Jak obléknout miminko z porodnice v létě?

Jak oblékat novorozence v létě

Aby byla pokožka miminka chráněná před přímým sluníčkem, je opravdu nejlepší obléknout lehké bodýčko, klidně i s dlouhým rukávem, a tenké tepláčky nebo dupačky do pasu. Můžete samozřejmě vybrat i body bez rukávků nebo jen s krátkými, nedávat kalhoty a nechat jen ponožky.
Archiv

Jak oblékat miminko v létě na noc

Pokud teplota v místnosti přesáhne 24 stupňů, doporučuje se miminku obléknout lehké bavlněné body s krátkým rukávem a tenký spací pytel, který můžete nechat částečně rozepnutý, když je v pokoji horko a když teplota během noci klesne, miminko nerušeně zapnete.
Archiv

Jak se starat o novorozence v létě

Nechávejte tedy pokožku dostatečně větrat. V parných dnech stačí dítěti body s krátkým rukávem a přes něj prodyšná látková plena. Pokud si miminko přivezete z porodnice a teploty venku přesahují třicítku, je vhodné se držet doma ve stínu a v prvních dvou týdnech ven s miminkem nechodit.

Jak oblékat batole v létě

Letní období Zásady oblékání v létě jsou podobné jako ty v zimě. Řiďte se zdravým selským rozumem, tedy pokud bude venku 30 stupňů nad nulou, pak jistě batole nepotřebuje tričko, mikinu a rukavičky. Pokud si obléknete sama šortky a tílko, pak jistě dítěti postačí totéž.

Jak Oblect miminko při 0 stupnich

U nejmenších kojenců a batolat, která ještě nechodí, je to nejjednodušší. Do kočárku dáme fusak a pokud je dítě ještě v kombinéze, stačí mu v podstatě jen punčocháčky a body s dlouhým rukávem. Pokud fusak doplníte dekou a přidáte nánožník, nemůže být miminku zima.

Jak mít doma oblečené miminko

V čem má miminko spinkat

Jako noční oblečení se osvědčily overalky, s dlouhým rukávem, nohavicemi a ťapkami, můžete také bez obav obléknout domácí body a dupačky. Při spinkání je důležité hlavně pohodlí, a to obě tyto varianty splňují. Místo dečky a peřinky je dobré použít „spací pytel“ do pasu či na ramínka.

V čem by měl spát novorozenec

Spací pytle jsou maximálně doporučovány pro miminka do jednoho roku. Starší děti již mají výrazně vyvinuté reflexy a základní motorické dovednosti, takže při spaní pod přikrývkou nehrozí žádné riziko. Ve spacím pytli se dítě, na rozdíl od běžné přikrývky, nemůže odkopat a je tedy stále v teple.

V čem má spát miminko v létě

Na spaní stačí tričko

Zatímco v zimě oblékáte vašeho drobečka do flanelového pyžama, na léto je potřeba lehčí oblečení. Dítěti by mohlo být příliš horko a špatně by spalo. Ideální je lehký overal a pokud je v místnosti opravdu velké teplo, bude stačit i jen tričko a plenka.

Jak dlouho nechodit s novorozencem ven

Později se stává venkovní prostředí zdrojem poznání a stimulů k rozvoji jeho osobnosti. Pediatři doporučují, abychom s miminkem po návratu z porodnice poprvé vyrazili ven v létě sedmý den (v zimě desátý až čtrnáctý). Samozřejmě za předpokladu, že je děťátko zdravé.

Jak obléct miminko při 0 stupnich

U nejmenších kojenců a batolat, která ještě nechodí, je to nejjednodušší. Do kočárku dáme fusak a pokud je dítě ještě v kombinéze, stačí mu v podstatě jen punčocháčky a body s dlouhým rukávem. Pokud fusak doplníte dekou a přidáte nánožník, nemůže být miminku zima.

Co se dává do kočárku v létě

Kočárek je v létě vždy ideální spíše světlé barvy, co nejvíce otevřený, vzdušný a nad ním slunečník. Dítěti stačí jedna vrstva oblečení a nezakryté části namazat krémem. Ideální je funkční oblečení a látková plena, takto lze snížit teplotu až o 3 stupně. Teplota v kočárku na slunci velmi rychle stoupá.

Kdy se muze s novorozencem do obchodu

Imunita novorozence je po narození "nadopovaná" protilátkami od maminky, takže cca do tří měsíců věku je dítě velmi dobře chráněno proti patogenům, krize paradoxně přichází mezi 4. – 6. měsícem (u nekojených), kdy od maminky obdržené protilátky se vyčerpají a vlastní tvorba ještě není na dostatečné úrovni.

Co dát do kočárku pod miminko

Miminko, které ještě nechodí a ven s ním vyrážíte jen v kočárku, zabalte především do fusaku s nánožníkem. Pod ním může mít základní variantu oblečení, do které ho oblékáte přes den na doma – body nebo košilka, punčocháče nebo dupačky, navrch mikinu nebo svetr a přidejte fleesovou kombinézku.

Jak obléct miminko do kočárku

Miminko se v kočárku hýbe jen málo, proto musí být dobře zakryté. Jednu deku mu dejte dospod, pod záda, druhou dekou nebo peřinkou ho přikryjte. Teplo uvnitř kočárku při větru a sychravém počasí udrží vrchní kryt. Stejné zásady platí i v autosedačce.

Jak dlouho by měl být novorozenec vzhuru

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů) 16–20 h
12. měsíc 12–14 h (z toho přes den 2–4 h)
Rok a půl 11–13 h (z toho přes den 2–3 h)
Dva roky 11–13 h (z toho přes den 2–3 h)
Tři roky 10–12 h (z toho přes den 1–2 h)

Čím přikrýt novorozence

Pod miminko je třeba dát složenou plenku, jednu pod hlavičku a druhou pod tělíčko a podle potřeby je pak vyměňovat. Po usnutí dítě přikryjeme jen plenkou nebo lehkou dečkou. V parných letních dnech doporučujeme shora přes postýlku pověsit mokré prostěradlo, aby zvlhčovalo a ochlazovalo vzduch.

V čem nechat spát novorozence

Během podzimu, zimy a jara je doporučováno používat zimní nebo celoroční spací pytel. Ten vlastně nahrazuje přikrývku, takže je pod něj nutné děťátku obléknout buď vnitřní spací pytel, nebo body. Podle pokojové teploty pak zvolíte, jestli body s krátkým, anebo dlouhým rukávem.

Co dát novorozenci do kočárku

Do kočárku potřebuje miminko spousty doplňků. Ať je to fusak, zimní fusak, autofusak, clona do kočárku, prostěradlo do kočárku, plymo do kočárku, podložka do kočárku, peřinky do kočárku, deka do kočárku, nepadací deka do kočárku a nebo fusak. Pro maminky a tatínky zase oceníte rukávník na kočárek.

Jak dlouho být s novorozencem doma

Pediatři doporučují, abychom s miminkem po návratu z porodnice poprvé vyrazili ven v létě sedmý den (v zimě desátý až čtrnáctý). Samozřejmě za předpokladu, že je děťátko zdravé. Je však nezbytné ho na tu změnu postupně připravovat.

Kdy s miminkem ven v létě

V horkém létě je vedro celý den, ale v tom nejparnějším čase – přes poledne – raději zůstaňte doma. S malým miminkem buďte venku přibližně do 10. hodiny dopolední a pak až od 15 hodin. Miminka snáší velká vedra i mrazy mnohem hůře než dospělí.

Kdy na první procházku s novorozencem

S procházkami se doporučuje začít u miminek, jejichž váha už přesáhla 3 kg. Dostatečná hmotnost zajišťuje předpokládanou tukovou vrstvu, která dítě udrží v teple. Miminka totiž zatím nemají plně vyvinutý termoregulační systém. Hranice 3 kilogramů je orientační a platí vždy doporučení ošetřujícího pediatra dítěte.

Jak často chodit na procházku s miminkem

Zdravé dítě po šestinedělí může trávit venku na čerstvém vzduchu až 5 hodin denně. V zimních měsících je třeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě. Rozhodně stojí za to snažit se každý den jednou i dvakrát vyrazit s děťátkem na procházku a dopřát mu pobyt na čerstvém vzduchu.

Jak má spinkat novorozenec

Miminko spinká 16 – 20 hodin denně a má 2 – 3 fáze spánku během dne. Krátce po narození je spánek miminka zcela nezávislý na denní či noční době. To znamená, že bdělé fáze vašeho miminka jsou rozptýleny do průběhu celého dne i noci. Jakmile je miminko vzhůru, tak chce obvykle jíst.

Co dělat s novorozencem když je vzhůru

Když je vzhůru mluvte na něj a hrajte si s ním. V noci, mějte v pokoji tmu a ticho. Během kojení používejte monotónní hlas, pokud budete utěšovat, šeptejte, používejte tlumená světla. Po nakojení/nakrmení a odříhnutí, pokládejte miminko zpět do postýlky.

Odkdy Peřina pro miminko

Někteří odborníci doporučují pořídit dětem polštář až po druhém roce, aby se nenarušil správný vývoj páteře. Je to však individuální. Jakmile si dítě začne muchlat peřinku pod hlavu, většinou nastává čas na první polštář. To se může stát v 18 měsících, ale třeba až po druhých narozeninách dítěte.