Jak dobře obarvit vejce
Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.
Archiv
Jak obarvit vejce ve víně
Jak na to: Oloupeme dvě cibule a slupky svaříme v 1/2 litru vody, poté vložíme vejce a chvíli je v barvící lázni povaříme. Musíme intenzitu barvy hlídat. Delší vyvářka v lázni by obarvila vajíčka nahnědo. Jak na to: Pokud si zvolíme variantu barvení Šťávou z řepy či vína, tak neředíme.
Jak obarvit vajíčka v kávě
Pro tuto barvu budete potřebovat litr velmi silné černé vychlazené kávy, 2 lžíce octa a lžičku soli. Vše smíchejte vhrnci, do kterého přidejte uvařená vejce. Po třiceti minutách by měla být vejce obarvená světlehnědou barvou. Pro získání tmavší hnědé můžete vejce nechat opět namočená vtekutině přes noc vlednici.
Jak obarvit vajíčka bez barev
Řepa, kurkuma, cibule. Běžné suroviny vám zajistí jemné a přírodní barvy, navíc jsou levnou a ekologickou alternativou syntetických barev z obchodů. K odvarům z koření nezapomeňte přidat jednu až dvě lžíce octa. Barvy budou intenzivnější a lépe se do skořápky vsáknou.
Jak originálně obarvit vejce
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Jak obarvit vejce slupkami cibule
Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.
Jak obarvit vajíčka ve špenátu
Zelenkavá i sytě zelená aneb barvení vajíček špenátem
řekněme spíše filtru než přímo barvy. Využili jsme pro to lístky špenátu, které jsme na cca 10 minut povařili a v ještě horké vodě vylouhovali vajíčko. Přidali jsme 2 lžíce octa a trochu kmínu – prý na zvýraznění barvy.
Jak dlouho vydrží vařená vejce
Pokud vejce dostatečně vaříme (10 -15 minut podle velikosti) pozabíjíme všechny choroboplodné zárodky a takové vajíčko nám pak v lednici vydrží až 2 týdny, ale pozor při pokojové teplotě tak 3 dny.
Jak přírodně obarvit vajíčka na zeleno
Ano, cibulové slupky, řepa a červené zelí jsou ty nejlepší barvy na vajíčka. Zatímco cibulové slupky na vajíčko začnou krásně chytat už při vaření, řepa a zelí začnou sytě chytat až při chladnutí. Takže pokud po uvaření barva vajíčka není nic moc, nezoufejte a počkejte přes noc, krásně se obarví.
Jak uvařit vejce natvrdo aby nepraskla
Než se pustíte do vaření vajíček, vyndejte je z lednice a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Tak vám vajíčka ve vroucí vodě neprasknou a budou perfektní. Jestli nechcete ztrácet čas, můžete do vody v hrnci nalít lžičku octu, díky kterému vajíčka také nepopraskají.
Jak obarvit vajíčka v cervene REPE
Jak barvit vejce v červené řepěDo hrnce nalijeme tolik šťávy z červené řepy, aby vajíčka byla ponořená.Přidáme trochu octa, aby se barva lépe přichytila.Opatrně vložíme syrová vejce.Vaříme 10-20 minut podle požadované intenzity barvy.Pro docílení výraznější barvy můžeme nechat vejce v barevné vodě vychladnout.
Jak ozdobit vajíčka v cibulí
Jednoduše si je přidáte do pytlíku s kupovanou cibulí; slupky jsou velice lehké a nikomu chybět nebudou. Jinak už potřebujete jen čerstvá slepičí vajíčka, ideálně bílá nebo hodně světlá, aby byl kontrast mezi původní barvou a obarvenou částí co největší.
Jak obarvit vajíčka přírodní cestou
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Jak obarvit vejce v kurkumě
Jak barvit vejce v kurkuměNachystáme si hrnec s vodou, do kterého přidáme trochu octa, aby barva lépe držela.Přidáme přibližně 4 lžíce kurkumy (můžeme i více).Promícháme a opatrně vložíme vejce.Přivedeme k varu a vaříme 10-20 minut dle intenzity barvy.Pro lesk uvařená vajíčka potřeme sádlem, nebo olivovým olejem.
Co dělat s vařenými vejci
Vařená vejce se dají zabalit i do slaniny nebo plátku hovězího či vepřového a spolu s bramborem či rýží poslouží jako oběd. Pokud se nám nechce vařit a raději bychom něco rychlejšího, tak si můžeme udělat pomazánku na spoustu způsobů se sýrem s majonézou, bez ní s hořčicí, prostě, kdo co má rád.
Jak uchovat vařená vejce
Vejce uvařená tzv. „natvrdo“ a se skořápkou stále vydrží jeden týden v lednici. Měli byste je dát do nádoby a dát je, abyste si pamatovali, kdy jste je uvařili. Umístěte je do zadní části lednice.
Jak obarvit vejce přírodně
Oranžová a červená vejce
Cibulové slupky totiž barví naprosto spolehlivě a dávají pěkné syté barvy. Můžete si tady vybírat od jasně oranžové, přes červenou až k tmavé červenohnědé barvě. Slupky z cibule dávají krásně hřejivé odstíny – svítivě oranžovou, ukázkovou červenou i tmavou červenohnědou barvu.
Co dát do vody aby vejce neprasklo
Jestli nechcete ztrácet čas, můžete do vody v hrnci nalít lžičku octu, díky kterému vajíčka také nepopraskají. Vezměte hrnec a naplňte ho takovým množstvím vody, aby pak byla vajíčka celá zakrytá. Než ale vložíte vajíčka dovnitř, přiveďte vodu k varu.
Jak se pozná vařené vejce
Pokus: Vejce položte na hladkou desku a prsty je roztočte. Vařené vejce se roztočí značně rychleji než syrové. Při rychlém roztočení se vařené vejce vzpřímí na špičku.
Jak obarvit vyfouknutá vajíčka
Šetrnější je v tomto ohledu pěna na holení. Nastříkáte ji do pekáčku nebo zapékací misky tak, aby vytvořila asi 3 cm vysokou vrstvu. Poté na ni nakapete pár kapek tekutého potravinářského barviva a barvy lehce promísíte párátkem. Nakonec v pěně lehce vyválíte vyfouknuté vajíčko a necháte na špejli uschnout.
Jak obarvit vejce slupkami od cibule
Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.
Co s přebytky vajec
Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.
Jak dlouho vydrží uvařená vejce
Výslužku co nejdřív uložte do chladničky. Při teplotě pohybující se okolo 5 °C je totiž trvanlivost vařených vajec deset dní až dva týdny. Nedávejte je ale do dveří, i když jsou v nich na ně přímo určené držáčky. Kvůli častému otevírání spotřebiče jde totiž o nejteplejší místo v něm.
Kdy dát vejce do vody
Čerstvá vajíčka mají průhledný bílek a kompaktní žloutek. Pokud chcete mít jistotu ještě předtím, než je rozklepnete, ponořte vajíčka do studené vody. Ta, co vyplavou nahoru, jsou staršího data.
Jak dlouho vařit vejce
3 minuty pro pošírované vejce. 5 minut pro vajíčka naměkko. 7 minut pro vajíčka s tekutým středem zvaná nahniličko. 10 minut pro vajíčka natvrdo.