Jak nejlépe na Lysou horu?

Jak se nejlépe dostat na Lysou horu

Nejpopulárnějším výchozím bodem pro výstup na Lysou horu je populární horská obec Ostravice. Můžeme začít na místním nádraží, případně při příjezdu autem, se dá zaparkovat na parkovišti Pod Lysou Horou, u lanového centra. Ušetříme si tak 2 km trasy v každém směru. Od začátku až na vrchol nás povede červená značka.
Archiv

Odkud se jde na Lysou horu

Z jihu stoupají na Lysou horu dvě trasy: červená značka z Visalají (8 km, převýšení 677 metrů, považovaná za nejjednodušší) a žlutá značka od hráze přehrady Šance (7 km, převýšení 853 metrů).
Archiv

Odkud je nejkratsi cesta na Lysou horu

Jde o trasu prudce kochací a asfaltovou, leč na otočku s miminem už fakt docela dlouhou (14 km jeden směr). Z Malenovic, od hotelu Petr Bezruč – nejkratší, ale možná nejprudší cesta, kterou na vrchol chodíváme. Výšlap je ze startu fakt výživný, jde se různými zkratkami tzv. „hore kopcom“.
Archiv

Jak dlouho trvá cesta na Lysou horu

A jsme nahoře. Po snídani v kantýně naší ubytovny se chystáme na další výlet po Beskydech. Čeká nás 8,5 km stoupání na Lysou horu (převýšení 900m) a klesání 11,5 km (klesneme o 950 m). Zlí jazykové tvrdí, že pěší výstup na Lysou horu trvá 4 hodiny.

Kde parkovat pod Lysou horou

Parkoviště Na Konečné (Rajská bouda)

Placené parkoviště s celodenním poplatkem 50 Kč (v roce 2021) je ideálním výchozím bodem pro Váš výlet na Lysou horu nebo po žlutých medvědích tlapkách. Nachází se blízko restaurace Rajská bouda, na žluté turistické a poblíž žluté medvídkové trasy. Kapacita cca 65 aut.

V jakém městě je Lysá hora

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Jak na Lysou horu na kole

Jediná trasa, která je celá po asfaltu a tudíž je vhodná pro silniční kola, vede z místa, které je známé jako Papežov v údolí mezi obcí Krásná a horskou osadou Visalaje. U Papežova je malé parkoviště, od něj míří cesta strmě vzhůru. Je zde zákaz vjezdu, takže cyklistický ráj.

Kde zaparkovat na Lysou horu

Parkoviště Na Konečné (Rajská bouda)

Placené parkoviště s celodenním poplatkem 50 Kč (v roce 2021) je ideálním výchozím bodem pro Váš výlet na Lysou horu nebo po žlutých medvědích tlapkách. Nachází se blízko restaurace Rajská bouda, na žluté turistické a poblíž žluté medvídkové trasy.

Jak se dostat na Lysou horu z Ostravy

Z Ostravice na Lysou horu a zpět

Navigačně je tento výlet jednoduchý. Od nádraží v Ostravici vyjdete po červené značce, která vás dovede až na vrchol Lysé hory a po stejné trase se můžete vrátit zpět. První dva kilometry vedou podél chat po asfaltové cestě, nastoupáte jen asi 100 výškových metrů.

Jak na smrk z Ostravice

Od nádraží v Ostravici vyrazíte po červené značce směr Smrk. Cesta vede neustále do kopce, čeká vás převýšení 848 metrů na 7,3 kilometrech, což dělá z tohoto výletu docela náročný výšlap. Žádná odměna v podobě turistické chaty, rozhledny nebo jiného lákadla vás na vrcholu nečeká.

Co je na Lyse hoře

Na vrcholku Lysé hory stojí meteorologická stanice, televizní vysílač a pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace. Podle dlouhodobých měření je roční průměrná teplota na vrcholu 2,6 °C a průměrné roční srážky přes 1 500 mm. Pravidelně je výška sněhové pokrývky přes 1,5 m a udržuje se do pozdního jara.

Jak velká je Lysa Hora

Lysá hora je se svými 1323 m n. m. nejvyšším vrcholem v CHKO Beskydy.

Jak vysoká je Lysá hora

1 323 mLysá hora / Nadmořská výška

Jak na horu Smrk

Nejlépe vlakem se dopravíme do obce Ostravice /kousek za Frýdlantem nad Ostravicí/ a půjdeme hlavní trasou 8 km po červeném značení, nebo z Čeladné. Také na Smrk vylezete z obce Bílá (po modré), nebo po žluté od vodní nádraže Šance ze Starých Hamrů.

Jak se dostanu z Čeladné na Smrk

Na Smrk z Čeladné se dá od kapličky dojít ještě další trasou. Místo červené se jde po modré značce, kterou je potřeba po zhruba 3,5 km opustit, projít kus po tzv. Liščí stezce a napojit se na červenou stezku vedoucí z Ostravice.

Jak vysoká je Lysa Hora

1 323 mLysá hora / Nadmořská výška

Kde parkovat na cestě na Lysou horu

Parkoviště Na Konečné (Rajská bouda)

Placené parkoviště s celodenním poplatkem 50 Kč (v roce 2021) je ideálním výchozím bodem pro Váš výlet na Lysou horu nebo po žlutých medvědích tlapkách. Nachází se blízko restaurace Rajská bouda, na žluté turistické a poblíž žluté medvídkové trasy. Kapacita cca 65 aut.

Jak se dostat na rozhlednu Smrk

K rozhledně na Smrku se dostaneme jak z české, tak z polské strany, vede sem řada značených turistických chodníků. Asi nejpoužívanější je modrá TZ vedoucí na Smrk z Nového Města Pod Smrkem (7 km), z Lázní Libverda (červená TZ, asi 8 km) či od chaty Smědava (červená TZ, asi 7 km).

Odkud jít na Smrk

Nejkratší a také nejstrmější cesta na Smrk vede po žluté značce od hráze přehrady Šance, mnohem častěji se však vyráží po červené od nádraží v Ostravici. Tento výšlap dlouhý 8,5 kilometru vede pohodlnými traverzovými lesními cestami velmi strmým severním svahem a trvá zhruba 3 hodiny.

Jak jít na Smrk

Dnes půjdeme po svých na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd – Smrk (někdy také Velký Smrk) /1276 m n. m./. Nejlépe vlakem se dopravíme do obce Ostravice /kousek za Frýdlantem nad Ostravicí/ a půjdeme hlavní trasou 8 km po červeném značení, nebo z Čeladné.

Jak na Smrk v Beskydech

Na Smrk nepůjdeme po turistické značce, ale zvolíme zkratku přímo nahoru. Tipnul bych si, že je to nejprudší běžně používaný turistický chodník v Beskydech. Na kilometru nastoupáte něco málo přes 400 výškových metrů. Ideální pro trénink prudkých kopců.