Jak ochutit celer?

Jak použít celer

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.
Archiv

Co potřebuje celer

Celer potřebuje dostatek vláhy, tepla a živin, jen tak bulvy dobře porostou a budou. Vody se opravdu nebojte, celer zvládne i podmáčenou půdu, zahradníci říkají, že ji dokonce vyžaduje. Pro pěstování zvolte slunné místo. Důležitá je také péče o rostliny během vegetace.

Jak se jí řapíkatý celer

Řapíkatý celer je o něco méně aromatický než jeho bulvový příbuzný, o to je však křupavější. Tuto zeleninu si řada lidí oblíbila jako zdravou alternativu ke křupkám, chipsům apod. Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť.

Jak se vaří celer

Dobře omytý celer vložíme do osolené a okyselené vody a vaříme jej 20 – 40 minut podle velikosti. Uvařený celer zchladíme, oloupeme a nakrájíme na nudličky nebo na kostičky. Podáváme s holandskou omáčkou či s vařenou majonézou. Můžeme jej přidávat i do zeleninových a bramborových salátů.

Co s natí od celeru

Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Jak dlouho se vaří řapíkatý celer

Jak dlouho se řapíkatý celer vaří Nejlepším způsobem, jak vařit řapíkatý celer, aby se nerozvařil, je pomalé dušení. Vyskládejte jednotlivými žebry dno pánve nebo hrnce, osolte, opepřete a přidejte asi 2 polévkové lžíce másla a hrnek vody. Zakryjte pokličkou a na mírném plameni vařte 30 minut.

Kdy Pikyrovat celer

Chtěla bych poradit,kdy mám pikýrovat celer. Před 3 týdny jsem ho zasela do perlitu a mám malé rostlinky. Optimální čas k přepichování je ve chvíli, kdy jsou plně vyvinuté děložní lístky, příp. se začíná vyvíjet první pravý list.

Proč žloutne celer

Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí.

Na co je zdravý celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Co se jí z celeru

Z bulvového celeru využíváme jeho kořenovou část a někdy i jeho nať. U řapíkatého celeru využíváme listy neboli řapíky. Původ celeru sahá až do dávnověku. Znali ho již staří Egypťané.

Proč je celer horký

Celer má hořké, tvrdé stonky: Souhrn nešťastných kombinací vyplývajících z prostředí může také zhoršit kvalitu řapíkatého celeru. Tvrdý a hořký řapíkatý celer je často výsledkem střetu horkého počasí, suché půdy a nedostatku živin.

Jak nejlépe uchovat celerovou nať

Čerstvá nať se skladuje v ledničce, kde při teplotě do 5° C vydrží i týden. Při delším skladování ovšem i v lednici vadne a ztrácí svou typickou chuť. Proto je potřeba ji zabalit do papíru nebo igelitového sáčku. V sušeném stavu vydrží po celý rok, ovšem je třeba ji skladovat v dobře utěsněné plastové či skleněné dóze.

Jak se suší celerová nať

Příprava sušené celerové natě:

Rozprostřeme ji ve slabé vrstvě na plech (může být vyložený papírem) a sušíme v pootevřené troubě vyhřáté do 40 stupňů nebo venku v polostínu. Sušená celerová nať by měla být zelená a lehce drobivá. Rozemneme ji, naplníme do skleniček a uzavřeme. Skladujeme ji v suchém prostředí.

Jak se připravuje řapíkatý celer

Ze svazku celeru odstraníme vnější řapíky. U vnitřních odřízneme oba konce, pořádně je umyjeme a nakrájíme na menší špalíčky. Dáme vařit vodu se solí. Když začne vřít, vložíme do ní připravený celer a vaříme ho přibližně patnáct minut.

Co se dá udělat z řapíkatého celeru

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Jak okopávat celer

Během okopávání celeru z něj rovnou opatrně odtrhejte starší listy – zejména ty, co rostou po okraji. Bulvy se brzy zahojí a znovu obrostou. Tento krok opakujte klidně dvakrát třikrát za sezonu. Platí však, že všeho s mírou.

Jakou půdu potřebuje celer

Bulvový celer prospívá v hlinitých, humózních půdách. Listový a řapíkatý potřebují spíše hlinitopísčitou půdu. Před vysazením se vyplatí důkladné a hlubší nakypření půdy. Sázíme pečlivě tak, aby srdéčko sazeničky nebylo utopené v zemi.

Jak se starat o celer

Celer je poměrně hodně náročný na zálivku i na živiny. Kořenová zelenina potřebuje zejména v červenci a srpnu hodně pít. Půdu proto udržujte vlhkou, nedopusťte ale přemokření – na záhonech se nesmí tvořit loužičky. Zalévejte ho brzy ráno nebo navečer dešťovou či odstátou vodou.

Kdy je zralý celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Proč jíst sýrový celer

Celer působí antibakteriálně díky vysokému obsahu silic a éterických olejů. Má močopudné účinky a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Celer se většinou využívá v kuchyni tepelnou úpravou, ale nejvíce našemu organismus prospěje konzumace syrového celeru pro zachování všech důležitých živin.

Na co je dobrá šťáva z celeru

Celerová šťáva je zelená, plná antioxidantů, snižuje “špatný” cholesterol, má vysoký obsah vitamínů a minerálů. A ještě můžu přidat. Zlepšuje trávení potravin, posiluje kosti a to má téměř nulový obsah vápníku. Řapíkatý celer konečně získává hodnocení, které si zaslouží.

Jak se dělá celerová pomazánka

Celer a mrkev, opláchneme a na jemném struhadle nastrouháme do mísy. Přidáme majonézu, bílý jogurt a také trošku soli a pepře a přimícháme také čerstvé bylinky, které dodají chuť a hlavně dodají do jinak ne příliš výrazné pomazánky barvu. Přidáme také najemno nastrouhaný sýr – například goudu nebo čedar.

Jak chutná celer

Na co se hodí a co chutného a zdravého z něj uvařit. Řapíkatý celer má zajímavou vůni a chuť, která připomíná citrusy nebo borovice. Kupujeme pouze svěží a pěkně zbarvené rostliny. Řapíky přidáváme do smoothie a čerstvých salátů, používáme je do polévek a dalších vařených i zapékaných jídel.

Jak dlouho pít Rapikaty celer

Detoxikační účinek. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Jak správně uskladnit celer

Ideální skladovací teplota je u celeru 0 až 1°C a relativní vlhkost 90 až 95%. V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.