Jak Neuklouznout?

Co dát na boty aby neklouzaly

Aby boty neklouzaly!

Zapomeňte u zimních bot na kdejaké materiály, ale sáhněte na jistotu. Tu vám přinesou určitě podrážky, které jsou vyrobeny z pryže nebo kvalitní gumy. Kvalitní pryžová podrážka vám zajistí dobrou přilnavost na kluzkém povrchu a vy si tak udržíte balanc i na náledí nebo v zasněžené krajině.

Jak zdrsnit podrážku

První pomoc pro klouzavou obuv vám může zajistit podlepení podrážky náplastmi bez polštářku nebo nazutím hrubších ponožek přímo ze spodu bot. Použijte cokoliv, co zajistí zdrsnění podrážky a nahradí tak funkci nesmeků, protiskluzových obalů nebo nálepek na podrážky nebo protiskluzového spreje na boty.

Jak Neuklouznout na ledu

Originální protiskluzové návleky pomáhají na ledu, sněhu i hladkém povrchu. Na boty je snadno nasadíte, po použití je stačí vyprat a usušit. Jsou univerzální pro velikost 33–42.
Archiv

Jak Neklouzat

První a nejméně efektivní varianta, jak se vyrovnat s ledovými plotnami, je uzpůsobení techniky běhu. To je dobré mít na vědomí především v situaci, kdy se s ledem setkáte spíše ojediněle a jiné metody se vám nevyplatí. Ke snížení rizika podklouznutí je potřeba výrazně zkrátit krok a dopadat kolmo na celé chodidlo.

Co proti ledovce

Použít můžete jakýkoliv lezecký, ale speciální ledovcové nebo skialpinistické lze obléknout i s mačkami na nohou. Důležitá součást výbavy. Zabrání úrazu hlavy při pádu do trhliny a chrání před padajícími kameny či kusy ledu. Dynamické horolezecké lano, buď jednoduché, nebo poloviční.

Jaké boty na ledovku

Ideální jsou samozřejmě boty s hrubší podrážkou, které na chodnících tolik nekloužou, ale můžeme si pomoci i jinak. Dnes existují totiž takzvané tekuté řetězy (např. Tempo), které nastříkáme na podrážku bot a necháme zaschnout. Podrážka se tak zdrsní a poskytne nám na mokrých a kluzkých cestách vyšší stabilitu.

Co proti naledi

Na posyp chodníků se ale doporučuje používat technickou sůl, která způsobuje tání vody přibližně do –7 °C. Při nižších teplotách je možné sůl nahradit chloridem vápenatým, ale ten může mít negativní vliv na beton. Některé obce se proti posypu chodníků solí brání z ekologických důvodů.

Jak se navázat na ledovci

Pro pohyb na ledovci je nejlepší se navázat a spojit s lanem do sedacího úvazku, a to proto, že v případě škubnutí lana tento pád kolegy do trhliny lépe ustojíte a zachytíte. V případě navázání pouze za prsák (hrudní úvazek) nebo dokonce navázání okolo hrudníku přímo na lano, takový pád zcela jistě nezachytíte.

Co to je ledovec

Ledovec je nehomogenní přírodní těleso tvořené ledem, omezené jen jinou horninou; led se v něm pohybuje vlivem zemské tíže podobně, jako voda v řece. Ledovce, které jsou částí kryosféry a hydrosféry, mají jazykovitý nebo bochníkovitý tvar. Jejich studiem se zabývá glaciologie a jistou částí také geokryologie.

Kdy pouzit nesmeky

Nesmeky jsou určené pro terén, kdy ještě není nutné, nebo je problematické použit standardní mačky. Tedy plošší terén, střídavě zmrzlá hlína a zmrzlý sníh pro chůzi, běh a další aktivity. Oproti standardním mačkám se s nimi snadněji a bezpečněji manipuluje, mají nižší hmotnost a po zabalení i menší objem.

Jak běhat ve sněhu

V hlubokém sněhu se mohou hodit zimní běžecké speciály s vysokým kotníkem nebo alespoň dodatečné návleky na kotníky, které zabrání pronikání sněhu do boty. V mokrém sněhu se zase může hodit bota z nepromokavého materiálu (např. goretex), protože normální maratonky v mokrém sněhu prakticky okamžitě promoknou.

Jak solit chodník

Nejpoužívanějším prostředkem v boji s ledem a sněhem je posypová sůl neboli chlorid solný (NaCl). Minimální teplota, do které ji lze efektivně využívat, je cca −7 °C, při nižších teplotách je výhodné použití písku, kamenné drti atd. Jako preventivní posyp aplikujeme 10g soli/m2, při náledí je to 20 g soli/m2.

Jak se zbavit sněhu

Zatímco v nížinách vám k úklidu malé vrstvy sněhu z chodníků bude stačit hrablo nebo běžná lopata, v horských oblastech se vyplatí zvážit nákup výkonné sněhové frézy. Pro úklid rozsáhlejších ploch je ideální shrnovač, který si poradí i s bohatou sněhovou nadílkou.

Co sebou na ledovec

Seznam vybavení vysokohorského turisty na ledovcibatoh (30–45 l)stoupací železa (tzv.turistický cepín 60 cm.sedací úvazek.lano (1/2 nebo 1, impregnované)karabiny (1x HMS s pojistkou, 3 x „D“ s pojistkou)jistící a slaňovací pomůcka (např.: Black Diamond ATC-Guide nebo Rock Empire Guard II)

Jak chodit na ledovce

Při pohybu na ledovci musíte dodržovat bezpečné rozestupy a lano mezi sebou mít napnuté (snižuje se tím rázová síla, která působí na lezce, který pád zachytává). Vždy první a poslední člen družstva by měl mít u sebe smotaný zbytek lana, a to minimálně v délce dvojnásobku rozestupu mezi jednotlivými členy družstva.

Co je to moréna

morena akumulace klastického minerálu unášeného ledovcem nebo uloženého v podobě různých valů nebo pahorků.

Co je to firn

Přechodný stav sněhu, než se přemění na led. Vzniká ve chvíli, kdy opakovaně sníh taje a mrzne, dochází ke zmenšování objemu a zvyšování hustoty dokud nevznikne led. V Evropě se vyskytují v Alpách a na Skandinávském poloostrově a jsou klíčovou složkou v místech, kde se tvoří ledovec.

Jak nosit nesmeky

Návod k použití: Nesmeky plus navlékneme na obuv tak, že je položíme hroty na zem a přišlápneme. Poté přední část (se 4 hroty) důkladně přetáhneme přes špici boty a zadní část (se 2 hroty) přes patu obuvi. Materiál je velmi pružný, k přetržení nedojde.

Na co jsou nesmeky

Pojmem nesmeky se označují protiskluzové návleky na boty. Jedná se o turistickou alternativu horolezeckých maček. Nesmeky vám pomohou při pohybu po zledovatělém nebo zasněženém povrchu. Dají se využít při turistice, běhu, venkovních pracích, ale i při chůzi po městě.

Proč se nesmí solit

V extrémních případech dokonce může sůl vodu z rostlin vysávat. Květiny pak usychají," vysvětlil Jiří Němec, vedoucí oblastní správy CHKO Bílé Karpaty v Luhačovicích. Škody může zvýšená koncentrace soli způsobit i silnicím. Sůl na sebe začne vázat vlhkost a ničí povrch komunikace i podloží.

Proč se soli silnice

Posyp solí či postřik solným roztokem snižuje bod mrazu vody, a tak zabraňuje rychlé tvorbě ledovky. Podle některých studií snižuje zasolení vozovek nehodovost až o 87 %. Solení silnic tedy bezesporu přispívá k bezpečnému pohybu řidičů, leč rozhodně neprospívá životnímu prostředí.

Co proti náledí

Na posyp chodníků se ale doporučuje používat technickou sůl, která způsobuje tání vody přibližně do –7 °C. Při nižších teplotách je možné sůl nahradit chloridem vápenatým, ale ten může mít negativní vliv na beton. Některé obce se proti posypu chodníků solí brání z ekologických důvodů.

Jak se zbavit ledovky

Náledí a ledovku mohou vytvořit i mrznoucí srážky. Pokud se tak stane, můžete se pokusit led odstranit mechanicky sekáčem, což je ovšem zdlouhavá a namáhavá práce. Druhou možností je aplikace posypu. Dříve se takto využíval například popel z kamen, v současnosti se to však nedoporučuje.

Co kdyby roztály ledovce

Je možné, že se takových vymožeností dočkáme i dříve, ale je také možné, mže se dočkáme méně příjemných věcí. Třeba toho, že roztají všechny ledovce, dojde pitná voda, zmizí lesy, půda a s nimi i mnoho zvířat a lidí. Prostě by došlo všechno nezbytné pro život na Zemi.

Co je to TROG

Ledovcové údolí (trog) je základním erozním glaciálním tvarem. Vzniká přemodelováním erozního preglaciálního údolí horskými ledovci. Ledovcové údolí se od říčního nápadně liší svým podélným a příčným profilem.