Jak odkázat na zákon?

Jak se odkazovat na zákon

Citování zákonů a dalších legistalivních dokumentů norma neřeší. Pro identifikaci legislativních dokumentů je důležité vypsat typ (zákon, vyhláška, nález…) číslo a rok uveřejnění ve sbírce zákonů, název dokumentu. Pokud se odkazujete na konkrétní část, uveďte paragraf a odstavec.

Jak citovat návrh zákona

Nemá citace pro legislativu jako, tradičně se tak legislativa cituje, jako jiný typ dokumentů např. „článek v časopisu“ nebo „webová stránka“ apod. Řeší především precedentní právo. Lze použít pro citaci zákonů a judikáty.
Archiv

Jak parafrázovat zákon

Tvůrce. Typ dokumentu, číslo a rok zveřejnění ve sbírce, datum schválení, název. In: Sbírka zákonů datum. ISSN.
Archiv

Jak přímo citovat zákon

Netučné údaje jsou nepovinné, lze je tedy v rámci citace vynechat. Legislativní dokumenty (zákony, směrnice, vyhlášky, apod.) zákona „In:“ a citujeme Sbírku zákonů ČR či zdroj, v jehož rámci zákon vyšel. Do citace uvádíme i Rok vydání, Částku a Rozsah stran.

Jak citovat vydání

PŘÍJMENÍ AUTORA, Jméno; PŘÍJMENÍ AUTORA, Jméno (rok vydání). Název publikace. Číslo vydání. Místo vydání: Nakladatelství.

Jak se zapisuje zákon

Zákony, zákoníky, vyhlášky

Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.

Jak citovat zákon z internetu

V případě, že zákon citujete z nějaké databáze nebo webových stránek, např. ASPI, Zákony pro lidi apod., tak ho budete citovat jako příspěvek na webu. Při citování legislativy je tedy možné použít tuto odvozenou obecnou strukturu, popř.

Jak správně parafrázovat

U parafráze musí být uveden bibliografický odkaz na zdrojovou literaturu. Z textu musí být jednoznačně jasné, kde parafráze začíná a kde končí. Lze to udělat kupříkladu tím, že odkazy na bibliografické citace budeme důsledně uvádět vždy na konci parafráze.

Kdy se nemusí citovat

Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.

Jak se píše zákon

Zákony, zákoníky, vyhlášky

Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.

Jak se čte zákon

Stejně jako u částek, i číselná řada právních předpisů vždy začíná počátkem kalendářního roku a uzavírá se vždy s jeho koncem. (Příklad: Posledním předpisem roku 2018 byl zákon č. 336/2018 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2019, po kterém následoval první předpis roku 2019, a to Nařízení vlády č.

Jak citovat bez autora

Pokud není autor uvedený, uvádíme odpovědnou organizaci. Pokud není uveden rok vydání či poslední aktualizace, uvádíme do závorky (nedatováno). V ostatních případech se jako rok vydání uvádí deklarovaný rok vložení, případně rok poslední aktualizace.

Jak citovat odkaz

Odkaz se uvádí vždy v kulatých závorkách. Příjmení autora, pokud je součástí textu, není nutné uvádět v závorce (viz příklady). Doporučuje se na nestandardní zdroje (internetové odkazy, ústní informace, televizní/rozhlasové vysílání…) odkazovat vložením poznámky pod čarou.

Jak správně citovat

V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.

Jak odkázat na webovou stránku v textu

Podstatné je samozřejmě jméno autora/organizace (je-li známo), následuje konkrétní název článku/strany/pojmu. Dále je nutné uvést webové sídlo (web, kde se citovaný pramen nachází), v případě článku i konkrétní datum nebo alespoň rok publikování.

Jak citovat umělou inteligenci

Patří sem následující:Název zdroje (popis promptu)Název AI nástroje (např. ChatGPT)Verze AI nástroje (datum dané verze)Název společnosti, která AI vytvořila.Datum vytvoření obsahu.URL adresa AI nástroje (případně unikátní URL konverzace, je-li k dispozici, viz dále)

Jak někoho citovat

Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.

Jak vytvořit citát

Způsoby převzetí původního textu:

Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.

Co všechno se cituje

Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.

Jak číst zákon

Citovat lze: Předpis. např: zákon č. 40/1964 Sb. Paragraf, Článek. např: § 100 zákona č. 40/1964 Sb. Odstavec, Odrážka, Věta.

Jak se číslují zákony

Své číslování mají i zákony a další právní předpisy publikované ve Sbírce zákonů. Skládá se z pořadového čísla předpisu, lomítka a roku, ve kterém byl předpis vyhlášen. (například Ústava České republiky má č. 1/1993 Sb., občanský zákoník č.

Co se vyhlasuje ve Sbírce zákonů

Sbírka zákonů je především národním úředním (promulgačním) listem/věstníkem, ve kterém jsou uveřejňovány (vyhlašovány) právní předpisy s celostátní platností. Bez vyhlášení ve Sbírce by se podle nich nemohlo v konkrétních případech postupovat.

Jak cist zákony

Své číslování mají i zákony a další právní předpisy publikované ve Sbírce zákonů. Skládá se z pořadového čísla předpisu, lomítka a roku, ve kterém byl předpis vyhlášen. (například Ústava České republiky má č. 1/1993 Sb., občanský zákoník č.

Jak citovat když není uveden rok

Chybějící údaj vynecháme. Pokud není rok vydání uveden, ale našli jsme jej v jiném relevantním zdroji (např. v katalogu knihovny, stránky vydavatele), zapíšeme jej do hranatých závorek, např.: Paris: OECD, [2010].

Jak má vypadat poznámka pod čarou

Poznámky pod čarou jsou většinou číslovány podle stránek a umístěny v dolní části odpovídající stránky. Jsou vytištěny menší velikostí písma než základní text, obvykle o dva body. Od ostatního textu jsou odděleny krátkou čarou s mezerou mezi řádky.