Jak obnovit dřevěnou podlahu?

Jak oživit dřevěnou podlahu

Pokud dřevěné podlahy začínají vypadat matně nebo se na nich časem objeví drobné oděrky, můžete je oživit pomocí Bona Leštěnky na parkety. Leštěnka vašim dřevěným podlahám dodá lesk a slouží rovněž jako ochranná vrstva proti opotřebení.

Jak opravit starou dřevěnou podlahu

Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.

Co dát na starou dřevěnou podlahu

Pokud netrváte na zachování původní dřevěné podlahy, z finančního hlediska bývá jednodušší staré parkety zpevnit nivelačním nátěrem nebo podlahu zcela odstranit, podklad upravit betonem a následně položit novou podlahovou krytinu: koberec, PVC či laminátovou plovoucí podlahu.

Jak opravit starou prkennou podlahu

Stará prkenná podlaha a obroušení

Prkna na podlahu je potřeba důkladně obrousit, zvláště pokud jsou stará, opotřebovaná a natřená. Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát.

Jaký mop na dřevěnou podlahu

Mop na dřevěnou podlahu

Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.

Jak vytírat dřevěnou podlahu

Všeobecně: Dřevo reaguje citlivě na vlhkost

Zásadně tedy nezatěžujeme dřevěné podlahy přílišnou vlhkostí, čistíme je pokud možno suchou cestou zametáním nebo vysáváním. Veškeré mokré čištění musí probíhat pouze vlhkým, tj. důkladně vyždímaným mopem.

Jak brousit dřevěnou podlahu

Celý proces by měl být třífázový, nejdříve hrubé obroušení, poté broušení nástrojem střední hrubosti a nakonec přeleštění jemným brusným nástrojem. Mezi jednotlivými kroky podlahu vždy důkladně vysajte. Po broušení je potřeba obnovit povrchovou úpravu. Buď podlahu nalakujte nebo napusťte olejem či voskem.

Jak zrenovovat starou podlahu

Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy. Špatně dosažitelná místa, třeba u stěn a v rozích, pod topením nebo u dveřních průchodů upravte krajovými a rohovými bruskami, respektive bruskami s trojúhelníkovou hlavou.

Čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Co je nejlepší na vytírání podlahy

Nejlepší mopy

Pořadí Název Hodnocení
1. Vileda 151153 Easy Wring & Clean Turbo mop ⭐ 94 %
2. Vileda 167751 Turbo 3v1 Microfibre ⭐ 91 %
3. Leifheit Profi set podlahový mop 55077 ⭐ 89 %
4. Spontex 97050273 Express Systém Plus ⭐ 86 %

Jak nejlépe vytřít podlahu

Dlažbu vyčistí i pára

Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.

Jaký olej na dřevěné podlahy

Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.

Čím brousit podlahy

Aby na podlaze nezůstávaly rýhy a jiné stopy, měly by být provedeny všechny fáze broušení. Na plošné broušení se používají velké kotoučové podlahové brusky, pro broušení u okrajů nebo v rozích jsou určeny excentrické, vibrační nebo pásové brusky. Po dokonalém vybroušení můžeme podlahu natřít.

Jak nalakovat dřevěnou podlahu

Nejprve aplikujte základní lak na rohy místnosti, pomocí štětce, poté pokračujte válečkem. Základní lak nanášejte v pruzích. Již nalakovanou část překryjte cca 20 cm novým lakem tak, aby se vždy navazovalo do "živého" laku. Po ošetření celé podlahy nechte povrch řádně zaschnout.

Jak udělat hydroizolaci podlahy

Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.

Jak na rekonstrukci podlahy

Rekonstrukce podlahy s sebou většinou nenese jen výměnu povrchové vrstvy, ale také vyrovnání podkladu a izolace. Můžete přikročit k tradičnímu způsobu vyrovnání podlahy pomocí betonu či cementové stěrky. Připravte se ale na to, že podlaha bude dlouho vysychat a místnost nebude možné během této doby vůbec používat.

Co na vytírání podlahy

Mopy na vytírání podlah se většinou používají v kombinací s úklidovým kbelíkem se ždímačem. Ždímání v ždímači je nejefektivnější a nejrychlejší metoda ždímání. Profesionální úklidové vozíky jsou vybavené pákovým systémem, což ještě víc usnadňuje a zefektivňuje ždímání.

Jak natřít dřevěnou podlahu

Laky na dřevěné podlahy

Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Jak se starat o dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy nadměrně vysušují a ničí ochrannou povrchovou vrstvu (olej, lak). Používejte pouze přípravky vhodné pro dřevěné podlahy, případně PH neutrální prostředky. Pozor na náčiní – K čištění dřevěných podlah rozhodně nepoužívejte žádné kartáče, ani drátěnky. Hrozí trvalé poškození (poškrábání) podlahy.

Čím natřít novou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Jakou vodou Vytirat podlahu

Vytírání mopem je relativně rychlé, snadné a pohodlné. Jenže mop špínu spíš zředí a „vmasíruje“ ji hlouběji do povrchu podlahy nebo spár mezi dlaždicemi. Abyste dosáhli lepšího výsledku, můžete při vytírání mopem používat dva kbelíky – jeden na čistou a druhý na špinavou vodu.

Jak umýt podlahu bez chemie

Nejlepší domácí prostředky na čištění podlah

A to bez chemie! Asi není překvapením, že skvělým pomocníkem je ocet. Pohltí pachy a dokáže odstranit mastnotu a skvrny na podlaze. Silného odéru se neobávejte.

Jakou barvu na dřevěnou terasu

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.

Jakou barvu na dřevěnou podlahu

Pokud jste se rozhodli u vaší dřevěné podlahy obnovit jen vzhled a strukturu dřeva, pak jsou k tomu ideální lazurovací nátěry. Lazurovací nátěr je transparentní lak s pigmenty, které ochrání podlahu před UVE zářením či povětrností. Díky jeho vlastnostem dokážou uchovat a zvýraznit kresbu dřeva.