Jak se dostat z domácího násilí
Nestyďte se vyhledat pomoc příbuzných a odborníků Intervenčního centra, které pomáhá osobám ohroženým domácím násilím. Když jde o život: Pokud jste v nebezpečí a potřebujete pomoc, zavolejte Policii. Pokud jste napaden(a) během volání na Policii, nechte telefon vyvěšený, mluvte a křičte.
Co delat při psychickým tyranem
Překonejte pocity studu, viny a strachu. Zavolejte na linku krizové pomoci pro osoby ohrožené domácím násilím na tel. čísle: 116 006 – Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí – nepřetržitý provoz a volání zdarma. Konzultantovi se nemusíte představit a na této lince konzultant nevidí číslo, ze kterého voláte.
Jak odejít od násilníka
Soudy, policejní výslechy, návštěvy psychologa, to vše musí absolvovat týraná žena, když se rozhodne odejít od násilníka. Úřednické martyrium může trvat také několik let.
Na koho se obrátit při domácím násilí
Státní instituceÚřady státní správy a samosprávy.Policie ČR – tel. linka 158.Orgány sociálně právní ochrany dětíProbační a mediační služba.Ministerstvo vnitra ČR.Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.Ministerstvo spravedlnosti ČR; Soudy; Státní zastupitelství
Jak prokázat psychické týrání
K psychickému týrání druhým člověkem dochází v těchto situacích:Nadává vám nebo vás svými slovy ponižuje.Zesměšňuje vás nebo uvádí do rozpaků na veřejnosti.Kritizuje a znevažuje vaše úspěchy a vaši práci.Obviňuje vás ze svých vlastních chyb a z toho, že za ně nepřijímáte zodpovědnost.
Co delat kdyz jsem svedkem domácího násilí
Svěřte se osobě, které důvěřujete a požádejte ji o pomoc. Obraťte se telefonicky na Policii ČR, na krizová intervenční centra ve svém kraji (jejich seznam najdete v pravém sloupci webu domaci-nasili.cz [1]) nebo na bezplatnou nepřetržitou Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí (telefonní číslo 116 006) [2].
Jak vypada psychický teror
Psychický teror
Je to tiché a nenápadné mučení, které může mít mnoho podob. Týrání partnera tichem, nadávkami, jeho neustálým shazováním, dáváním mu najevo, že nestojí za nic a podobně. „Špatně se na něj ukazuje, protože není vidět třeba jako modřiny.
Co delat kdyz mě nekdo bije
Noste s sebou telefonní čísla svých přátel, příbuzných a azylových domů. Pokud se ocitnete v nebezpečí, volejte Policii ČR (tísňová linka 158, 156, 112). Domluvte si určité signály o pomoc se sousedy – např. když se rozsvítí světlo venku, ať přivolají Policii ČR apod.
Jak začíná domácí násilí
Domácí násilí začíná často nenápadně postupným znevažováním, kontrolováním, sledováním, omezováním aktivit, ponižováním, vynucováním pozornosti, podezíráním z nevěry, takže si jeho prvních příznaků oběť ani nevšimne a varovné signály přehlíží.
Co se povazuje za psychicke tyrani
Psychické týrání zahrnuje zejména křik, obviňování, zesměšňování zastrašování a kontrolu chování. Ti, kdo týrají psychicky, také velmi často používají fyzické násilí, pokud neděláte věci tak, jak oni chtějí. Jizvy psychického týrání jsou ve většině případů trvalé a hluboké.
Jak poznat psychické týrání ve vztahu
Má zbýt pouze pocit, že ve vztahu neexistuje žádná jiná cesta nebo že bez partnera neznamená nic. Psychické týrání zahrnuje zejména křik, obviňování, zesměšňování zastrašování a kontrolu chování. Ti, kdo týrají psychicky, také velmi často používají fyzické násilí, pokud neděláte věci tak, jak oni chtějí.
Jak poznat psychické násilí
Psychické násilí v podobě urážek, ponižování, zesměšňování či kritizování. Útok může být veden i na věci, na které má ohrožená osoba citovou vazbu (ničení osobních věcí). Projevovat se může i vydíráním, vyhrožováním nebo zastrašováním.
Jak se bránit proti domácímu násilí
Domácí násilí může přinést trestní řízení, řízení o rozvodu či péči o děti. Pokud proti vám bude stát sebevědomý násilník, potřebujete se mít v těchto náročných situacích o koho opřít. Schovávejte si důkazy – pokud máte zranění, nechejte se ošetřit a uschovejte si lékařskou zprávu, případně si vyfoťte své zranění.
Jak rozpoznat agresora
Agresor vsugerovává své oběti, že bez něj se neobejde, že může být ráda, že on se obětuje a je s ní ve vztahu.Své chyby nepřizná, ale obviňuje vás.Vše kritizuje, všechno podle něj děláte špatně.Vydírá, vyhrožuje, ale přitom se ohání morálkou.Komunikuje nepřímo, lže, překrucuje skutečnost.
Jak zastavit agresora
Shrnutí: Proti šikaně se nedá bojovat z pozice oběti, je nutné ji řešit na úrovni kolektivu. Dá se jí předejít lepším propojením členů skupiny, rozvíjením empatie, vzájemným poznáním. Oběť je dobré vést k vyšší nezávislosti a sebevědomí, agresora k empatii a k lepšímu poznání vlastní hodnoty.
Jak se bránit při šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Jak se pozná šikana
Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)
Jak se chovat při šikaně
Legrace nesmí být jednostranná a druhému dítěti nepříjemná, vadit mu nebo ho zraňovat. Pokud se tak stane, je na místě omluva a vyjádření lítosti. Při šikaně chce agresor záměrně ubližovat a z šikany má radost. Toto chování se také opakuje a většinou stupňuje.
Co všechno je šikana
1.1. Co to je šikanování
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Jaký je trest za šikanu
Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.
Jak začíná šikana
Šikana obvykle začíná tím, že se okrajový člen skupiny necítí dobře, protože je neoblíbený a není uznáván. Ostatní ho můžou pomlouvat, dělat si na jeho účet “drobné” legrácky, nebo se s ním nebaví.
Co dělat když jsem svědkem šikany
Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.
Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.