Jaký nátěr na fasádu?

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Celkový vzhled domu:

Barva fasády by měla ladit s ostatními prvky. V první řadě jde o okna. K dřevěným rámům (nebo těm s dekorem dřeva) se hodí spíš přírodní barvy: okrová, hnědá, žlutá nebo bílá. Pokud máte šedá/antracitová okna, můžete se víc odvázat a klidně si dovolit zelenou, fialovou, červenou nebo modrou.
Archiv

Jak se natírá fasáda

Silně savé podklady (voda se ihned vsakuje) přetřeme nejprve penetračním nátěrem. Podkladová barva se musí nanášet v hojné vrstvě plochým štětcem či širokou hranatou štětkou. Nejprve natíráme všechny vnitřní i vnější rohy. Veškeré výstupky a architektonické detaily lze barevně odlišit a tím fasádu celkově zvýraznit.
Archiv

Jaký typ fasádní barvy

Srovnávací tabulka fasádních nátěrů

Akrylátová fasádní barva Silikátová fasádní barva
Vhodné na jakékoliv podklady Vhodné na podklady s obsahem křemíku
Pro zateplení polystyrenem Pro zateplení polystyrenem i minerální vatou
Horší paropropustnost, horší voděodolnost Vynikající paropropustnost, horší voděodolnost

Archiv

Kdy natírat fasádu

Fasády je vhodné natírat za teplejšího počasí, kdy nátěr dobře zasychá. Neměla by se však natírat strana domu, na kterou právě svítí slunce, aby nedošlo k popraskání barvy. Nátěr fasády též není vhodný za deště.

Co na fasádu domů

Fasáda domu – co zvážit při výběru venkovní fasádyFasádní desky – dřevěné elevace.Fasádní obklady – pro vnější stěny domu.Kamenné obklady pro venkovní fasádu.Betonové obklady na moderní fasádu.Silikátové omítky – elegantní dokončení fasády.Obklady s flexibilních pryskyřic – efektivní způsob dokončení fasády.

Jakou zvolit omítku na fasádu

Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm.

Jak natřít starou fasádu

Hrubší a členitější fasády vyžadují při penetrování i tupování štětkou s řidším roztokem – tzv. hloubkovou penetraci. Cílem je dostat penetraci do všech záhybů, zkrátka do hloubky. Penetrace na staré fasádě vytvoří ochranný film a také tuto starou fasádu zpevní, což je její nejdůležitější úkol.

Kdy penetrovat před fasádou

Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech.

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Čím natřít starou fasádu

Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknem, který zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.

Čím zateplit fasádu domu

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Jakou fasádu na starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak natáhnout fasádní omítku

Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jak oživit fasádu

Oživení vzhledu fasády

Nejprve fasádu důsledně omyjte teplou vodou. Jakmile povrch vyschne, naneste na něj vrstvu základního nátěru. Penetrační nátěr zpevní organický minerální podklad před nanášením fasádní barvy. Po 12hodinové technologické pauze je povrch připraven pro minimálně dva nátěry fasádní barvy.

Jak dlouho po penetraci

Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jakou vatu na fasádu

Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je izolace fasády z hořlavého materiálu, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Jak zateplit starou fasádu

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak zateplit starý kamenný dům

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jakou zvolit venkovní omítku

Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm.

Jak dlouho zraje fasada

Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Jak odstranit starou fasádu

Odstranění nesoudržných vrstevNesoudržné nátěry a velké vrstvy nátěrů se nejdříve odstraní mechanicky.Rozrušený a změklý nátěr se seškrábne špachtlí a poté se plocha opláchne tlakovou vodou.Při odstraňování organických nátěrů (i omítek) se plocha hustě natře odstraňovačem starých nátěrů a omítek.

Jak poznat zaschlou penetraci

To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.