Čím zakrýt rostliny na zimu
lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.
Archiv
Čím obalit květináč
Absolutním hitem současného designu obalů na květináče je v současné době obal z dřevěných hranolů. A zřejmě díky tomu vám taky pěkně vyvětrají peněženku, zvláště, když jich potřebujete více. Vy si ale můžete z několika dřevěných hranolků odpovídající velikosti vytvořit za pár korun vlastní.
Jak zazimovat trvalky v květináči
Připravujeme trvalky v květináči na zimní období
Květináč vložíme do menší plastové přepravky. Na dno dáme vrstvu opadaného listí. Okolo se vejdou malé květináče s trvalkami. Mezi stěny přepravky a květináče soustředíme další opadané listí.
Jak zabalit rostliny na zimu
Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu – jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat.
Co dát do venkovního květináče
10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
Jak zazimovat balkonové květiny
Balkonovky nesnášejí velké teplotní rozdíly, proto pokud byste k jejich zazimování chtěli využít přetopenou místnost bytu, rostliny do jara nevydrží. Rostliny je dobré z balkónu přenést odpoledne, kdy jsou ještě prohřáté sluncem a umístit je do světlé, vzdušné, suché a chladné místnosti s teplotou 5 až 15 °C.
Jak velký obal na květináč
Obal by měl být tak velký, aby bylo vidět, zda rostlina nestojí ve vodě, která v něm zůstala po poslední zálivce. Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.
Jak vylepšit plastový květináč
Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem.
Jak se postarat o trvalky na zimu
Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.
Jak zateplit květináče
Nejjednodušším řešením jsou termoizolační nádoby, do nichž se vkládá běžný květináč. Mohou být pouze z polystyrenu nebo z plastu či kovu s izolační vložkou. Další možnost zastupují truhlíky s termovložkou z pěnového polyuretanu s přepadem pro nadbytečnou vodu (například Vedex).
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Co dát do velkych květináčů
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Kdy zazimovat rostliny
Rostliny byste měli zazimovat před prvními nočními mrazíky. Zimní ochranu lze většinou odstranit od března, když opětovně panují teploty trvale vyšší než 10 °C. V tendenčně chladnějších oblastech může být vhodné vyčkat na čas ledových mužů.
Jak přezimovat rostliny
Rostliny nejlépe přezimují na světle při teplotě 6 až 10 °C. Půdu udržujte skoro suchou, zalévejte přibližně jednou za 14 dní. Množství zálivky by mělo být úměrné stanovišti – čím je teplejší a světlejší, tím mají rostliny větší potřebu vody.
Jaký květináč je nejlepší
Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.
Jak se měří velikost květináče
Při výběru obalu na pěstební květináč myslete velikost
Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.
Jak nabarvit plastový květináč
Předmět, který budete natírat, nejdřív očistěte – nejprve vodou se saponátem a potom lihem, abyste plast odmastili a barva dobře přilnula. Potom doporučujeme povrch mírně zdrsnit jemným brusným papírem a znovu očistit. A už se můžete dát do natírání!
Jak renovovat květináč
Staré a nehezké květináče omyjte a nechejte je důkladně vyschnout. Poté si připravte matné akrylové barvy a natřete květináče. Po zaschnutí barev na květináče naneste krakelovací lak, který nanášejte vždy jedním směrem. Po zaschnutí krakelovacílo laku….
Co s trvalkami na zimu
Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.
Kdy stříhat Čechravu
Kdy stříhat čechravu Suché květy čechravy stříhejte brzy na jaře, odstraňte i mrtvé listy. Nestříhejte ji před zimou, její hnědá květenství jsou okrasou zimní zahrady.
Co zasadit do venkovního květináče
Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby
Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.
Čím vyplnit velký květináč
Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.
Co pěstovat ve velkém květináči
Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčíchRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.
Jak zazimovat ovocné stromky v květináči
Sežeňte si polypropylenové pytle a ty naplňte slámou. Pytle pevně utáhněte a svažte provazem tak, aby nevznikaly mezery a vzduchové kapsy. Sláma je jeden z nejlepších tepelných izolantů vůbec a polypropylen navíc dobře ochrání před mrazivým větrem.
Jak zazimovat keře
Korunu je možné zasypat listím, přikrýt chvojím, obalit rohoží nebo zelenou stínovkou. Koruna je pak chráněna, jak před mrazem tak i před prudkým sluncem, které by mohlo rostlinu přes den ohřívat, popřípadě spálit. Je však třeba dát si pozor, na to jaké listí použijeme.