Jak ochránit ovocné stromy proti přezimujícím škůdcům?

Jak ochránit stromky proti okusu

Kmeny dřevin můžeme chránit pletivem a nebo zábalem. Použít lze kov (drátěné pletivo a chráničky), plast (plastové chráničky), ale i textilie. Pomůže také vápenný nátěr kmene.

Jak ošetřit ovocné stromy na jaře

Proti moniliové hnilobě postřikujeme stromy krátce před rozpukem pupenů 5% roztokem zelené skalice, proti strupovitosti jabloní a hrušní, ale i moniliové hnilobě peckovin by měl zabrat jednoprocentní roztok bordeauxské jíchy (roztok vody, modré skalice a vápenného mléka).

Kdy provadet postrik proti skudcum

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí. Když je dostatečně teplo, vydejte se do zahrady.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Čím natřít stromky proti okusu

přípravky Morsuvin, Aversol, Cervacol Extra) nebo postřikem vhodným, vodou ředitelným přípravkem (proti letnímu okusu – např. přípravky Aversol, STOP Z, Trico). U jehličnatých dřevin se ošetřuje vždy terminální výhon a první přeslen větví, u listnatých dřevin terminální výhon v délce 15 až 25 cm dle výšky stromků.

Jak ošetření stromů po okusu zvěří

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Čím ošetřit ovocné stromy

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Jak ošetřovat ovocné stromy

Předjarní ochrana spočívá v postřiku některým z přípravků, jako jsou Calypso 480 SC proti květopasovi, proti sviluškám a mšicím Floramite 240 SC či Neudosan (také Biool můžete použít i na drobné ovoce). Rané, brzy kvetoucí odrůdy meruněk nezapomeňte ošetřit proti moniliovému odumírání květů a výhonů.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové

Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.

Jaké hnojivo na ovocné stromy

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Kdy mazání stromků proti okusu

K zimnímu nátěru repelenty se přistupuje nejdříve po vyzrání letorostů, tj. zpravidla začátkem října, a ochrana musí být provedena nejpozději do konce listopadu. Repelenty proti zimnímu okusu mají až 6-ti měsíční účinnost, takže ošetření zpravidla ochrání stromky po celé zimní období.

Co proti okusu

Problém ochrany stromů proti okusu můžete vyřešit pomocí několika možností. Nabízíme dvě varianty ochrany stromků před zvěří: HAGOPUR Certosan a Plastové chráničky 60 nebo 80 cm. Odpuzovače myšíOdpuzovače, pasti, jedy.

Jak odehnat zvěř

Nemusí se jednat o žádná speciální děla na odrazování zvěře – postačí prázdné plechovky napíchnuté na kovové tyči. Když o ni zvíře zavadí, nebo s ní pohne vítr, vznikne zvuk, který tato plachá zvířata může odradit. Na ovocné stromy můžete zavěsit několik zvonků nebo jiné předměty, které po dotyku udělají nějaký zvuk.

Čím ošetřit švestky

Jarní chemická ochrana slivoní

Doporučuje se fungicid Kuprikol 50, který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10 g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody, což je množství pro jednu průměrně vzrostlou švestku.

Čím ošetřit jabloně

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Jak ořezat starou třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Kdy se stříkají švestky

První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).

Jaký postřik na ovocné stromy

Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.

Kdy a čím hnojit jabloně

Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června. Granulovaný hnůj a průmyslové komposty je dnes již možné koupit i v obchodě.

Co dát kolem stromků

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Co zasadit pod ovocné keře

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský.

Jak oplotit stromek

Oplocení každého stromku zvlášť

Nejčastěji se používá celoplastové pletivo Polynet, které je levné, odolné a pevné. Navíc se dá srolovat a v případě potřeby zase použít jinde. Pro oplocení malých stromků lze využít rovněž šestihranné králičí pletivo, případně i pletivo na voliéry.

Čím Nabílit kmeny stromů

Kdy a čím kmeny stromů bílit

K bílení se používá nejčastěji vápenné mléko, které snadno připravíte z hašeného vápna a vody. Po smíchání by měla vzniknout hustá tekutina, která se štětkou nanáší jak na kmeny stromů, tak na jejich silnější větve.