Jak vyčistit dýhovaný nábytek
Nábytek z dýhy – pozor na vysušení a riziko popraskání
Prachu se zbavte s pomocí čisticího přípravku na bázi alkoholu, povrch pak opět setřete do sucha mikrovláknovým hadříkem. Dýhovaný nábytek se musí pravidelně ošetřovat leštěnkou s přídavkem vosku nebo oleje.
Archiv
Jak zrenovovat dýhovaný nábytek
Dýha je bohužel poměrně náchylná k poškození, ale není těžké ji opravit. Pro opravy drobných poškození, škrábanců či vrypů postačí důkladné přeleštění leštěnkou nebo voskem na nábytek. U hlubších rýh lze použít včelí vosk nebo opravný tmel, který seženete v několika obvyklých barevných odstínech.
Archiv
Jak opravit díru v nábytku
Na drobné dírky (např. po červotoči) použijeme voskový tmel. Vezmeme žehličku, rozpustíme vosk a smícháme s odpovídajícím barvivem. Po vychladnutí zatlačíme kousky tmelu do děr nožem nebo dlátkem a zabrousíme smirkovým papírem.
Jak zrenovovat dýhu
Jestliže je poškození pouze povrchové, stačí dýhu vyleštit, případně, pokud je to nutné, rýhu či vryp vyplnit voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem. Při tmelení truhlářským tmelem postupujeme podle pokynů výrobce. Použijeme-li vosk, odškrabujeme z něj nožem malé kousky, kterými vyplníme poškozená místa.
Archiv
Jak vyčistit dřevěný nábytek
Jak čistit dřevěný nábytek
Chcete-li to provést, namočte hadřík, který nepouští vlákna, do jemného mýdla nebo saponátu rozpuštěného ve vodě, vyždímejte hadřík téměř do sucha a oblast otřete. Opláchněte a ihned osušte čistým, měkkým hadříkem.
Jak odstranit plíseň z dřevěného nábytku
Venkovní nábytek snadno začne plesnivět. K vyčištění plísně ze dřevěného nábytku si připravte kartáč, houbu na nádobí a kbelík s vodou. Do vody lze přidat ocet, sůl nebo prostředek na nádobí. Vzniklou směsí vyčistěte celý nábytek a nechte uschnout na slunci.
Jak obnovit dřevěný stůl
Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.
Jak zrenovovat dřevo
Při renovaci dřeva je nejprve potřeba odstranit staré nátěry, vyplnit prohlubně tmelem a poté naimpregnovat. Zní to složitě, ale vlastně je to docela jednoduché. Pak už stačí vybrat barvu a natřít. Dřevo je nejpopulárnější materiál, který doma máme.
Jak zakrýt díru ve dřevě
Na větší praskliny a díry jsou nejvhodnější tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové či polyesterové. K osvědčeným patří například Uniflex, bílý polyesterový tmel s bílým iniciátorem (složkou, která způsobuje vytvrdnutí).
Jak opravit škrábanec na nábytku
Pokud vás trápí jen jemné povrchové škrábance, tak smíchejte olej na vaření s citrónovou šťávou. Pokud přidáte i bílý ocet, tak výslednou směs můžete využít nejen na zakrytí drobných rýh, ale na kompletní čistění dřevěného nábytku, bude působit jako nový.
Čím se lepí dýha
Vybranou dýhu k podkladu přilepíme téměř jakýmkoli lepidlem. Dřív se výlučně používal teplý klih. Nás na nejméně přijdou lepidla disperzní jako třeba Herkules, který vzhledem k dost univerzálnímu použití nejspíš nechybí v žádné domácnosti, dále z tohoto segmentu zboží můžeme použít Dispercoll či Duvilax Expres LS.
Jak udělat ze starého nábytku nový
Pusťte se do oprav
Případné prasklinky, vrypy, rýhy, díry a další nerovnosti opravte tvrdým výplňovým tmelem na dřevo. Ten se dá pořídit buď barevný v barvě původního dřeva, nebo bezbarvý, který použijte, například pokud počítáte s tím, že budete renovovaný nábytek ještě nakonec natírat barvou.
Jak se zbavit zápachu starého nábytku
Výborným pohlcovačem zápachu je také mletá káva. Nasypte jí trochu do plátěného pytlíku a nechte nějakou dobu pracovat. Podobnou službu vám prokáže také jedlá soda. Tu můžete nasypat i na čalouněný nábytek, opět nechejte působit a nakonec zbytky sody vysajte.
Jak se zbavit černé plísně na dřevě
K odstranění plísně můžete využít lopatku, škrábadlo či vysokotlakou hadici. Pomoci vám může i vysavač s hepa filtrem, do kterého vsajete odstraněnou plíseň a nebude se tak šířit.
Co na plíseň na dřevě
Izopropylalkohol: naneste jej na hadřík a jemně jím plíseň potírejte, dokud se neodstraní (při práci s přípravkem zajistěte řádné větrání prostoru). Peroxid vodíku: jedná se o dezinfekční a bělicí prostředek, který během několika minut po nanesení na plesnivé místo dřeva látku zcela odstraní.
Čím oživit dřevěný stůl
Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.
Jak zrenovovat Stary stůl
Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak. K tomu použijeme brusku, případně i horkovzdušnou pistoli, která lak dokonale odstraní. Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout. Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.
Jak obnovit dřevěný stul
Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.
Jak zatmelit diru
Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí. Výhodou akrylátového tmelu v tubě je, že i po pár letech zůstává mírně vláčný, takže nepraská a nedrolí se.
Čím zatmelit dřevotřísku
Na povrch dřevotřískových desek se nejčastěji dávají tyto tři materiály – fólie, lamino nebo laminát.Fólie představuje jenom velmi slabou, až papírovou vrstvu, má spíše designový než technický účel.Lamino (LTD) je již kvalitnější materiál, jde o laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí.
Jak odstranit škrábance na nábytku
Zkuste olej a ocet
Na první pohled nesourodá kombinace, která však ve chvíli, kdy vás trápí škrábance na dřevě, rozhodně pomůže. A to velmi dobře. Obojí stačí smíchat ve sklenici, a to v jednoduchém poměru 1:1. Následně stačí kapalinu pomocí hadříku nebo houbičky nanést na poškozený povrch.
Jak opravit poškozený lak na nábytku
Opravu poškrábaného a zašedlého laku lze řešit tenkovrstvým nástřikem speciálním opravným bezbarvým lakem ve spreji Anstazlos Plus s velmi jemnou tryskou v různých stupních lesku a matu. Tento lak je vhodný zejména pro opravy lakovaného nábytku ze dřeva a dýhy.
Jak spravne lepit dýhu
Vybranou dýhu k podkladu přilepíme téměř jakýmkoli lepidlem. Dřív se výlučně používal teplý klih. Nás na nejméně přijdou lepidla disperzní jako třeba Herkules, který vzhledem k dost univerzálnímu použití nejspíš nechybí v žádné domácnosti, dále z tohoto segmentu zboží můžeme použít Dispercoll či Duvilax Expres LS.
Jak brousit dýhu
Povrch ručně přebruste, smirkovým papírem nejdřív zrnitosti 80, pak 120 až nakonec 240. Pracujte s citem, abyste neprobrousil případně i dýhu. Vzhledem k malé ploše nedoporučuji brousit vibrační bruskou, dýhy, které se používají k výrobě nábytku mají hroubku jen asi 0,6 mm a nebezpečí přebroušení se tím značně zvyšuje.
Jak se zbavit zatuchlého zápachu v bytě
Zápach z koupelny a toalety zmizí, když tam necháte vyhořet několik zápalek. Nepříjemný zatuchlý pach starých skříní nebo skříní na chalupě vyženete miskou s mletou kávou. Nevábně zapáchající obuv vysypte jedlou sodou a nechte ji působit přes noc. Zápach zvratků vyžene z koberce jedlá soda.