Jak nejlépe sušit houby?

Jak silné plátky hub na sušení

Ideální je houby nakrájet na 3 až 5 milimetrů silné podélné plátky. Plodnice obsahují až 90% vody, která se musí co nejdříve vypařit. Jinak mohou zplesnivět a vaše práce by byla zbytečná. Takže s krájením je potřeba si pospíšit.
Archiv

Jak sušit houby kdyz nemám sušičku

Houby se také dají sušit v troubě, což je poměrně snadné. Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C.
Archiv

Jak dlouho se suší houby v troubě

Troubu vyhřejeme na 50 °C a vložíme do ní rošt s houbami. Troubu necháme asi na 10 cm pootevřenou – pokud se zavírá, zajistíme dvířka vhodným předmětem. Sušíme asi 12 hodin. Usušené houby musí chrastit a lámat se.

Jak sušit houby v mikrovlnce

Nahradí drahé sušičky potravin

Během jedné minuty usušíte bylinky i houby. A to vše bez nepěkného zhnědnutí a zaprášení zdlouhavým sušením! Lístečky bylinek či slabé plátky hub umístěte mezi dvě papírové utěrky a zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon. Sušení hlídejte a průběžně kontrolujte!

Jak mají být Vysusene houby

Houby rozložte na plech vyložený pečícím papírem. Zpočátku je sušte při teplotě 20 -30 °C, aby se nezapařily, zhruba v polovině sušení pak můžete teplotu zvýšit na 50 – 70 °C. Dvířka trouby nechte mírně pootevřená, aby vzniklá pára měla kam unikat a nezapomeňte houby pravidelně obracet.

Jak správně nakrájet houby na sušení

Správné krájení hub na sušení

Možností je pochopitelně hned několik, nicméně postupovat byste měli tak, že budete krájet houby co možná nejvíce vcelku na velmi tenké plátky. U silnějších kousků by reálně hrozilo jejich zplesnivění během sušení. Naopak tenké kusy mohou rychle přeschnout a budou se rozpadat.

Co dělat s nohama od hub

Nejdříve houby dobře očistíme ─ čistým mokrým hadříkem otíráme kloboučky hub od nečistot, jehličí a listí, nohy hub oškrábneme nožíkem. Napadené a červivé houby vyhodíme.

Jak se suší houby v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Když je předehřátá, umístěte do ní houby naskládané na pečicím papíru ‒ buď přímo na rošt, nebo i na plechy. Po dvou hodinách sušení můžete zvýšit teplotu na 50–60 °C. Houby tak budou dříve usušené.

Jak sušit houby diskuze

Houby se suší tak, že je nakrájíš na co nejtenší plátky (aby schly co nejrychleji), rozložíš je a necháš být do vysušení. Je možné je sušit na plechu v troubě, na chatě na to máme vyrobený „sušák“ z konferenčního stolku, ze kterého je sundaná deska a místo toho napnutá záclona. Babky sbíráme, ale nesušíme.

Jak sušit houby v elektrické troubě

Trouba. Pokud se rozhodnete pro sušení v troubě, naskládejte nakrájené houby na plechy vyložené pečicím papírem, aby se nepřilepily. Troubu nejdříve nastavte na 20 až 30 °C, pouze tak se houby nezapaří. Po dvou hodinách sušení zvyšte teplotu v troubě na 50 až 70 °C.

Jak poznat Dobře usušené houby

Ať sušíte houby volně na vzduchu nebo v sušičce, dobře usušené houby poznáte podle toho, že při shrnování ze síta sušičky nebo z papíru, na kterém byly houby sušeny, budou příjemně chrastit. Takové houby se při mnutí v prstech nebo dlaních lámou a drtí.

Proč ne sušit houby na slunci

Pokud upřednostníte sušení hub na slunci, vyberte si teplé slunečné dny bez zvýšené vlhkosti vzduchu. Nesušte však na přímém slunci, ale ve stínu a v mírném průvanu. Neboť kromě rizika zapaření a vzniku plísní tím houby ztrácí své voňavé aroma.

Proč se loupe a klouzek

Poznámka na úvod: Klouzky sličné ( modřínové), když přijde jejich čas, vyrůstají zpravidla v požehnaném množství. Pokud je tou dobou deštivo, leskne se jim na kloboucích silná vrstva slizu, která vzbuzuje u mnohých potřebu jim pokožku klobouků oloupat.

Jak rychle se musí zpracovat houby

U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin. Pak byste ale už měli zpracovat dle potřeby. Mykologové radí vařit houby minimálně 20 minut až půl hodiny. Na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Které houby se nesuší

K sušení se nehodí například choroš, muchomůrka růžovka, pýchavky nebo václavky. Zato si pochutnáte na bedlách, kotrčích, křemenáčích, ryzcích či žampionech a samozřejmě na hřibech. Pozor ale na obyčejné babky, při sušení se na nich množí parazit nedohub. "Babka se tak stane zdravotně závadnou.

Jak správně sušit houby na slunci

Plátky hub vyskládejte na rám potažený pletivem či starou záclonou a pravidelně je otáčejte. Kvalitní sušení hub na slunci zabere několik dní, přičemž na noc houby ukliďte před zvlhnutím. V případě sychravého počasí zajistěte sušení hub doma. Rošty či plechy s houbami umístěte na topení.

Proč Nesusit babky

nekonzumovat staré plodnice. nesušit babky, aby nedohub neinfikoval i další houby.

Jak sušit v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak dlouho se suší houby v sušičce

Sušte při teplotě cca 40 – 50 stupňů. Zpočátku můžete sušit i na nižší teplotu a pozdějit teplotu zvýšit. Doba sušení se pohybuje od 5 do 8hodin podle druhu sušičky.

Jak zpracovat houby klouzky

Klouzek se hodí do klasických houbových karbanátků a smaženic. Mimo trojobalu je možné klouzek podávat i v pikantním těstíčku. Používá se i při přípravě smetanových omáček, do směsí masa a zeleniny nebo polévek. Přidává se do bramborové, gulášové a zeleninové polévky, ale i do polévek s mléčným základem.

Jak se pozná klouzek

Poznat jdou snadno: mají žluté klobouky, zespoda na rourkách někdy zbarvené lehce do okrova. Noha je někdy narůžovělá. S jedovatou houbou si klouzka splést nelze, často jej ale lidé zaměňují s hřibem strakošem. Klouzek nebývá pro svůj hromadný výskyt příliš ceněnou houbou.

Jak dlouho vařit houby do mrazáku

Jak tedy houby zamrazit správně

"Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Jak dlouho se sterilizují houby

Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 25-30 minut při teplotě vody 100 °C. Houby necháme nejméně 3-4 týdny uležet v chladnu a temnu!

Které houby Nesušit

K sušení se nehodí především obyčejné babky, ve kterých se při sušení množí paraziti a dále se rozšiřují i na ostatní houby. K sušení se také nehodí choroš, pýchavky, václavky či podzimní čirůvky. Velmi chutnými druhy jsou kromě pravých hřibů ibedly, křemenáče a ryzce.

Jak funguje sušička na houby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.