeňte na sebelítost.Naučte se všímavosti.Uvědomte si rozdíl mezi respektováním a tolerováním nevyhovujících situací

Jak poznat psychické vyčerpání

Příznaky, které psychické vyčerpání provází

Chronický únavový syndrom má často podobné příznaky jako již zmiňovaná deprese a vyvolává jej enormní nápor stresu. Nejčastějšími příznaky jsou pak bolest hlavy, kloubů a svalů, poruchy spánku, neustávající únava, špatná paměť a deprese.

Co se stane kdyz nebudu spát celou noc

Nejen mysl, ale i tělo nedostatkem spánku značně trpí. Dlouhodobá spánková deprivace tak významně zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, demenci, Alzheimerovu chorobu a další.

Proč se budím ve 4 hodiny ráno

Příčinou časného probouzení je nespavost

Hlavní příčinou chronických potíží s ranním usínáním je insomnie neboli nespavost. Ta bývá definována jako problém s usínáním nebo s častým probouzením se. K těmto probuzením může docházet v průběhu celé noci, ale častější jsou v druhé polovině noci směrem k ranním hodinám.

Kdy je nejlepší jít spát

Pro kvalitu spánku je důležité nejen, kolik hodin spíme a jak je spánek hluboký, ale také, kdy jdeme spát. Pro tělo jsou nejdůležitější a nejprospěšnější zhruba dvě hodiny před půlnocí.

Jak poznat hluboky spanek

Hluboký spánek

Ve čtvrté fázi rytmicky dýcháme, naše svalová aktivita je výrazně omezená. Hluboký spánek trvá až 40 minut a v této fázi se nejobtížněji probouzíme. Pokud jsme probuzeni, býváme dezorientovaní a často trvá několik minut, než se plně adaptujeme.