Jak nejlépe zpracovat švestky?

Jak nejlépe uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.
Archiv

Jak nejlépe zavařit švestky

Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.
Archiv

Jak zpracovat švestky v troubě

Omyté švestky se nejdříve suší 3 hodiny na nejnižší teplotu při otevřených dvířkách. Pak se plody nechají zcela vychladnout a znovu se dají sušit do trouby při teplotě 60° Celsia na 3,5 hodiny. Pak se opět nechají vychladnout a dosuší se při teplotě 80° Celsia.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.
Archiv

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Jak zavařit švestky bez vody

Zavařuji buď klasicky v zavařovacím hrnci po dobu 20 minut při teplotě 80o C. Nebo jsem v poslední době začala používat sterilaci v mikrovlnné troubě. Vždy tři láhve se švestkami vložím do mikrovlnné trouby, kterou nastavím na maximální výkon. Pro tři láhve o objemu 0,7 l navolím čas 12 minut (4 minuty na 1 sklenici).

Co všechno se dá udělat ze švestek

Třeba rychlý koláč, kynuté taštičky, hřejivý sirup či švestkový džem s čokoládou. Modré až fialové švestky patří do tradiční české, moravské a slezské kuchyně. Švestkové knedlíky a koláče, sušené švestky nebo dobrá slivovice jsou toho důkazem. Mají jedinečnou mírně nasládlou chuť a taky zajímavé léčivé benefity.

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Co udělat se švestkami

Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.

Co se dá udělat ze švestek

Švestky můžeme sušit, zavařit jako kompot, udělat povidla a džemy, naložit do alkoholu, vyrobit sirup, šťávu i víno. Na pozdější použití je můžeme zamrazit. Pálí se z nich proslulá slivovice.

Jak se skladuje švestky

švestky a blumy – vydrží čerstvé 3- 4 měsíce, bez využití folií, nebo mrazení. Podmínkou však je , že k nim nesmí přijít vzduch. Plody pro uskladnění sklízíme za suchého počasí a dbáme nato, abychom je utrhli i se stopkami. Několik dnů necháme ovoce na vzdušném místě, aby se odpařilo.

Jak dlouho se Zavařují švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů. NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ: Rychlokvašky – dva návody na výrobu.

Jak dlouho vařit švestková povidla

Postup přípravy švestkových povidel

Vypeckované švestky dáme do kastrolu. Do „vajíčka“ nebo plátýnka uzavřeme skořici, hřebíček a vložíme ke švestkám. Za občasného míchání vaříme nezakryté asi 1 hodinu. Po hodině hrnec odstavíme.

Proč jíst sušené švestky

Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.

Co upéct ze švestek

švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč

Co s velkou úrodou švestek

Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.

Jak dlouho vydrží švestky

Skladování Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden.

Jak nejlépe zmrazit švestky

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované).

Jak zavařit švestky na sucho

Zralé švestky opláchněte, rozpůlte, pecky vyndejte a skládejte do sklenice. Upevněte víčky a sterilujte 25 minut při 85°C. Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.

Proč se dává do povidel ocet

Ocet pomůže tomu, aby se ti povidla při pečení v troubě nepřipálila. Ocet také "vyladí" chuť, barvu a částečně povidla konzervuje.

Jak se dělají švestková povidla v troubě

Postup1 Švestky očistěte a zbavte pecek. Rozmixujte v mixéru a promíchejte s odměřeným cukrem a octem.2 Odstáté švestky dejte do pekáče a vložte do trouby rozehřáté na 230 °C. Nechte péct asi 30 minut.3 Horká povidla plňte do sterilovaných skleniček. Zakápněte trochou rumu a uzavřete.

Jak jsou zdravé švestky

Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.

Na co je dobrý švestkový kompot

Proti zácpě

Uleví obzvlášť švestkový, ale skvělé jsou i zavařené meruňky, jablka, hrušky nebo angrešt. Projímavě působí také kompotová šťáva. Ovoce ve sklenici raději vynechejte, pokud máte opačný problém a prohání vás průjem. I pokud už máte střevní potíže za sebou, zařazujte kompoty pozvolna.

Jak dlouho sterilizovat švestky

Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé.