Jak nejlepe zasadit hrášek?

Kdy se sadí hrášek

Kdy a jak sázet hrách

Hrách zařazujeme do třetí pěstitelské tratě a na stejném místě jej nepěstujeme minimálně 4 roky. S výsevy raných odrůd můžete začít už v březnu (nejčastěji 2. polovina března) – podle lokality a počasí. Sklizeň hrášku si prodloužíte, pokud ho budete vysévat ve dvoutýdenních intervalech.

Jak hluboko zasadit hrášek

Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3–5 cm od sebe, asi 5–8 cm hluboko. Ideální je vysévat semena ve dvojitých řádcích po obou stranách opory (řádky v rozestupu 12–15 cm od sebe).
Archiv

Kdy nejpozdeji zasadit hrášek

Hrášek můžete začít vysít, jakmile se dá jen trochu kopnout do hlíny. Vysejte hrášek alespoň měsíc před posledními mrazíky. V našem klimatické pásmu připadají dny zmrzlých zhruba na polovinu května. Proto byste měli mít hrášek v zemi nejpozději v polovině dubna.

Jak pěstovat hrášek doma

Sejeme do 30–40 cm vzdálených řádků do druhé nebo třetí trati, hrách není náročný na živiny. Sejeme-li dostatečně brzo, můžeme zvolit i řidší výsev než se doporučuje; rostliny se rozvětví a dobře zaplní prostor. Ušetříme tím i cenné osivo, jehož máme zpočátku třeba jen málo.

Co žere hrášek

Listopasi a jejich nebezpečnost pro hrách

Z hlediska časové posloupnosti se jedná o první škůdce hrachu. Kromě hrachu napadají také bob, čočku, pícniny vojtěšku a jetel, méně již vikve a sóju, prakticky vůbec si nevšímají lupiny. Způsobují typické polokruhovité výkusy (obr.

Jak pěstovat hrách na zahradě

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu.

Co žere hrách

Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka

Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.

Co zasadit vedle hrášku

Co zasadit vedle hrášku:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Rajče.Paprika.Ředkvičky.

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Proč hrášek Zloutne

Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.

Jak využít slupky od hrášku

Slupky vložte do mixéru (na smoothie). Přilijte k němu vodu, ve kterém se blanšíroval hrášek. Promixujte na co nejjemnější kaši, raději směs i propasírujte. A máte základ na hrachovou polévku!

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak casto Zalevat hrách

Zálivku aplikujeme pravidelně zejména po výsevu, při vzcházení rostlin, při květu a nasazování lusků. Přihnojování hrachu není nutné. Rostlina si z půdy umí získat poměrně dost živin také díky symbiotickým bakteriím na kořenech.

Proč neroste hrášek

Že hrách neklíčí – špatné osivo, těžká zem, velká hloubka setí, malá nebo příliš velká zálivka.

Jak hnojit hrášek

Ideální je rozpuštěné organické hnojivo (např. Hnojík), které aplikujete každých 14 dní k rostlinkám během růstu. Jakmile začnou tvořit květy, s hnojením přestaňte. Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit.

Proč jíst hrách

Hrášek a zdraví v kostce

Má vysoký obsah bílkovin, je vhodný pro vegetariány a diabetiky. Snižuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak, pozitivně působí na ledviny. Vysoký obsah vitamínu B pomáhá zvyšovat imunitu. Obsahuje i minerální látky, jako je vápník, fosfor nebo železo.

Proč jíst hrášek

Kromě sacharidů je hrášek dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, vitamínů C a B, hořčíku, draslíku, vápníku, saponinů a vydatným zdrojem vlákniny. Zelený hrášek má vysokou koncentraci vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších rostlinných sloučenin, díky nimž nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů.

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Které fazole jsou jedovaté

Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Proč nekvete hrách

Že hrách neklíčí – špatné osivo, těžká zem, velká hloubka setí, malá nebo příliš velká zálivka.

Jak je zdravý hrášek

Konzumace hrášku napomáhá snižování cholesterolu, lehce snižuje krevní tlak, podporuje činnost slinivky břišní a slouží i jako prevence osteoporózy. Posiluje vlasy, kosti, svaly, nervy i samotné srdce. Je vhodný při depresi, častém kolísání nálad a nervozitě. U plodu dokonce podporuje vývoj nervové soustavy.