Jak oddelit tuk?

Jak se zbavit mastnoty v polévce

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je. Máme-li více času, necháme vývar vychladnout.

Jak se zbavit mastnoty v jídle

Smíchejte teplou vodu a jedlou sodu v poměru 2 : 1.

Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na mastný povrch. Nechte působit 5 minut a pak vše otřete měkkou houbičkou. Opakujte tak dlouho, dokud mastnotu neodstraníte. Vše pak utřete do sucha.

Jak dostat tuk z vývaru

Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.
Archiv

Co se zbylým vývarem

Krémová květáková polévka, klasická zeleninová nebo zdravá pohanková, všechny polévky zpestří vývar. Jen musíte dobře zvolit druh vývaru ke druhu polévky. Ke květákové, houbové, kulajdě nebo pórkové se hodí se hodí spíše vývary z drůbeže, rajskou, frankfurtskou, dršťkovou nebo houbovou naopak lépe dochutí vývar hovězí.

Jak nemít zakalený vývar

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak vyčistit zakalený vývar

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Co je dobré na odmaštění

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Co delat kdyz je vývar moc mastny

Pokud je vývar opravdu mastný, můžete jednoduše posbírat přebytečný tuk. Ten pak určitě nevyhazujte, ale dejte si ho do skleničky a skladujte v lednici.

Jak se čistí vývar

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte. Počítejte ale s tím, že spolu s nečistotami s sebou bílky vezmou vývaru i část chuti.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak zchladit vývar

Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit. Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Jak zachranit Zkysly vývar

Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.

Co udělat se zakaleným vývarem

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak se zbavit mastnoty na sporáku

Soda s octem vyčistí hořáky

K osvědčenému octu můžete přidat také jedlou sodu. Pokud hořáky sporáku, případně i celou jeho plochu, posypete jedlou sodou a postříkáte trochou octa, začne se tvořit pěna, která připálené nečistoty krásně uvolní. Tímto způsobem se kromě ploch hořáku vyčistí také jeho trysky.

Jak odstranit mastnotu z kůže

Za prvé si vezmeme Benzin na kůži a navlhčeným hadříkem kroužíme v místě mastné skvrny, necháme chvíli působit a poté suchým hadrem setřít. Pak budete potřebovat Colourlock Absorbátor tuků. Mastna plocha se nastříká sprejem, nechá se zaschnout a na bílý prášek postupně absorbuje mastnotu.

Co použít místo Odmašťovače

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Proč jíst vývar

Vývar má protizánětlivé a antioxidační účinky, podporuje látkovou výměnu, zlepšuje kvalitu spánku, podporuje zdraví kloubů, zmírňuje projevy artrózy, napomáhá celkovému zdraví kostí, ale i fungování mozku. Vývar obsahuje velmi málo kalorií a přesto dokáže dobře zasytit. Proto umí být skvělým pomocníkem při hubnutí.

Co se zakalenou polévkou

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.

Proč je vývar kyselý

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Jak udělat zavářku do polévky

Když umícháme řídké těstíčko z 1 vejce, 2 lžic mléka a 30 g polohrubé mouky, to najednou vlijeme do vařící se polévky a rychle rozmícháme, vytvoří se zavářka zvaná „mraky“ (nebo „obláčky“). Když dáme 50 g polohrubé mouky, můžeme zavářet „kapání“. Lijeme do polévky tak, aby se vytvářely nudličky.

Jak rychle zchladit polévku

Pokud nemáme doma profesionální zařízení, doporučuje napustit do umyvadla studenou vodu, přidat ještě kousek ledu, jídlo zchladit, ideálně ještě dát do misky a přesunout do lednice.

Jak rychle zchladit vývar

Chcete-li vývar skladovat, je nejlepší ochladit jej co nejrychleji, například ponořením hrnce do ledové vody. Po vychladnutí z vývaru podle potřeby jednoduše seberete přebytečný tuk – ztuhne na povrchu a stačí jej lžící odebrat.

Co dát do vývaru aby byl čirý

Chci opravdu čirý vývar

Bílky ze tří vajec lehce rozšlehejte (ne úplně do sněhu), přidejte je do studeného vývaru a přiveďte ho k varu. Bílkoviny na sebe navážou nečistoty z masa, vývar bude tedy po opětovném scezení dokonale čirý.

Jak nejlépe vyčistit sporák

Ocet – neředěný ocet nalijte na zaschlá místa na plynovém sporáku a nechte přes noc působit. Druhý den vezměte do ruky houbičku, saponát a špinavá místa šetřete. Většinou to jde dolů lehce, někdy dokonce stačí sporák opláchnout pouze vodou. Soda – sporák a případně i hořáky posypejte sodou a postříkejte octem.